Poisťovňa má bič na podvody

Utorok, 28 apríl 2009

Poisťovacie podvody sú stálym problémom poisťovní a odčerpávajú im veľkú časť finančných prostriedkov. Najviac ich je v oblasti poisťovania motorových vozidiel. V snahe predísť a zabrániť poisťovacím podvodom zaviedla Česká poisťovňa úplne novú metódu na analyzovanie priebehu dopravných nehôd. Novú metódu ako prvá ma Slovensku zavedie do svojej praxe poisťovňa Generali Slovensko.

Česká poisťovňa

Nový nástroj na efektívne odhaľovanie poistných podvodov zaviedla Česká poisťovňa na jeseň minulého roku. Pristúpila k nemu aj preto, že riešenia dopravných nehôd externými dopravnými znalcami boli často zdĺhavé. Teraz poisťovňa disponuje vlastným systémom zberu dát, ktorý v kombinácii so špeciálnym softvérom a programom Virtual Crash dokáže presne analyzovať priebeh dopravnej nehody. Podľa poisťovne nejde len o bič na nepoctivých motoristov, pretože nová metóda umožňuje potvrdiť aj pôvodne nie príliš vierohodné verzie účastníkov nehody.

Česká poisťovňa
Simulovaná dopravná nehoda ako súčasť prezentácie projektu

Pri vyšetrovaní dopravných nehôd v projekte virtuálneho programu sa uplatňuje nový až generačný skok pri zameriavaní nehody a odpadá pri ňom klasické zameriavanie pomocou "kolieska". Ako teda nový systém pracuje? Na základe informácií od účastníkov, prípadne svedkov sa priamo na mieste nehody simuluje jej priebeh, vytvorí sa jej počítačová animácia, ktorú potom možno sledovať z rôznych uhlov pohľadu. Z vytvorenej animácie možno potom sledovať priebeh nehody a vytvoriť si tak presný obraz o jej priebehu i veľkosti poškodenia vozidiel. Výhody zavedenia a uplatňovania nového systému oproti klasickým metódam zisťovania priebehu nehody a následného zameriavania sú najmä v tom, že nový spôsob je operatívnejší, rýchlejší, presnejší. Ale aj bezpečnejší a lacnejší, keďže sa tu ušetrí približne až jedna tretina nákladov oproti posudkom znalcov.

Program Virtual Crash analyzuje, kto nehodu zavinil, ale systém vie tiež odhaliť podozrenia zo spáchania poistného podvodu. Veď len za uplynulý rok prišla Česká poisťovňa na podvodoch o 274 mil. korún. V testovacej fáze projektu Virtual Crash poisťovňa analyzovala 13 dopravných nehôd. Sedem z nich boli poistné podvody. Účastníci týchto nehôd a poistných udalostí sa potom priznali, že k havárii vôbec nedošlo, alebo sa stali za úplne iných okolností.

Česká poisťovňa
Meracia sada totálnej stanice so softvérom vyjde na 230 tisíc Kč

Projekt Českej poisťovne vznikol na pobočke v Brne. V súčasnosti má Česká poisťovňa aj druhé takéto pracovisko v Prahe a spolu s Brnom je schopná pokryť celé územie Českej republiky. Náklady na zriadenie týchto dvoch pracovísk vyšli približne na 450 tisíc korún. Určite je to dobrá investícia aj preto, že ročne sa v ČR stane viac ako štvrť milióna dopravných nehôd a mnohé z nich môže analyzovať samotná poisťovňa. Význam projektu Virtual Crash je teraz o to významnejší, že od začiatku tohto roku nemusí už polícia v ČR vyšetrovať nehody s výškou škody do 100 tisíc korún, takže jej účastníci nemajú policajný protokol o nehode.

Projekt Virtual Cash zavedie na Slovensku poisťovňa Generali Slovensko, ktorá je po zlúčení s Českou poisťovňou-Slovensko súčasťou holdingu Generali. Pomôžu jej k tomu skúsenosti sesterskej českej poisťovne. Generali Slovensko bude potom riešiť a analyzovať dopravné nehody na slovenských cestách, objasňovať sporné nehody a môže zabrániť aj poistným podvodom.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.