Pred cestou do Maďarska

Streda, 15 máj 2013

Diaľnice zrýchľujú premávku motorových vozidiel, skracujú čas potrebný na prejdenie trasy z miesta štartu do cieľa našej cesty a sú aj relatívne bezpečné. Majú však aj svoje mínusy, ku ktorým patria dopravné zápchy pri väčších mestách v čase dopravnej špičky alebo pri dopravných nehodách. Aj následky dopravných nehôd sú väčšie, keďže na diaľniciach je povolená vyššia maximálna rýchlosť ako na bežných komunikáciách. Navyše, vo väčšine štátov sú diaľnice na rozdiel od bežných ciest rôzne spoplatnené.

Madarské dialnice
Diaľnice tak v Maďarsku ako aj v iných krajinách uľahčujú automobilovú dopravu

Diaľnice sú v dnešnom svete prepotrebné, pretože urýchľujú prepravu ľudí i nákladu, neodmysliteľne uľahčujú život vodičom i ostatným cestujúcim, takže život bez nich si už nevieme predstaviť. Občas nám však dokážu poriadne a nepríjemne strpčiť život. Viac to platí v zahraničí, najmä ak nepoznáme systém platný v tej-ktorej krajine. Jednoduché je to tam, kde diaľnice nie sú spoplatnené, napríklad v Nemecku.

Diaľničné známky, mýtne brány

Problémy môžu nastať, ak cestujeme do krajiny, ktorej systém spoplatnenia diaľnic nepoznáme. Jednoduché je to v štátoch, ktoré majú mýtny systém, ako napríklad Chorvátsko, Taliansko alebo Francúzsko. Tam jednoducho dôjdete k "mýtnej bráne", vyzdvihnete si lístok a v cieli úseku zaplatíte za prejdenú vzdialenosť.

Madarské dialnice
Kamerový systém má pozorné oko a určite mu neunikne žiadny "čierny pasažier"

Predstavte si však, že by ste prechádzali hranice medzi Rakúskom a Slovinskom a domnievali by ste sa, že aj tu, podobne ako napríklad v Chorvátsku, majú mýtny systém. Prejdete pár kilometrov a natrafíte na rampu, o ktorej si myslíte, že prichádzate k spoplatnenému úseku. Slovinská diaľničná kontrola vás však vyvedie z omylu a či chcete alebo nie, pokuta 150 eur vás neminie. Slovincov v uniformách nepresvedčí žiadny argument! Ak pokutu nezaplatíte na mieste, bude vás to stáť niekoľkonásobne viac. Iste nepríjemná a poriadne drahá skúsenosť.

Madarské dialnice - uvítanie
Vitajte na diaľnici M3, vitajte v Maďarsku – znie uvítanie na malom reklamnom paneli

Ako v Maďarsku

Úplne odlišný systém vyberania diaľničných poplatkov platí u nášho južného suseda – v Maďarsku. Tu je zavedený systém, ktorý môžeme nazvať virtuálny. Na čelné sklo auta si vodič nenalepuje žiadnu známku, ako napríklad na Slovensku či v Českej republike. Zastavíte na prvom predajnom mieste, oznámite registračnú značku auta a nedostanete žiadnu známku, ktorú by ste nalepili na čelné sklo auta. Pri platení vás totiž počítač zaregistruje, navyše máte pre istotu aj účet o zaplatení. To pre prípad, že by vás predsa len kontrolovala polícia alebo prevádzkovateľ diaľnic za asistencie polície.

Madarské dialnice
Maďarské diaľnice sa môžu chváliť najmä kvalitným asfaltovým povrchom a značením

Poplatky kontrolujú kamery

Diaľničné poplatky na maďarských diaľniciach kontroluje kamerový systém umiestnený na diaľničnej bráne. Registruje evidenčné čísla prechádzajúcich áut, takže je tým najlepším a najspoľahlivejším "policajtom". Ak ste pred vjazdom na diaľnicu neuhradili poplatok, potom vás počítač nemá v pamäti a je zle. Vyhodnotí vás ako "čierneho pasažiera" a môžete si byť istí, že pokuta vás neminie. Pre osobné automobily ide o sumu 14 875 forintov, čo je približne 50 eur (podľa aktuálneho kurzu). Tie musíte uhradiť do 30 dní. Ak tak neurobíte v termíne, pokuta sa zvyšuje na 59 500 tisíc forintov, čo je približne 200 eur. Pre ostatné kategórie vozidiel sú pokuty vyššie. A verte, že zaplatiť ich musíte!

