Predaj motocyklov za prvý polrok

Piatok, 19 júl 2013

Od konca marca platí u nás novela zákona o cestnej premávke, ktorá umožňuje osobám s vodičským preukazom skupiny B riadiť aj ľahký motocykel s objemom motora do 125 cm3. Toto oprávnenie platí len pre jazdu na území Slovenska a pre osoby, ktoré vodičský preukaz skupiny B získali minimálne pred dvoma rokmi. Navyše, oprávnenie sa vzťahuje len na motocykle s automatickou prevodovkou. Úprava zákona určite potešila mnohých motoristov. Prejavilo sa toto zvýhodnenie aj na predaji nových motocyklov?

Honda PCX
Dobrou voľbou ako využiť zmenu v novele zákona je možnosť riadiť skúter Honda PCX

Na rozdiel od trhu automobilov zaznamenávame v predaji motocyklov stály medziročný nárast. V júni 2013 bolo zaregistrovaných spolu 727 nových motocyklov. Z toho až 379 čiže viac ako polovica (52,13 %) boli skútre s objemom od 51 do 125 cm³.

V porovnaní s júnom 2012 sa predaj zvýšil o 43,1 %. Pri porovnaní s minulým mesiacom vykazujú registrácie nižšie čísla. Máj 2013 bol v prvom polroku mesiacom s najvyššími počtami nových registrácii. Pri hodnotení celého polročného obdobia je viedieť, že celkový predaj posilnil. Nárast vykazujú všetky kategórie s objemom vyšším ako 51 cm³, jedine kategória do 50 cm³ zaznamenala pokles o viac ako polovicu. Za prvý polrok sa registrovalo 2601 motocyklov, čo predstavuje nárast o 35 % oproti porovnateľnému obdobiu predchádzajúceho roku.

Predaj motocyklov a skútrov podľa objemu motora

reg1

Najpredávanejšie značky v júni 2013

  1. Honda - 35,69 %
  2. Yamaha - 8,02 %
  3. Longija - 5,35 %
  4. Adamoto - 5,35 %
  5. Sym - 4,56 %

Predaj podľa značiek

reg2Autor: red-gold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.