Prieskum Continentalu: Slováci preferujú kvalitu pred cenou

Sobota, 02 november 2013

Pred zimou prichádzajú výrobcovia s ponukou nových zimných pneumatík. Aby sa motorista pri výbere tej správnej pneumatiky na nevyspytateľné zimné podmienky rozhodol najlepšie a vybral si pre svoje auto tú najvhodnejšiu, potrebuje dobrú radu. Kde ju získať?

V zime na zimných
Zárukou bezpečnej jazdy v zimných podmienkach je najmä správna voľba pneumatík

Pred každou zimou podrobujú najmä nezávislé organizácie, ale aj viaceré národné automotokluby ponuku zimných pneumatík náročným testom v reálnych podmienkach. Ich výsledky slúžia potom motoristom pri výbere a kúpe tej pre nich správnej zimnej pneumatiky. Zásadnou otázkou pritom je, či majitelia áut vôbec prezúvajú z letných na zimné, keďže mať v zimnom období obuté zimné pneumatiky nie je na Slovensku povinnosťou.

Rozhodnúť sa, či prezúvať, a keď prezúvať, tak ktorú značku a ktorý dezén si vybrať, sa musí každý sám. Aby rozhodovanie bolo ľahšie, navyše aj podložené odbornými faktami o potrebnosti prezúvania a používania pneumatík určených pre toto ročné obdobie, prišla spoločnosť Continental Barum s nápadom urobiť prieskum medzi slovenskými vodičmi. Pomerne ojedinelý prieskum zamerali na problematiku prezúvania a používania zimných pneumatík.

Prieskum pre Continental urobila agentúra STEM/MARK. A ten odhalil, že až 98 % slovenských motoristov je presvedčených o správnosti prezúvania na zimné pneumatiky. Zvyšok vodičov prispôsobuje užívanie vozidla v zime aktuálnemu počasiu. Až 74,5 % respondentov uviedlo, že doposiaľ radšej nakupovali nové pneumatiky v kamenných predajniach s možnosťou odborného poradenstva. Pri výbere pneumatík považujú za kľúčovú otázku kvalitu pneumatík alebo výsledky testov.

Pre Continental je priaznivé aj to, že tohtoročnou jednotkou vo výsledkoch testov zimných pneumatík je pneumatika Continental ContiWinterContactTM TS 850, ktorej sa dostalo najlepšie odporúčanie aj v teste zimných pneumatík, ktorý vykoval Autoklub Českej republiky. Ale aj v spoločnom teste zimných pneumatík nemeckého autoklubu ADAC, rakúskeho ÖAMTC a švajčiarskeho TCS, kde zvíťazila pneumatika Continental ContiWinterContactTM TS 850 v rozmeroch 185/60 R 15 T a 225/45 R 17 H.

Aby spoločnosť Continental podporila záujem motoristov o víťazné prémiové zimné pneumatiky, odmenení kupujúceho za nákup a montáž týchto pneumatík v niektorom z vybraných partnerských pneuservisov poukazom v hodnote 20 eur. Za takýto poukaz si potom možno vybrať tovar značky Adidas v predajniach alebo internetových obchodoch A3 šport .

Vráťme sa však k výsledkom prieskumu. Slovenskí vodiči sú podľa neho disciplinovaní, pretože pre tretinu respondentov predstavuje zimná prevádzka zvýšené obavy o bezpečnosť jazdy, a tak chcú byť na zimu dobre pripravení. Starostlivo sledujú vek pneumatík. Z nich však len 26,6 % uviedlo, že jednu sadu zimných pneumatík používajú dlhšie ako 5 rokov. Z prieskumu tiež vyplynulo, že mierne podceňujú prezúvanie späť na letné pneumatiky. Možnosť používania zimných pneumatík v letných mesiacoch pripustilo takmer 23 % vodičov a 4,4 % vodičov sa k jazde na zimných pneumatikách v lete priamo priznalo.

Respondentom čiastočne robilo problém rozpoznať podľa dezénu letné a zimné pneumatiky prezentované na fotografiách. Až 74,5 % uprednostňuje pri nákupe nových pneumatík kamenné obchody pred internetovým nákupom práve z dôvodu odborného poradenstva. Motoristi, ktorí využívajú služby pneuservisov, pokladajú okrem odborného poradenstva (63,5 % ) za dôležitú aj komplexnosť služieb, možnosť prezrieť si tovar osobne, či dôveryhodnosť predajcu.

Pri výbere nových pneumatík preferujú Slováci kvalitu pred cenou. Až 96,3 % vodičov kladie dôraz práve na kvalitu tovaru, o necelé 3 % menej opýtaných si vyberá na základe predchádzajúcej skúsenosti, 92 % považuje za kľúčovú cenu a 85 % výsledky odborných testov.

S celkovo vyváženým výkonom Continental ContiWinterContactTM TS 850 predbehli konkurenciu predovšetkým v zatáčaní na mokrom povrchu, pri mokrom handlingu, skúške ABS brzdenia na mokrom povrchu a v brzdnom výkone na snehu s ​​podporou ABS. Tento najnovší model prémiových zimných pneumatík Continental sa vyznačuje lepšími záberovými vlastnosťami ako jeho predchodca, kratšou brzdnou dráhou na mokrej vozovke, vyššou životnosťou a nižším valivým odporom.

Pneumatika ContiWinter ContactTM TS 850 je zimným špecialistom pre kompaktné až väčšie vozidlá strednej triedy. K dispozícii je v 50 rôznych rozmeroch s priemermi od 14" do 17" a je vhodná pre celý rad značiek osobných vozidiel európskych, amerických a ázijských výrobcov.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.