Poisťovňa má bič na podvody

Utorok, 28 apríl 2009

Poisťovacie podvody sú stálym problémom poisťovní a odčerpávajú im veľkú časť finančných prostriedkov. Najviac ich je v oblasti poisťovania motorových vozidiel. V snahe predísť a zabrániť poisťovacím podvodom zaviedla Česká poisťovňa úplne novú metódu na analyzovanie priebehu dopravných nehôd. Novú metódu ako prvá ma Slovensku zavedie do svojej praxe poisťovňa Generali Slovensko.

Česká poisťovňa

Nový nástroj na efektívne odhaľovanie poistných podvodov zaviedla Česká poisťovňa na jeseň minulého roku. Pristúpila k nemu aj preto, že riešenia dopravných nehôd externými dopravnými znalcami boli často zdĺhavé. Teraz poisťovňa disponuje vlastným systémom zberu dát, ktorý v kombinácii so špeciálnym softvérom a programom Virtual Crash dokáže presne analyzovať priebeh dopravnej nehody. Podľa poisťovne nejde len o bič na nepoctivých motoristov, pretože nová metóda umožňuje potvrdiť aj pôvodne nie príliš vierohodné verzie účastníkov nehody.

Česká poisťovňa
Simulovaná dopravná nehoda ako súčasť prezentácie projektu

Pri vyšetrovaní dopravných nehôd v projekte virtuálneho programu sa uplatňuje nový až generačný skok pri zameriavaní nehody a odpadá pri ňom klasické zameriavanie pomocou "kolieska". Ako teda nový systém pracuje? Na základe informácií od účastníkov, prípadne svedkov sa priamo na mieste nehody simuluje jej priebeh, vytvorí sa jej počítačová animácia, ktorú potom možno sledovať z rôznych uhlov pohľadu. Z vytvorenej animácie možno potom sledovať priebeh nehody a vytvoriť si tak presný obraz o jej priebehu i veľkosti poškodenia vozidiel. Výhody zavedenia a uplatňovania nového systému oproti klasickým metódam zisťovania priebehu nehody a následného zameriavania sú najmä v tom, že nový spôsob je operatívnejší, rýchlejší, presnejší. Ale aj bezpečnejší a lacnejší, keďže sa tu ušetrí približne až jedna tretina nákladov oproti posudkom znalcov.

Program Virtual Crash analyzuje, kto nehodu zavinil, ale systém vie tiež odhaliť podozrenia zo spáchania poistného podvodu. Veď len za uplynulý rok prišla Česká poisťovňa na podvodoch o 274 mil. korún. V testovacej fáze projektu Virtual Crash poisťovňa analyzovala 13 dopravných nehôd. Sedem z nich boli poistné podvody. Účastníci týchto nehôd a poistných udalostí sa potom priznali, že k havárii vôbec nedošlo, alebo sa stali za úplne iných okolností.

Česká poisťovňa
Meracia sada totálnej stanice so softvérom vyjde na 230 tisíc Kč

Projekt Českej poisťovne vznikol na pobočke v Brne. V súčasnosti má Česká poisťovňa aj druhé takéto pracovisko v Prahe a spolu s Brnom je schopná pokryť celé územie Českej republiky. Náklady na zriadenie týchto dvoch pracovísk vyšli približne na 450 tisíc korún. Určite je to dobrá investícia aj preto, že ročne sa v ČR stane viac ako štvrť milióna dopravných nehôd a mnohé z nich môže analyzovať samotná poisťovňa. Význam projektu Virtual Crash je teraz o to významnejší, že od začiatku tohto roku nemusí už polícia v ČR vyšetrovať nehody s výškou škody do 100 tisíc korún, takže jej účastníci nemajú policajný protokol o nehode.

Projekt Virtual Cash zavedie na Slovensku poisťovňa Generali Slovensko, ktorá je po zlúčení s Českou poisťovňou-Slovensko súčasťou holdingu Generali. Pomôžu jej k tomu skúsenosti sesterskej českej poisťovne. Generali Slovensko bude potom riešiť a analyzovať dopravné nehody na slovenských cestách, objasňovať sporné nehody a môže zabrániť aj poistným podvodom.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.