Opel tasí zbrane: ide do športu

Utorok, 04 december 2012

Opel sa dlhšej prestávke znovu vracia do motoristického športu. Hneď na dvoch frontoch: vstupuje na cestné automobilové preteky a automobilové súťaže. Malý Opel Adam budeme vídať na rallye, väčšiu Astru OPC na okruhu na Nürburgringu.

Opel Adam R2
Na automobilové súťaže sa chystá najmenší zástupca automobilky Opel – model Adam

Ak by sme načreli do histórie značky Opel v automobilových súťažiach, tak tá sa začala písať v polovici 70. rokov minulého storočia. Skôr narodení si spomenú na Waltera Röhrla, jedného z najlepších rallye jazdcov histórie. V roku 1974 získal titul majstra Európy s automobilom Opel Ascona A. Znovu potom v roku 1979 s Asconou B. Najcennejší bol jeho titul majstra sveta z roku 1982, ktorý Röhrl vybojoval so špeciálom Ascona 400.

V pretekoch cestovných automobilov sa Opel môže popýšiť úspechmi na okruhu Nürburgring Nordschleife. Od roku 1993 jazdil za továrenský tím Opel Manuel Reuter so špeciálom Calibra V6. Pretekal v seriáloch DTM i ITC, kde v roku 1996 získal v oboch majstrovské tituly. K vrcholným úspechom značky Opel patrí majstrovský titul z roku 1998 v hodnotení značiek v majstrovstvách cestovných automobilov STW s modelom Vectra a absolútne víťazstvo v pretekoch 24 hodín Nürburgringu v roku 2003 s Astrou V8 Coupé.

Cieľom spoločnosti Opel je vytvoriť nový program automobilového športu, ktorý by oslovil zákazníkov technickou sofistikovanosťou a rozumnými nákladmi, pričom by súčasne vytvoril platformu pre mladých ambicióznych jazdcov a umožnil im kontinuálne rozvíjať ich talent.

Zákaznícke autá Opel Adam budú súťažiť v značkovom poháriADAC Opel Rallye Cup. Atraktivitu seriálu zvýši skutočnosť, že najúspešnejší jazdci značkového pohára môžu získať významné peňažné ceny. Pripravený je aj špeciálny bodovací systém"junior rallye" pre jazdcov mladších ako 27 rokov. Celkový víťaz získa špeciálny odborný manažment pre nasledujúcu sezónu.

Špeciálom pre automobilové súťaže bude nový model Adam. Miniauto Adam pretvoria v nemeckom Rüsselsheime na hot-hatch, ktorý bude konkurovať špeciálom ako sú Abarth, Twingo RS a ďalšie, napríklad aj uvažovaný VW Up! GT. Možno vznikne nový seriál Opel Adam Cup, šitý práve pre model Adam. Opel pre sezónu 2013 pripravil súťažnú verziu "malého" Adama, ktorá zodpovedá propozíciám FIA pre skupinu R2.

Na preteky cestovných automobilov sa Opel vracia s novým modelom Astra OPC, ktorý bude od sezóny 2013 k dispozícii v pretekárskej verzii pre zákaznícky šport. Pohárové automobily budú modifikované v súlade s propozíciami pre vytrvalostné majstrovstvá VLN, ktoré sú najpopulárnejším masovým seriálom cestných pretekov v Európe. Vrcholným podujatím sezóny budú 24hodinové preteky na okruhu Nürburgring.

Opel Adam R2 Opel Astra OPC R Opel Astra OPC R
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.