Pikes Peak: Peugeot zaútočí s Loebom

Štvrtok, 04 apríl 2013

Kto by nechcel vyhrať legendárne preteky do vrchu a pokoriť americký Pikes Peak a potom sa pýšiť týmto úspechom? Automobilky sa na tento krok starostlivo zameriavajú. Tento rok sa o úspech chce pokúsiť francúzsky Peugeot. A keďže ani špeciálny model určený výhradne na tieto jedinečné preteky nemusí byť zárukou úspechu, vybral si Peugeot aj jazdca, s ktorým sa mu to môže podariť. Koho iného, ak nie deväťnásobného majstra sveta v rallye Sebastiena Loeba.

Pikes Peak
Tento rok sa legendárne preteky do vrchu Pikes Peak uskutočnia v posledný júnový deň

Druhé preteky do vrchu ako sú Pikes Peak na svete už neexistujú. Jedinečné sú ani nie tak svojou dĺžkou 20 kilometrov a 156 zákrutami, ale najmä tým, že ich štart je vo výške 2862 metrov nad morom a cieľ vo výške 4300 metrov. Po Indianopolise sú Pikes Peak druhé najstaršie preteky v Amerike a po prvý raz sa uskutočnili už pred takmer sto rokmi, v roku 1916.

Peugeot príde pod Pekes Peak s jasným cieľom zvíťaziť. Okrem špeciálu pripraveného na túto príležitosť mu má k tomu pomôcť superjazdec, a tým je práve Sebastien Loeb. Aj keď od minulého roka je celá trasa od štartu až po cieľ vyasfaltovaná, pre deväťnásobného šampióna to určite nebude nevýhoda, aj keď štrkovitá trať by mu sedela možno lepšie.

Peugeot nebude na Pikes Peak žiadnym nováčikom, keďže už v roku 1988 tu fínsky majster volantu a viacnásobný majster sveta Ari Vatanen zvíťazil s modelom 405 T16. Automobilka tu bola aj o rok neskôr so slávnym Američanom Robbym Unserom. Teraz tu Peugeot zabojuje znovu, so Sebastienom Loebom. V Peugeote sú presvedčení, že víťazne.

Nástrojom, s ktorým Loeb vyrazí do boja, bude Peugeot 208 T16. Štartovať bude v kráľovskej kategórii Unlimited. Bude to model, s ktorým Peugeot príde na Pikes Peak vyhrať. Automobilka ho predstaví v polovici apríla.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.