Opel tasí zbrane: ide do športu

Utorok, 04 december 2012

Opel sa dlhšej prestávke znovu vracia do motoristického športu. Hneď na dvoch frontoch: vstupuje na cestné automobilové preteky a automobilové súťaže. Malý Opel Adam budeme vídať na rallye, väčšiu Astru OPC na okruhu na Nürburgringu.

Opel Adam R2
Na automobilové súťaže sa chystá najmenší zástupca automobilky Opel – model Adam

Ak by sme načreli do histórie značky Opel v automobilových súťažiach, tak tá sa začala písať v polovici 70. rokov minulého storočia. Skôr narodení si spomenú na Waltera Röhrla, jedného z najlepších rallye jazdcov histórie. V roku 1974 získal titul majstra Európy s automobilom Opel Ascona A. Znovu potom v roku 1979 s Asconou B. Najcennejší bol jeho titul majstra sveta z roku 1982, ktorý Röhrl vybojoval so špeciálom Ascona 400.

V pretekoch cestovných automobilov sa Opel môže popýšiť úspechmi na okruhu Nürburgring Nordschleife. Od roku 1993 jazdil za továrenský tím Opel Manuel Reuter so špeciálom Calibra V6. Pretekal v seriáloch DTM i ITC, kde v roku 1996 získal v oboch majstrovské tituly. K vrcholným úspechom značky Opel patrí majstrovský titul z roku 1998 v hodnotení značiek v majstrovstvách cestovných automobilov STW s modelom Vectra a absolútne víťazstvo v pretekoch 24 hodín Nürburgringu v roku 2003 s Astrou V8 Coupé.

Cieľom spoločnosti Opel je vytvoriť nový program automobilového športu, ktorý by oslovil zákazníkov technickou sofistikovanosťou a rozumnými nákladmi, pričom by súčasne vytvoril platformu pre mladých ambicióznych jazdcov a umožnil im kontinuálne rozvíjať ich talent.

Zákaznícke autá Opel Adam budú súťažiť v značkovom poháriADAC Opel Rallye Cup. Atraktivitu seriálu zvýši skutočnosť, že najúspešnejší jazdci značkového pohára môžu získať významné peňažné ceny. Pripravený je aj špeciálny bodovací systém"junior rallye" pre jazdcov mladších ako 27 rokov. Celkový víťaz získa špeciálny odborný manažment pre nasledujúcu sezónu.

Špeciálom pre automobilové súťaže bude nový model Adam. Miniauto Adam pretvoria v nemeckom Rüsselsheime na hot-hatch, ktorý bude konkurovať špeciálom ako sú Abarth, Twingo RS a ďalšie, napríklad aj uvažovaný VW Up! GT. Možno vznikne nový seriál Opel Adam Cup, šitý práve pre model Adam. Opel pre sezónu 2013 pripravil súťažnú verziu "malého" Adama, ktorá zodpovedá propozíciám FIA pre skupinu R2.

Na preteky cestovných automobilov sa Opel vracia s novým modelom Astra OPC, ktorý bude od sezóny 2013 k dispozícii v pretekárskej verzii pre zákaznícky šport. Pohárové automobily budú modifikované v súlade s propozíciami pre vytrvalostné majstrovstvá VLN, ktoré sú najpopulárnejším masovým seriálom cestných pretekov v Európe. Vrcholným podujatím sezóny budú 24hodinové preteky na okruhu Nürburgring.

Opel Adam R2 Opel Astra OPC R Opel Astra OPC R
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.