Polstoročie Seatu 600 splnil sen Portugalčanov

Štvrtok, 12 júl 2007

Tento mesiac oslávi Seat 50. výročie začiatku produkcie svojho prvého automobilu Seat 600. Vyrobilo sa ho viac ako 790 tisíc kusov v rôznych verziách počas 16-tich rokov produkcie vo fabrike Seat Zona Franca v Barcelone. Posledný kus zišiel z výrobnej linky v auguste 1973, keď sa natrvalo zapísal do španielskej histórie ako auto, ktoré postavilo národ na kolesá.

Seat Seat

V máji 1957 začali opúšťať výrobné linky v barcelonskej fabrike Seatu prvé automobily Seat 600. Španielska automobilka, ktorá vtedy vyrábala model 1400 s licenciou Fiata, mala záujem o produkciu ďalšieho automobilu. Model 600, ktorý tu začali vyrábať, bol druhou verziou automobilu, ktorého produkcia sa začala dva roky predtým v Taliansku.

Seat Seat

Pôvodný model navrhol Dante Giacosa podľa požiadaviek: štvorsedadlové vozidlo s hmotnosťou 450 kg (200 na mechaniku a 250 na karosériu), maximálna rýchlosť nie menšia ako 85 km/h a voľný výber miesta pre uloženie motora a prevodovky. Giacosa sa rozhodol pre usporiadanie "všetko vzadu". Najmä preto, že talianska automobilka v tom čase ešte nevyrábala vo väčších sériách homokinetické kĺby na poloosi, ktoré sú potrebné na vozidlá s pohonom predným kolies.

Uvažovalo sa o použití vzduchom chladeného dvojvalca, napokon vyhral vodou chladený radový štvorvalec umiestnený pozdĺžne a štvorstupňová prevodovka. Vačkový hriadeľ uložený v troch ložiskách mal reťazový rozvod a pohon od kľukového hriadeľa. So základným objemom valcov 570 cm3 mal motor výkon 16 k a automobil celkovú hmotnosť 515 kg, čo mu dovoľovalo dosiahnuť maximálnu rýchlosť 88 km/h.

Seat Seat

"Motor je výnimočným príkladom jednoduchosti a jednoduchosť je synonymom spoľahlivosti", napísal Giacosa vo svojich memoároch. Prakticky celé auto bolo svetlým príkladom jednoduchosti.

Zrod Seatu 600 doslova zmietol zo sveta mikroautá, trojkolkové vany a motorky so sajdkárami, ktoré až do tých dní dominovali cestám. Väčšina výrobcov týchto vozidiel zastavila svoju produkciu v priebehu niekoľkých rokov. Seat 600 sa stal automobilom s charakteristikami, ktoré znamenali pre vtedajší automobilový park v Portugalsku veľký pokrok.

Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."