Predaj motocyklov za prvý polrok

Piatok, 19 júl 2013

Od konca marca platí u nás novela zákona o cestnej premávke, ktorá umožňuje osobám s vodičským preukazom skupiny B riadiť aj ľahký motocykel s objemom motora do 125 cm3. Toto oprávnenie platí len pre jazdu na území Slovenska a pre osoby, ktoré vodičský preukaz skupiny B získali minimálne pred dvoma rokmi. Navyše, oprávnenie sa vzťahuje len na motocykle s automatickou prevodovkou. Úprava zákona určite potešila mnohých motoristov. Prejavilo sa toto zvýhodnenie aj na predaji nových motocyklov?

Honda PCX
Dobrou voľbou ako využiť zmenu v novele zákona je možnosť riadiť skúter Honda PCX

Na rozdiel od trhu automobilov zaznamenávame v predaji motocyklov stály medziročný nárast. V júni 2013 bolo zaregistrovaných spolu 727 nových motocyklov. Z toho až 379 čiže viac ako polovica (52,13 %) boli skútre s objemom od 51 do 125 cm³.

V porovnaní s júnom 2012 sa predaj zvýšil o 43,1 %. Pri porovnaní s minulým mesiacom vykazujú registrácie nižšie čísla. Máj 2013 bol v prvom polroku mesiacom s najvyššími počtami nových registrácii. Pri hodnotení celého polročného obdobia je viedieť, že celkový predaj posilnil. Nárast vykazujú všetky kategórie s objemom vyšším ako 51 cm³, jedine kategória do 50 cm³ zaznamenala pokles o viac ako polovicu. Za prvý polrok sa registrovalo 2601 motocyklov, čo predstavuje nárast o 35 % oproti porovnateľnému obdobiu predchádzajúceho roku.

Predaj motocyklov a skútrov podľa objemu motora

reg1

Najpredávanejšie značky v júni 2013

  1. Honda - 35,69 %
  2. Yamaha - 8,02 %
  3. Longija - 5,35 %
  4. Adamoto - 5,35 %
  5. Sym - 4,56 %

Predaj podľa značiek

reg2Autor: red-gold
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."