Peter Velits, škodovky a Tour de France

Sobota, 02 júl 2011

Peter Velits práve dnes odštartuje svoje tretie preteky Tour de France a iba prednedávnom testoval modely Škoda Fabia RS a Octavia RS v aerodynamickom tuneli. Jazdné vlastnosti najrýchlejších modelov testoval tiež na ceste. Úspešný slovenský cyklista dosiahol historický úspech na pretekoch Vuelta a Espaňa a teraz ho čaká tretí štart na Tour de France.

Peter Velits
Slovenský cyklistický reprezentant Peter Velits testuje rýchlosť v aerodynamickom tuneli

"Na bicykli som zažil už všeličo, no na streche automobilu som ešte neskončil" uviedol Peter Velits. "Bol to pre mňa úžasný zážitok, podobný som vo svojej kariére ešte nezažil. Skončiť na streche Octavie RS a Fabie RS považujem za najnetradičnejší spôsob jazdy nabicykli," dodal úspešný cyklista.

Peter Velits je prvým slovenským cyklistom v histórii, ktorý sa v celkovej klasifikácii podujatia Grand Tours postavil na stupeň víťazov, keď na španielskych pretekoch Vuelta obsadil konečné 3. miesto. Spoločnosť Škoda Auto Slovensko sponzorovala Petra Velitsa už v uplynulých rokoch po jeho úspechoch na pretekoch Tour de France, keď mu odovzdala automobil Octavia Combi Elegance.

Najúspešnejší cyklista v histórii Slovenska sa na pretekoch Tour de France objaví aj tento rok a pokúsi sa prekonať svoje doterajšie najlepšie umiestnenie. V roku 2007 prišiel do cieľa na celkovom 32. mieste, čo je doposiaľ najlepší výsledok slovenského cyklistu v histórii Tour de France.

Peter Velits
Peter Velits na streche modelu Octavia RS počas testov v aerodynamickom tuneli

Značka Škoda je partnerom Tour de France už niekoľko rokov. Česká automobilka je aj tento rok, už po ôsmy raz v rade, hlavným sponzorom najslávnejších cyklistických pretekov sveta. A tak ani dnes 2. júla nebude na štarte týchto pretekov chýbať flotila automobilov s okrídleným šípom vo svojom znaku. Počas tohtoročných pretekov bude cyklistov sprevádzať na trati až 250 vozidiel Škoda. Tie budú slúžiť organizátorom ako oficiálne automobily Tour.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.