Promile: oslava a vytriezvenie

Štvrtok, 11 december 2008

Večer ste oslavovali a na druhý deň máte ísť autom? Čo-to ste popili a neviete či sadnúť za volant alebo radšej neriskovať a nechať auto pred domom? Na to, či zostatkový alkohol by mohol šarapatiť vo vašom organizme a spôsobiť stret so zákonom, na to môže a vie dať odpoveď SMS služba Promile.sk.

Promile: oslava a vytriezvenie Promile: oslava a vytriezvenie

Za prvý polrok tohto roka došlo na Slovensku v dôsledku požitia alkoholu k 1442 dopravným nehodám, pri ktorých 14 zomrelo a 626 utrpelo rôzne zranenia. Pretrvávajúca situácia v cestnej premávke v súvislosti požívaním alkoholu najmä vodičmi motorových vozidiel, ale aj cyklistami a chodcami bola dôvodom, prečo sa začala celoslovenská kampaň Promile Info. Jej organizátori sú pripravení upozorňovať vodičov na zodpovedné správanie pred jazdou, najmä však na to, aby po požití alkoholu nesadali za volant.

Od decembra tohto roku štartuje na Slovensku kampaň, ktorej cieľom je znížiť na našich cestách nehodovosť. Najmä zabrániť vodičom sadať si za volant po požití alkoholu tým, že sa sami budú môcť jednoducho presvedčiť, kedy po konzumácii alkoholického nápoja budú môcť znovu riadiť motorové vozidlo. Ide o osvetovo-vzdelávací projekt, ktorý je súčasťou prevencie boja proti alkoholu nie iba u nás, ale aj v ostatných štátoch EU. U nás sa do kampane, ktorej organizátorom je občianske združenie Prima, zapojila spoločnosť Pivovary Topvar ako hlavný partner kampane, a slovenské ministerstvo dopravy ako spoluorganizátor.

O čo v novej službe ide a v čom môže pomáhať tým, ktorí si vypijú pohárik piva alebo vína a po nejakom čase by si chceli sadnúť za volant? Spoľahlivo a s vedomím, že v ich organizme sa už žiadny zostatkový alkohol nenachádza, že sa nedopúšťajú priestupku proti pravidlám cestnej premávky a že im teda nehrozí žiadny postih v prípade z dôvodu požitia alkoholu. O svojej "triezvosti" sa môžu informovať trojakým spôsobom. Prvý je pomocou SMS správ mobilných telefónov, ďalším internetová stránka www.promile.sk, alebo využitie funkcie wap mobilného telefónu.

Najjednoduchším spôsobom ako zistiť, či sme spôsobilý sadnúť si za volant je poslanie správy SMS. Tá musí mať podobu: PRIMILE - pohlavie, vek, váha (napríklad M3275) – začiatok pitia alkoholu (20,30 hod) – druh a počet alkoholických nápojov (dve malé pivá a 2 dl vína: B2 C2). Položky musia byť oddelené od seba medzerou, takže správa môže mať takúto podobu: PRIMILE M3275 2030 B2 C2. Takto vytvorenú správu potom odošleme na číslo 6667. Obratom príde odpoveď s informáciou o hladine alkoholu v tele a čas kedy sa zníži na nulovú hodnotu.

Označenie typu alkoholu je k dispozícii na webe a aj na vizitkách k tejto kampani, ktoré sú na rôznych miestach, napríklad v reštauráciách, diskotékach, baroch a pod. Organizátori služby Promile Info odporúčajú dopredu si pripraviť takúto SMS, mať ju uloženú v mobilnom telefóne a v prípade potreby potom už len doplniť množstvo a druh vypitého alkoholu.

"Máme už za sebou približne dvojmesačnú pilotnú fázu a môžem povedať, že teraz už naša služba funguje excelentne, takže sme ju mohli spustiť naplno," – hovorí Mgr. Barbora Kuchárová, výkonná riaditeľka občianskeho združenia Prima. A dodáva, že týmto spôsobom by chceli od vodičov, aby sa správali zodpovedne a tým pomohli znížiť štatistiku nehodovosti na cestách. Tvárou kampane je speváčka Katarína Hasprová, ktorá pomáha pri propagácii novej služby i projektu Promile Info. Organizátori veria, že novej službe sa bude dariť, ale najmä že bude využívaná a pre motoristov prospešná.

Podobná služba funguje v Európe vo Fínsku a Českej republike. U našich západných susedov približne dva roky. Slovensko je teda tretím štátom, kde sa služba Promile zavádza. Takže už aj náš občan si môže overiť, či po jednom dvoch pohárikoch piva či vína si bude môcť sadnúť za volant, alebo radšej použiť taxík či verejnú dopravu.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Komentáre
cez sms viem ci mozem soferovat? a to fuknem v telefone do mikrofonu alebo kam? nehnevajte sa ale je to uplna blbost. tabulky si mozem nastudovat aj na nete ale je to k nicomu. kazdy ma ine spalovanie. vcera som vypil asi pol litra tvrdeho a podla tabuliek by som nemal soferovat 24 hodin. verte ze po 12 hodinach som fit. dalsia vec je ta ze ked idem do krcmy si mam pisat na papier co vsetko pijem a doma zas poznacit prichod??? viete... to aby som vedel co napisat do tej sms.myslim ze najistejsie je zohnat si treger na fukanie.
Pridal emsy v utorok 29 decembra 2009 o 08:47
Dobrý den,prosím Vás, ako nájdem tie označenia typov alkoholu? Alebo mi povedzte prosím,že ako sa označí fínska vodka? Ďakujem
Pridal Lenka Balazova v sobotu 26 mája 2012 o 02:40
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.