Poisťovňa má bič na podvody

Utorok, 28 apríl 2009

Poisťovacie podvody sú stálym problémom poisťovní a odčerpávajú im veľkú časť finančných prostriedkov. Najviac ich je v oblasti poisťovania motorových vozidiel. V snahe predísť a zabrániť poisťovacím podvodom zaviedla Česká poisťovňa úplne novú metódu na analyzovanie priebehu dopravných nehôd. Novú metódu ako prvá ma Slovensku zavedie do svojej praxe poisťovňa Generali Slovensko.

Česká poisťovňa

Nový nástroj na efektívne odhaľovanie poistných podvodov zaviedla Česká poisťovňa na jeseň minulého roku. Pristúpila k nemu aj preto, že riešenia dopravných nehôd externými dopravnými znalcami boli často zdĺhavé. Teraz poisťovňa disponuje vlastným systémom zberu dát, ktorý v kombinácii so špeciálnym softvérom a programom Virtual Crash dokáže presne analyzovať priebeh dopravnej nehody. Podľa poisťovne nejde len o bič na nepoctivých motoristov, pretože nová metóda umožňuje potvrdiť aj pôvodne nie príliš vierohodné verzie účastníkov nehody.

Česká poisťovňa
Simulovaná dopravná nehoda ako súčasť prezentácie projektu

Pri vyšetrovaní dopravných nehôd v projekte virtuálneho programu sa uplatňuje nový až generačný skok pri zameriavaní nehody a odpadá pri ňom klasické zameriavanie pomocou "kolieska". Ako teda nový systém pracuje? Na základe informácií od účastníkov, prípadne svedkov sa priamo na mieste nehody simuluje jej priebeh, vytvorí sa jej počítačová animácia, ktorú potom možno sledovať z rôznych uhlov pohľadu. Z vytvorenej animácie možno potom sledovať priebeh nehody a vytvoriť si tak presný obraz o jej priebehu i veľkosti poškodenia vozidiel. Výhody zavedenia a uplatňovania nového systému oproti klasickým metódam zisťovania priebehu nehody a následného zameriavania sú najmä v tom, že nový spôsob je operatívnejší, rýchlejší, presnejší. Ale aj bezpečnejší a lacnejší, keďže sa tu ušetrí približne až jedna tretina nákladov oproti posudkom znalcov.

Program Virtual Crash analyzuje, kto nehodu zavinil, ale systém vie tiež odhaliť podozrenia zo spáchania poistného podvodu. Veď len za uplynulý rok prišla Česká poisťovňa na podvodoch o 274 mil. korún. V testovacej fáze projektu Virtual Crash poisťovňa analyzovala 13 dopravných nehôd. Sedem z nich boli poistné podvody. Účastníci týchto nehôd a poistných udalostí sa potom priznali, že k havárii vôbec nedošlo, alebo sa stali za úplne iných okolností.

Česká poisťovňa
Meracia sada totálnej stanice so softvérom vyjde na 230 tisíc Kč

Projekt Českej poisťovne vznikol na pobočke v Brne. V súčasnosti má Česká poisťovňa aj druhé takéto pracovisko v Prahe a spolu s Brnom je schopná pokryť celé územie Českej republiky. Náklady na zriadenie týchto dvoch pracovísk vyšli približne na 450 tisíc korún. Určite je to dobrá investícia aj preto, že ročne sa v ČR stane viac ako štvrť milióna dopravných nehôd a mnohé z nich môže analyzovať samotná poisťovňa. Význam projektu Virtual Crash je teraz o to významnejší, že od začiatku tohto roku nemusí už polícia v ČR vyšetrovať nehody s výškou škody do 100 tisíc korún, takže jej účastníci nemajú policajný protokol o nehode.

Projekt Virtual Cash zavedie na Slovensku poisťovňa Generali Slovensko, ktorá je po zlúčení s Českou poisťovňou-Slovensko súčasťou holdingu Generali. Pomôžu jej k tomu skúsenosti sesterskej českej poisťovne. Generali Slovensko bude potom riešiť a analyzovať dopravné nehody na slovenských cestách, objasňovať sporné nehody a môže zabrániť aj poistným podvodom.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.