Poisťovňa má bič na podvody

Utorok, 28 apríl 2009

Poisťovacie podvody sú stálym problémom poisťovní a odčerpávajú im veľkú časť finančných prostriedkov. Najviac ich je v oblasti poisťovania motorových vozidiel. V snahe predísť a zabrániť poisťovacím podvodom zaviedla Česká poisťovňa úplne novú metódu na analyzovanie priebehu dopravných nehôd. Novú metódu ako prvá ma Slovensku zavedie do svojej praxe poisťovňa Generali Slovensko.

Česká poisťovňa

Nový nástroj na efektívne odhaľovanie poistných podvodov zaviedla Česká poisťovňa na jeseň minulého roku. Pristúpila k nemu aj preto, že riešenia dopravných nehôd externými dopravnými znalcami boli často zdĺhavé. Teraz poisťovňa disponuje vlastným systémom zberu dát, ktorý v kombinácii so špeciálnym softvérom a programom Virtual Crash dokáže presne analyzovať priebeh dopravnej nehody. Podľa poisťovne nejde len o bič na nepoctivých motoristov, pretože nová metóda umožňuje potvrdiť aj pôvodne nie príliš vierohodné verzie účastníkov nehody.

Česká poisťovňa
Simulovaná dopravná nehoda ako súčasť prezentácie projektu

Pri vyšetrovaní dopravných nehôd v projekte virtuálneho programu sa uplatňuje nový až generačný skok pri zameriavaní nehody a odpadá pri ňom klasické zameriavanie pomocou "kolieska". Ako teda nový systém pracuje? Na základe informácií od účastníkov, prípadne svedkov sa priamo na mieste nehody simuluje jej priebeh, vytvorí sa jej počítačová animácia, ktorú potom možno sledovať z rôznych uhlov pohľadu. Z vytvorenej animácie možno potom sledovať priebeh nehody a vytvoriť si tak presný obraz o jej priebehu i veľkosti poškodenia vozidiel. Výhody zavedenia a uplatňovania nového systému oproti klasickým metódam zisťovania priebehu nehody a následného zameriavania sú najmä v tom, že nový spôsob je operatívnejší, rýchlejší, presnejší. Ale aj bezpečnejší a lacnejší, keďže sa tu ušetrí približne až jedna tretina nákladov oproti posudkom znalcov.

Program Virtual Crash analyzuje, kto nehodu zavinil, ale systém vie tiež odhaliť podozrenia zo spáchania poistného podvodu. Veď len za uplynulý rok prišla Česká poisťovňa na podvodoch o 274 mil. korún. V testovacej fáze projektu Virtual Crash poisťovňa analyzovala 13 dopravných nehôd. Sedem z nich boli poistné podvody. Účastníci týchto nehôd a poistných udalostí sa potom priznali, že k havárii vôbec nedošlo, alebo sa stali za úplne iných okolností.

Česká poisťovňa
Meracia sada totálnej stanice so softvérom vyjde na 230 tisíc Kč

Projekt Českej poisťovne vznikol na pobočke v Brne. V súčasnosti má Česká poisťovňa aj druhé takéto pracovisko v Prahe a spolu s Brnom je schopná pokryť celé územie Českej republiky. Náklady na zriadenie týchto dvoch pracovísk vyšli približne na 450 tisíc korún. Určite je to dobrá investícia aj preto, že ročne sa v ČR stane viac ako štvrť milióna dopravných nehôd a mnohé z nich môže analyzovať samotná poisťovňa. Význam projektu Virtual Crash je teraz o to významnejší, že od začiatku tohto roku nemusí už polícia v ČR vyšetrovať nehody s výškou škody do 100 tisíc korún, takže jej účastníci nemajú policajný protokol o nehode.

Projekt Virtual Cash zavedie na Slovensku poisťovňa Generali Slovensko, ktorá je po zlúčení s Českou poisťovňou-Slovensko súčasťou holdingu Generali. Pomôžu jej k tomu skúsenosti sesterskej českej poisťovne. Generali Slovensko bude potom riešiť a analyzovať dopravné nehody na slovenských cestách, objasňovať sporné nehody a môže zabrániť aj poistným podvodom.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.