Pikes Peak: Peugeot zaútočí s Loebom

Štvrtok, 04 apríl 2013

Kto by nechcel vyhrať legendárne preteky do vrchu a pokoriť americký Pikes Peak a potom sa pýšiť týmto úspechom? Automobilky sa na tento krok starostlivo zameriavajú. Tento rok sa o úspech chce pokúsiť francúzsky Peugeot. A keďže ani špeciálny model určený výhradne na tieto jedinečné preteky nemusí byť zárukou úspechu, vybral si Peugeot aj jazdca, s ktorým sa mu to môže podariť. Koho iného, ak nie deväťnásobného majstra sveta v rallye Sebastiena Loeba.

Pikes Peak
Tento rok sa legendárne preteky do vrchu Pikes Peak uskutočnia v posledný júnový deň

Druhé preteky do vrchu ako sú Pikes Peak na svete už neexistujú. Jedinečné sú ani nie tak svojou dĺžkou 20 kilometrov a 156 zákrutami, ale najmä tým, že ich štart je vo výške 2862 metrov nad morom a cieľ vo výške 4300 metrov. Po Indianopolise sú Pikes Peak druhé najstaršie preteky v Amerike a po prvý raz sa uskutočnili už pred takmer sto rokmi, v roku 1916.

Peugeot príde pod Pekes Peak s jasným cieľom zvíťaziť. Okrem špeciálu pripraveného na túto príležitosť mu má k tomu pomôcť superjazdec, a tým je práve Sebastien Loeb. Aj keď od minulého roka je celá trasa od štartu až po cieľ vyasfaltovaná, pre deväťnásobného šampióna to určite nebude nevýhoda, aj keď štrkovitá trať by mu sedela možno lepšie.

Peugeot nebude na Pikes Peak žiadnym nováčikom, keďže už v roku 1988 tu fínsky majster volantu a viacnásobný majster sveta Ari Vatanen zvíťazil s modelom 405 T16. Automobilka tu bola aj o rok neskôr so slávnym Američanom Robbym Unserom. Teraz tu Peugeot zabojuje znovu, so Sebastienom Loebom. V Peugeote sú presvedčení, že víťazne.

Nástrojom, s ktorým Loeb vyrazí do boja, bude Peugeot 208 T16. Štartovať bude v kráľovskej kategórii Unlimited. Bude to model, s ktorým Peugeot príde na Pikes Peak vyhrať. Automobilka ho predstaví v polovici apríla.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.