Predaj motocyklov za prvý polrok

Piatok, 19 júl 2013

Od konca marca platí u nás novela zákona o cestnej premávke, ktorá umožňuje osobám s vodičským preukazom skupiny B riadiť aj ľahký motocykel s objemom motora do 125 cm3. Toto oprávnenie platí len pre jazdu na území Slovenska a pre osoby, ktoré vodičský preukaz skupiny B získali minimálne pred dvoma rokmi. Navyše, oprávnenie sa vzťahuje len na motocykle s automatickou prevodovkou. Úprava zákona určite potešila mnohých motoristov. Prejavilo sa toto zvýhodnenie aj na predaji nových motocyklov?

Honda PCX
Dobrou voľbou ako využiť zmenu v novele zákona je možnosť riadiť skúter Honda PCX

Na rozdiel od trhu automobilov zaznamenávame v predaji motocyklov stály medziročný nárast. V júni 2013 bolo zaregistrovaných spolu 727 nových motocyklov. Z toho až 379 čiže viac ako polovica (52,13 %) boli skútre s objemom od 51 do 125 cm³.

V porovnaní s júnom 2012 sa predaj zvýšil o 43,1 %. Pri porovnaní s minulým mesiacom vykazujú registrácie nižšie čísla. Máj 2013 bol v prvom polroku mesiacom s najvyššími počtami nových registrácii. Pri hodnotení celého polročného obdobia je viedieť, že celkový predaj posilnil. Nárast vykazujú všetky kategórie s objemom vyšším ako 51 cm³, jedine kategória do 50 cm³ zaznamenala pokles o viac ako polovicu. Za prvý polrok sa registrovalo 2601 motocyklov, čo predstavuje nárast o 35 % oproti porovnateľnému obdobiu predchádzajúceho roku.

Predaj motocyklov a skútrov podľa objemu motora

reg1

Najpredávanejšie značky v júni 2013

  1. Honda - 35,69 %
  2. Yamaha - 8,02 %
  3. Longija - 5,35 %
  4. Adamoto - 5,35 %
  5. Sym - 4,56 %

Predaj podľa značiek

reg2Autor: red-gold
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5