M3 letecký záber
Diaľnica M3 vedie z hlavného mesta Budapešti do Nyíregyházy

Virtuálne diaľničné "známky"

Ak prichádzate do Maďarska z iného štátu, odporúča sa kúpiť si "virtuálnu známku" už na hraničnom priechode, na predajnom mieste, na ktoré upozorňujú dopravné značky s nápisom "Vigneta" alebo "e-Vigneta". Platiť sa môže vo forintoch, eurách, amerických dolároch ale aj v iných menách, tiež platobnými kartami.

Letecký záber
Aj takúto podobu, cez objektív fotoaparátu, môže mať diaľnica pri pohľade z lietadla

Diaľničné poplatky

Pre motocykle a motorové vozidlá do 3,5 tony sa týždenné "známky" predávajú za 2975 forintov (ďalej Ft), čo je približne 10 eur, mesačné za 4780 Ft (16 eur) a ročné za 42 930 Ft (143 eur). Pre vozidlá s hmotnosťou 3,5 do 7,5 tony stojí denná známka 3375 Ft (približne 12 eur), týždenná 8225 Ft (28 eur), mesačná 13 970 Ft (47 eur) a ročná 123 975 Ft (414 eur). Za motorové vozidlá od 7,5 do 12 ton sa na jeden deň platí 3375 Ft (12 eur), za týždennú "známku" 12 600 Ft (42 eur), za mesačnú 20 370 Ft (68 eur) a za ročnú 234 970 Ft (784 eur).

Maďarská diaľničná sieť

Maďarská diaľnica zo Slovenska od Rusoviec cez Hegyeshalom, Mosonmagyaróvár a Győr po Budapesť má označenie M1, z Budapešti po mesto Nyíregyháza je M3, z Budapešti na Szeged M5 a na Chorvátsko cez mestečko Letenye M7. Diaľnica vo výstavbe z Budapešti k srbským hraniciam (Mohács) má značenie M6.

Madarsko - dialnicna siet
Na mapke je prehľadne zobrazená maďarská diaľničná sieť so štyrmi hlavnými ťahmi

Aj nespoplatnené úseky

Nespoplatnené úseky maďarských diaľnic sú napríklad štátna hranica – Rajka/Hegyeshalom, potom v okolí Budapešti, úsek Tatabánya óváros – Tata, pri Miskolci juh, medzi Nagykanizsou a Becsehely a inde. Spoplatnené nie sú ani úseky, ktoré sú pred dokončením. Práve tu si však treba dávať veľký pozor a sledovať uvádzanie úsekov do prevádzky, napríklad na stránke www.autopálya.hu.

To nie je dialnicná známka
Nálepka na čelnom skle s "H" a hviezdičkami EU nie je maďarská diaľničná na testovanom Chevrolete Malibu na maďarskom aute s registračnou značkou MDM-072

Pár užitočných rád

Na záver pár dobrých rád: denné svietenie je povinné aj cez deň – pre osobné autá však len mimo obce, pre motocykle a mopedy aj pri jazde v obci. Používanie bezpečnostných pásov je povinné na predných aj zadných sedadlách. Na prednom sedadle nesmie cestovať dieťa mladšie ako 12 rokov, používanie detských sedačiek pre prevážané deti je povinné.

Autor: Ján Goldberger
Foto: Állami autópalya
Komentáre
Zdravím. Chystám sa do BG. Môžem poprosiť o informácie ohľadom denného svietenia aj pre RO a BG?

Ďakujem.

Pridal Yco vo štvrtok 01 augusta 2013 o 09:51
Dá sa prejsť od Šiah - okolo Vácu - až do Budapešte bez rizika pri nezaplatenení poplatku "matrica vinetta" ? Alebo sú tam úseky, na ktorých hrozí pokuta? Myslím, že sa tam nejaký úsek ide M2 ?
Pridal Marián v utorok 10 septembra 2013 o 14:12
dobry,chcel by som poradit.Mam cestu do Budapeste a chcel by som vediet,ci je potrebna dialnicna znamkana usek v smere od Sahov,popripade ako to tam funguje dakujem
Pridal Duso v stredu 12 februára 2014 o 20:21
Chcem ísť na letisko do Budapešti po diaľnici od Bratislavy. Kde sa dá za hranicami najbližšie natankovať a súčasne kúpiť diaľničný poplatok ?
Pridal Robert v utorok 11 marca 2014 o 13:27
Zdravím,
potreboval by som poradiť, zajtra cestujem do Nyiregyhazu a hranicu prejdem cez Slovenské Nové Mesto.
Je tam niekde spoplatnená cesta na tejto trase?

