Opel: šanca pre študentov

Piatok, 15 október 2010

"Efekt obývačky" je témou jedinečnej novej dizajnovej súťaže, ktorá hľadá využitie médií ako nástroja na rozvoj dizajnu áut budúcnosti. V interaktívnej súťaži, ktorú Opel spustil na internetovom portáli Car Design News, kladie študentom otázku: Čo si myslíte, aký je náš štýl osobného oddychového priestoru?

fantázia nepozná hranice
Fantázia nepozná hranice. Ak to platí aj pre vás, zapojte sa do súťaže, ktorú odštartoval Opel.

Súťaž je určená pre študentov dizajnových škôl v celej Európe a zahŕňa na prvej úrovni dizajn interiéru a na druhej exteriéru automobilu. Práve odštartovaná súťaž vyvrcholí ukážkou najlepších prác a zverejnením dvoch víťazov na ženevskom autosalóne v marci 2011.

Na prvej interiérovej úrovni sa študenti dizajnu musia popasovať s návrhom interiéru automobilu, ktorý by predstavoval "obývačku v pohybe". Budú musieť zdôrazniť oboje –emocionálny aj racionálny aspekt značky Opel a jej dizajnového prejavu, ktorý sama spoločnosť opisuje ako "sochárske umenie s nemeckou precíznosťou".

S nápadom dizajnovej súťaže prišla riaditeľka interiérového dizajnu automobilky Opel Liz Wetzel, ktorá bude aj členkou poroty. "Najviac ma teší", povedala, "že študenti pochopia našu značku, pretože tá sa mení, stáva sa dynamickejšou, vášnivejšou a naša jasná vízia je viditeľná v realizácii všetkých najnovších produktov exteriéru a interiéru. Nechceme, aby študenti vytvorili iba dizajn, ale aby vymysleli zážitok."

Tím Opel spojený s portálom Car Design News verí, že digitálne prístroje a online verejnosť zohrajú veľkú úlohu v dizajne áut budúcnosti. To je dôvod, prečo sa akýkoľvek študent dizajnu v Európe, nielen automobilového, môže zúčastniť a hocikto v Európe sa k tomu bude môcť vyjadriť. Individuálne príspevky tak môžu byť upravené, alebo dokonca pridané ako úplne nové návrhy dizajnu v interaktívnom procese.

Car Design News je lídrom online zdrojov pre profesionálnych dizajnérov áut, ktoré zahŕňajú novú koncepciu výroby, dizajn vývojových súčastí, rozhovory s riaditeľmi dizajnových oddelení a novinky z medzinárodnej komunity, všetko podporené knižnicou s viac ako 50 000 obrázkami vo vysokej kvalite.

K súťaži sa vyjadril aj redaktor Car Design News Joe Simpson: "Interaktivita je najdôležitejšou časťou tohto projektu. Podporujeme študentov, aby už od prvého dňa posielali nápady a rovnako každého, aby tieto nápady komentoval. Porotcovia budú posudzovať prípravu dizajnu aj účasť verejnosti. Čím skôr odovzdáte svoj návrh, tým skôr budete mať spätnú väzbu, tým viac úprav môžete urobiť a tým kompaktnejší bude váš príspevok."

Prvá fáza interiérového dizajnu sa ukončí 10. decembra. Tri najlepšie návrhy vybrané porotcami sa potom použijú ako inštruktáž pre druhú časť súťaže - dizajn exteriéru, ktorá odštartuje začiatkom roka 2011. Výherca prvej fázy získa platenú stáž v stredisku Opel Design Center v nemeckom Rűsselsheime. Detaily súťaže a registrácia je k dispozícii na stránke www.cardesigncontest.com.

Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.