Promile: oslava a vytriezvenie

Štvrtok, 11 december 2008

Večer ste oslavovali a na druhý deň máte ísť autom? Čo-to ste popili a neviete či sadnúť za volant alebo radšej neriskovať a nechať auto pred domom? Na to, či zostatkový alkohol by mohol šarapatiť vo vašom organizme a spôsobiť stret so zákonom, na to môže a vie dať odpoveď SMS služba Promile.sk.

Promile: oslava a vytriezvenie Promile: oslava a vytriezvenie

Za prvý polrok tohto roka došlo na Slovensku v dôsledku požitia alkoholu k 1442 dopravným nehodám, pri ktorých 14 zomrelo a 626 utrpelo rôzne zranenia. Pretrvávajúca situácia v cestnej premávke v súvislosti požívaním alkoholu najmä vodičmi motorových vozidiel, ale aj cyklistami a chodcami bola dôvodom, prečo sa začala celoslovenská kampaň Promile Info. Jej organizátori sú pripravení upozorňovať vodičov na zodpovedné správanie pred jazdou, najmä však na to, aby po požití alkoholu nesadali za volant.

Od decembra tohto roku štartuje na Slovensku kampaň, ktorej cieľom je znížiť na našich cestách nehodovosť. Najmä zabrániť vodičom sadať si za volant po požití alkoholu tým, že sa sami budú môcť jednoducho presvedčiť, kedy po konzumácii alkoholického nápoja budú môcť znovu riadiť motorové vozidlo. Ide o osvetovo-vzdelávací projekt, ktorý je súčasťou prevencie boja proti alkoholu nie iba u nás, ale aj v ostatných štátoch EU. U nás sa do kampane, ktorej organizátorom je občianske združenie Prima, zapojila spoločnosť Pivovary Topvar ako hlavný partner kampane, a slovenské ministerstvo dopravy ako spoluorganizátor.

O čo v novej službe ide a v čom môže pomáhať tým, ktorí si vypijú pohárik piva alebo vína a po nejakom čase by si chceli sadnúť za volant? Spoľahlivo a s vedomím, že v ich organizme sa už žiadny zostatkový alkohol nenachádza, že sa nedopúšťajú priestupku proti pravidlám cestnej premávky a že im teda nehrozí žiadny postih v prípade z dôvodu požitia alkoholu. O svojej "triezvosti" sa môžu informovať trojakým spôsobom. Prvý je pomocou SMS správ mobilných telefónov, ďalším internetová stránka www.promile.sk, alebo využitie funkcie wap mobilného telefónu.

Najjednoduchším spôsobom ako zistiť, či sme spôsobilý sadnúť si za volant je poslanie správy SMS. Tá musí mať podobu: PRIMILE - pohlavie, vek, váha (napríklad M3275) – začiatok pitia alkoholu (20,30 hod) – druh a počet alkoholických nápojov (dve malé pivá a 2 dl vína: B2 C2). Položky musia byť oddelené od seba medzerou, takže správa môže mať takúto podobu: PRIMILE M3275 2030 B2 C2. Takto vytvorenú správu potom odošleme na číslo 6667. Obratom príde odpoveď s informáciou o hladine alkoholu v tele a čas kedy sa zníži na nulovú hodnotu.

Označenie typu alkoholu je k dispozícii na webe a aj na vizitkách k tejto kampani, ktoré sú na rôznych miestach, napríklad v reštauráciách, diskotékach, baroch a pod. Organizátori služby Promile Info odporúčajú dopredu si pripraviť takúto SMS, mať ju uloženú v mobilnom telefóne a v prípade potreby potom už len doplniť množstvo a druh vypitého alkoholu.

"Máme už za sebou približne dvojmesačnú pilotnú fázu a môžem povedať, že teraz už naša služba funguje excelentne, takže sme ju mohli spustiť naplno," – hovorí Mgr. Barbora Kuchárová, výkonná riaditeľka občianskeho združenia Prima. A dodáva, že týmto spôsobom by chceli od vodičov, aby sa správali zodpovedne a tým pomohli znížiť štatistiku nehodovosti na cestách. Tvárou kampane je speváčka Katarína Hasprová, ktorá pomáha pri propagácii novej služby i projektu Promile Info. Organizátori veria, že novej službe sa bude dariť, ale najmä že bude využívaná a pre motoristov prospešná.

Podobná služba funguje v Európe vo Fínsku a Českej republike. U našich západných susedov približne dva roky. Slovensko je teda tretím štátom, kde sa služba Promile zavádza. Takže už aj náš občan si môže overiť, či po jednom dvoch pohárikoch piva či vína si bude môcť sadnúť za volant, alebo radšej použiť taxík či verejnú dopravu.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Komentáre
cez sms viem ci mozem soferovat? a to fuknem v telefone do mikrofonu alebo kam? nehnevajte sa ale je to uplna blbost. tabulky si mozem nastudovat aj na nete ale je to k nicomu. kazdy ma ine spalovanie. vcera som vypil asi pol litra tvrdeho a podla tabuliek by som nemal soferovat 24 hodin. verte ze po 12 hodinach som fit. dalsia vec je ta ze ked idem do krcmy si mam pisat na papier co vsetko pijem a doma zas poznacit prichod??? viete... to aby som vedel co napisat do tej sms.myslim ze najistejsie je zohnat si treger na fukanie.
Pridal emsy v utorok 29 decembra 2009 o 08:47
Dobrý den,prosím Vás, ako nájdem tie označenia typov alkoholu? Alebo mi povedzte prosím,že ako sa označí fínska vodka? Ďakujem
Pridal Lenka Balazova v sobotu 26 mája 2012 o 02:40
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.