Opel tasí zbrane: ide do športu

Utorok, 04 december 2012

Opel sa dlhšej prestávke znovu vracia do motoristického športu. Hneď na dvoch frontoch: vstupuje na cestné automobilové preteky a automobilové súťaže. Malý Opel Adam budeme vídať na rallye, väčšiu Astru OPC na okruhu na Nürburgringu.

Opel Adam R2
Na automobilové súťaže sa chystá najmenší zástupca automobilky Opel – model Adam

Ak by sme načreli do histórie značky Opel v automobilových súťažiach, tak tá sa začala písať v polovici 70. rokov minulého storočia. Skôr narodení si spomenú na Waltera Röhrla, jedného z najlepších rallye jazdcov histórie. V roku 1974 získal titul majstra Európy s automobilom Opel Ascona A. Znovu potom v roku 1979 s Asconou B. Najcennejší bol jeho titul majstra sveta z roku 1982, ktorý Röhrl vybojoval so špeciálom Ascona 400.

V pretekoch cestovných automobilov sa Opel môže popýšiť úspechmi na okruhu Nürburgring Nordschleife. Od roku 1993 jazdil za továrenský tím Opel Manuel Reuter so špeciálom Calibra V6. Pretekal v seriáloch DTM i ITC, kde v roku 1996 získal v oboch majstrovské tituly. K vrcholným úspechom značky Opel patrí majstrovský titul z roku 1998 v hodnotení značiek v majstrovstvách cestovných automobilov STW s modelom Vectra a absolútne víťazstvo v pretekoch 24 hodín Nürburgringu v roku 2003 s Astrou V8 Coupé.

Cieľom spoločnosti Opel je vytvoriť nový program automobilového športu, ktorý by oslovil zákazníkov technickou sofistikovanosťou a rozumnými nákladmi, pričom by súčasne vytvoril platformu pre mladých ambicióznych jazdcov a umožnil im kontinuálne rozvíjať ich talent.

Zákaznícke autá Opel Adam budú súťažiť v značkovom poháriADAC Opel Rallye Cup. Atraktivitu seriálu zvýši skutočnosť, že najúspešnejší jazdci značkového pohára môžu získať významné peňažné ceny. Pripravený je aj špeciálny bodovací systém"junior rallye" pre jazdcov mladších ako 27 rokov. Celkový víťaz získa špeciálny odborný manažment pre nasledujúcu sezónu.

Špeciálom pre automobilové súťaže bude nový model Adam. Miniauto Adam pretvoria v nemeckom Rüsselsheime na hot-hatch, ktorý bude konkurovať špeciálom ako sú Abarth, Twingo RS a ďalšie, napríklad aj uvažovaný VW Up! GT. Možno vznikne nový seriál Opel Adam Cup, šitý práve pre model Adam. Opel pre sezónu 2013 pripravil súťažnú verziu "malého" Adama, ktorá zodpovedá propozíciám FIA pre skupinu R2.

Na preteky cestovných automobilov sa Opel vracia s novým modelom Astra OPC, ktorý bude od sezóny 2013 k dispozícii v pretekárskej verzii pre zákaznícky šport. Pohárové automobily budú modifikované v súlade s propozíciami pre vytrvalostné majstrovstvá VLN, ktoré sú najpopulárnejším masovým seriálom cestných pretekov v Európe. Vrcholným podujatím sezóny budú 24hodinové preteky na okruhu Nürburgring.

Opel Adam R2 Opel Astra OPC R Opel Astra OPC R
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.