Za radu vopred ďakujem
Pridal Andrej v nedeľu 15 júna 2014 o 20:15
Zdravím.Chcem sa spýtať, či je treba zakúpiť si v Maďarsku "vignetu" hneď pri vstupe do krajiny, alebo je jedno po celej ceste do HR, keďže do systému mi tak či tak zaznačia ŠPZ-ku.Pýtam sa preto že zvyčajne cestujem do HR v nočných hodinách a Maďari maju napr. v Komárome od polnoci do 1:00 hod.prestávku na čerpacích staniciach?
Pridal Vlado v nedeľu 22 júna 2014 o 19:44
Zdravim Vas,

chcem Vas poprosit o radu..pred dvoma rokmi som dostal cestou do Chorvatska v Madarsku pokutu za smiesne prekrocenie rychlosti ( o 7 km/h ) Samozrejme mi hotovost nechceli zobrat a dali mi poukazku ktoru som mal uhradit na ich poste. Pokutu som neuhradil vzhladom na to ze som kvoli detom prechadzal cez Madarsko v noci. A moja otazka znie : myslite, ze ma mozu po tych dvoch rokoch za tento priestupok pokutovat ?
Pridal Michal v piatok 15 augusta 2014 o 12:40
Určie ťa majú nahratého v systéme a ak náhodou ťa odstavia,tak to bude prúser..ak máš to isté auto,špz...tak opatrne..
Pridal Michalpichal v piatok 29 augusta 2014 o 00:32
Bez dialnicnej znamky

Na vypozicanom aute sme presli zo Siah do Buapesti a potom po dialnici do Bratislavy. Zial, nemali sme zakupenu znamku.
Zrejme mozem ocakavat pokutu. Ako to prebieha pri vybere pokuty u cudzincov?
Pridal Lekuba v stredu 29 októbra 2014 o 23:00
zdravim nespoplatnene je aj hegyeshalom rajka dakujen za odpoved
Pridal zdenko v pondelok 29 decembra 2014 o 15:55
Som invalidny dochodca s preukazom ztp-s a mam aj parkovaci preukaz,musim platit za dialnicu v Madarsku?Dakujem
Pridal Alena v sobotu 31 januára 2015 o 16:46
zdravím chcem sa spýtat chodím do Chorvatska cez Maďarsko z BA.Úsek z Rajky obchádzka Mosonmagyárováru po dialnici asi 5 km smer na csornu je spoplatnený?Na info mapách nie je.
Ďakujem.
Pridal Lubo v piatok 24 júla 2015 o 10:52
Zdravím ak som šiel do Madarska cez hraničný priechod Rajka a kúpil som si dialničnú známku na prvej pumpe čo som uvidel je všetko v poriadku alebo môžem dostať pokutu?
Pridal Peter v piatok 24 júla 2015 o 11:37
cestujem zo Slovenska cez hranicny priechod cez Sahy na letisko Ferenz List v Budapesti potrebujem dialnicnu znamku?Dakujem za radu.
Pridal Anna Schriberova v nedeľu 27 septembra 2015 o 12:56
Tak na letisko Budapešť cez prechod Šahy,/ M2 / cesta je spoplatnená a hlavne si dobre skontrolujte či máte správne zapísané EČV na doklade. A hlavne si odložte blok čo Vám vydá, na dlhú dobu. Približne po dvoch mesiacoch od vstupu Vám môže prísť pozdrav. čauko
Pridal Peter v nedeľu 01 novembra 2015 o 10:53
zdravím. v madarsku si treb dávat pozor pri kupe e dialnicnej znamky na cerpacich staniciach. radi si tam skomolia vase evidencne čislo a vám dojde
pokuta za neopravnene pouzivnia dialnic. Preto si to vždy skontrolujte, i ked je to na ich bločkoch dost komplikovane
Pridal ivan v utorok 10 novembra 2015 o 15:04
Usek hranicny prechod Rajka po prvy zjazd na Csornu pri Mosonmagyory je spoplatneny? Cca 5km po dialnici.
Pridal Brano v utorok 08 decembra 2015 o 19:13
Zdravim som majitelom preukazu ztp a chcem cestovat na letisko do budaprsti potrebujem dialnicnu znamk? A kde namjdem tieto omnformacie damume
Pridal Elena sarvasova v utorok 21 júna 2016 o 16:05
Pozdravujem, som občan s preukazom ZŤP a parkovacim preukazom, na Slovensku som registrovaná v dialničnom systéme. Musím v Maďarsku platit dialničnú známku ???
Ďakujem za skorú odpoveď.
Pridal Katka v pondelok 15 augusta 2016 o 10:18
Maďarský úsek z Rajky smer Bratislava je po hranicu SR spoplatnený ? cca 1 km
Pridal Jozef Minár v stredu 26 októbra 2016 o 15:25
Pozdravujem, som občan s preukazom ZŤP a parkovacím preukazom, na Slovensku som registrovaná v diaľničnom systéme. Musím v Maďarsku platiť diaľničnú známku ?
Ďakujem za skorú odpoveď.
Pridal Jozef v nedeľu 27 augusta 2017 o 20:56
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring