Peugeot 3008 HYbrid4: ďalšie ocenenie

Streda, 30 november 2011

Krátko pred uvedením na európsky trh dostal Peugeot 3008 HYbrid4 ďalšie ocenenie. Ako prvý dieselový plne hybridný automobil po oceneniach v Rakúsku za ochranu životného prostredia a Nemecku, kde mu udelili zlatý volant, ovenčili francúzsky hybrid aj vo Švajčiarku titulom Najzelenší automobil Švajčiarska.

Peugeot 3008 Hybrid4
Peugeot 3008 Hybrid4 s plne hybridným pohonom sa čoskoro objaví aj na našich cestách

Jeden švajčiarsky týždenník spolu s ďalšími 4 titulmi vo švajčiarskej, nemeckej, francúzskej a talianskej mutácii udelili modelu 3008 HYbrid4 titul Automobil roka vo Švajčiarsku. Ocenenia sa udeľovali v piatich kategóriách automobilom prezentovaným a predávaným počas roku 2011 vo Švajčiarsku aj s prihliadnutím na najväčší ekologický prínos.

Na cenu Najzelenší automobil Švajčiarska bolo nominovaných 10 automobilov s rôznymi druhmi pohonov. Po kompletnom hodnotení a testovaní vybrala porota zložená z novinárov a švajčiarskych osobností Peugeot 3008 HYbrid ako víťazný model.

Porotu presvedčili vlastnosti prvého dieselového full-hybrid motora: celkový výkon 200 koní ( 2,0 Hdi 163 koní + elektromotor 37 koní), pohon všetkých kolies, režim " nulových emisií ", emisie 99 g/km CO2 a normovaná spotreba 3,8l/100 km.

Crossover 3008 Hybrid4, ktorý kombinuje dieselový pohon a elektromotor, môže jazdiť aj na čisto elektrický pohon (preto full-hybrid). Spaľovací motor (163 k), v tomto prípade turbodiesel, poháňa predné kolesá a zadné využívajú pohon elektromotora (37 k).

Peugeot 3008 HYbrid4 sa začne predávať na európskych trhoch začiatkom roka 2012 a o niekoľko mesiacov neskôr sa pohon HYbrid4 objaví aj v modeloch 508 RXH a 508.

Autor: J. Goldberger
Foto: Peugeot
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.