Poľský veľvyslanec: kradnúť autá v Nemecku je jednoduché

Sobota, 07 január 2012

Názory ľudí na kradnutie môžu byť rôzne. Ak ich však vysloví verejný činiteľ, mali by korešpondovať s verejným záujmom. Svojský postoj ku krádežiam áut v Nemecku poľskými zlodejmi zaujal poľský veľvyslanec v Nemecku.

proti krádeži
Pravda pána Prawdu môže byť v tom, že kradnutým autám chýbal účinný "šerlog"

Poľský veľvyslanec v Nemecku Marek Prawda v pondelok 2. januára 2012 odmietol zodpovednosť za sériu krádeží áut na hraniciach medzi oboma krajinami. Poukázal pritom na fakt, že bolo "zrejme" veľmi jednoduché ukradnúť autá v Nemecku. "Povedal by som, že je to hlavne problém polície v tej krajine, kde sa autá kradnú," skonštatoval Marek Prawda pre regionálny denník Märkische Oderzeitung.

"Mali by byť lepšie pripravení. Pravdepodobne je stále veľmi jednoduché kradnúť autá v Nemecku," poznamenal veľvyslanec a dodal, že polícia v Poľsku sa úspešne vyrovnala s problémom krádeže áut. Ich počet sa znížil zo 72 000 v roku 1999 na 16 500 v roku 2010.

Zo zverejnenej štatistiky miestnej polície vyplýva, že počet krádeží áut v nemeckom Brandenburgu, na hraniciach s Poľskom, sa zvýšil o 250 % oproti roku 2007, teda v období, kedy Varšava vstúpila do schengenského priestoru. Podľa oficiálnej štatistiky sa krádeže áut v ďalšom nemeckom meste Frankfurt nad Odrou pri hraniciach s Poľskom zvýšili až o takmer 500 % v tom istom období.

Autor: J. Goldberger
Zdroj: TheTelegraph
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."