Opel tasí zbrane: ide do športu

Utorok, 04 december 2012

Opel sa dlhšej prestávke znovu vracia do motoristického športu. Hneď na dvoch frontoch: vstupuje na cestné automobilové preteky a automobilové súťaže. Malý Opel Adam budeme vídať na rallye, väčšiu Astru OPC na okruhu na Nürburgringu.

Opel Adam R2
Na automobilové súťaže sa chystá najmenší zástupca automobilky Opel – model Adam

Ak by sme načreli do histórie značky Opel v automobilových súťažiach, tak tá sa začala písať v polovici 70. rokov minulého storočia. Skôr narodení si spomenú na Waltera Röhrla, jedného z najlepších rallye jazdcov histórie. V roku 1974 získal titul majstra Európy s automobilom Opel Ascona A. Znovu potom v roku 1979 s Asconou B. Najcennejší bol jeho titul majstra sveta z roku 1982, ktorý Röhrl vybojoval so špeciálom Ascona 400.

V pretekoch cestovných automobilov sa Opel môže popýšiť úspechmi na okruhu Nürburgring Nordschleife. Od roku 1993 jazdil za továrenský tím Opel Manuel Reuter so špeciálom Calibra V6. Pretekal v seriáloch DTM i ITC, kde v roku 1996 získal v oboch majstrovské tituly. K vrcholným úspechom značky Opel patrí majstrovský titul z roku 1998 v hodnotení značiek v majstrovstvách cestovných automobilov STW s modelom Vectra a absolútne víťazstvo v pretekoch 24 hodín Nürburgringu v roku 2003 s Astrou V8 Coupé.

Cieľom spoločnosti Opel je vytvoriť nový program automobilového športu, ktorý by oslovil zákazníkov technickou sofistikovanosťou a rozumnými nákladmi, pričom by súčasne vytvoril platformu pre mladých ambicióznych jazdcov a umožnil im kontinuálne rozvíjať ich talent.

Zákaznícke autá Opel Adam budú súťažiť v značkovom poháriADAC Opel Rallye Cup. Atraktivitu seriálu zvýši skutočnosť, že najúspešnejší jazdci značkového pohára môžu získať významné peňažné ceny. Pripravený je aj špeciálny bodovací systém"junior rallye" pre jazdcov mladších ako 27 rokov. Celkový víťaz získa špeciálny odborný manažment pre nasledujúcu sezónu.

Špeciálom pre automobilové súťaže bude nový model Adam. Miniauto Adam pretvoria v nemeckom Rüsselsheime na hot-hatch, ktorý bude konkurovať špeciálom ako sú Abarth, Twingo RS a ďalšie, napríklad aj uvažovaný VW Up! GT. Možno vznikne nový seriál Opel Adam Cup, šitý práve pre model Adam. Opel pre sezónu 2013 pripravil súťažnú verziu "malého" Adama, ktorá zodpovedá propozíciám FIA pre skupinu R2.

Na preteky cestovných automobilov sa Opel vracia s novým modelom Astra OPC, ktorý bude od sezóny 2013 k dispozícii v pretekárskej verzii pre zákaznícky šport. Pohárové automobily budú modifikované v súlade s propozíciami pre vytrvalostné majstrovstvá VLN, ktoré sú najpopulárnejším masovým seriálom cestných pretekov v Európe. Vrcholným podujatím sezóny budú 24hodinové preteky na okruhu Nürburgring.

Opel Adam R2 Opel Astra OPC R Opel Astra OPC R
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.