Promile: oslava a vytriezvenie

Štvrtok, 11 december 2008

Večer ste oslavovali a na druhý deň máte ísť autom? Čo-to ste popili a neviete či sadnúť za volant alebo radšej neriskovať a nechať auto pred domom? Na to, či zostatkový alkohol by mohol šarapatiť vo vašom organizme a spôsobiť stret so zákonom, na to môže a vie dať odpoveď SMS služba Promile.sk.

Promile: oslava a vytriezvenie Promile: oslava a vytriezvenie

Za prvý polrok tohto roka došlo na Slovensku v dôsledku požitia alkoholu k 1442 dopravným nehodám, pri ktorých 14 zomrelo a 626 utrpelo rôzne zranenia. Pretrvávajúca situácia v cestnej premávke v súvislosti požívaním alkoholu najmä vodičmi motorových vozidiel, ale aj cyklistami a chodcami bola dôvodom, prečo sa začala celoslovenská kampaň Promile Info. Jej organizátori sú pripravení upozorňovať vodičov na zodpovedné správanie pred jazdou, najmä však na to, aby po požití alkoholu nesadali za volant.

Od decembra tohto roku štartuje na Slovensku kampaň, ktorej cieľom je znížiť na našich cestách nehodovosť. Najmä zabrániť vodičom sadať si za volant po požití alkoholu tým, že sa sami budú môcť jednoducho presvedčiť, kedy po konzumácii alkoholického nápoja budú môcť znovu riadiť motorové vozidlo. Ide o osvetovo-vzdelávací projekt, ktorý je súčasťou prevencie boja proti alkoholu nie iba u nás, ale aj v ostatných štátoch EU. U nás sa do kampane, ktorej organizátorom je občianske združenie Prima, zapojila spoločnosť Pivovary Topvar ako hlavný partner kampane, a slovenské ministerstvo dopravy ako spoluorganizátor.

O čo v novej službe ide a v čom môže pomáhať tým, ktorí si vypijú pohárik piva alebo vína a po nejakom čase by si chceli sadnúť za volant? Spoľahlivo a s vedomím, že v ich organizme sa už žiadny zostatkový alkohol nenachádza, že sa nedopúšťajú priestupku proti pravidlám cestnej premávky a že im teda nehrozí žiadny postih v prípade z dôvodu požitia alkoholu. O svojej "triezvosti" sa môžu informovať trojakým spôsobom. Prvý je pomocou SMS správ mobilných telefónov, ďalším internetová stránka www.promile.sk, alebo využitie funkcie wap mobilného telefónu.

Najjednoduchším spôsobom ako zistiť, či sme spôsobilý sadnúť si za volant je poslanie správy SMS. Tá musí mať podobu: PRIMILE - pohlavie, vek, váha (napríklad M3275) – začiatok pitia alkoholu (20,30 hod) – druh a počet alkoholických nápojov (dve malé pivá a 2 dl vína: B2 C2). Položky musia byť oddelené od seba medzerou, takže správa môže mať takúto podobu: PRIMILE M3275 2030 B2 C2. Takto vytvorenú správu potom odošleme na číslo 6667. Obratom príde odpoveď s informáciou o hladine alkoholu v tele a čas kedy sa zníži na nulovú hodnotu.

Označenie typu alkoholu je k dispozícii na webe a aj na vizitkách k tejto kampani, ktoré sú na rôznych miestach, napríklad v reštauráciách, diskotékach, baroch a pod. Organizátori služby Promile Info odporúčajú dopredu si pripraviť takúto SMS, mať ju uloženú v mobilnom telefóne a v prípade potreby potom už len doplniť množstvo a druh vypitého alkoholu.

"Máme už za sebou približne dvojmesačnú pilotnú fázu a môžem povedať, že teraz už naša služba funguje excelentne, takže sme ju mohli spustiť naplno," – hovorí Mgr. Barbora Kuchárová, výkonná riaditeľka občianskeho združenia Prima. A dodáva, že týmto spôsobom by chceli od vodičov, aby sa správali zodpovedne a tým pomohli znížiť štatistiku nehodovosti na cestách. Tvárou kampane je speváčka Katarína Hasprová, ktorá pomáha pri propagácii novej služby i projektu Promile Info. Organizátori veria, že novej službe sa bude dariť, ale najmä že bude využívaná a pre motoristov prospešná.

Podobná služba funguje v Európe vo Fínsku a Českej republike. U našich západných susedov približne dva roky. Slovensko je teda tretím štátom, kde sa služba Promile zavádza. Takže už aj náš občan si môže overiť, či po jednom dvoch pohárikoch piva či vína si bude môcť sadnúť za volant, alebo radšej použiť taxík či verejnú dopravu.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Komentáre
cez sms viem ci mozem soferovat? a to fuknem v telefone do mikrofonu alebo kam? nehnevajte sa ale je to uplna blbost. tabulky si mozem nastudovat aj na nete ale je to k nicomu. kazdy ma ine spalovanie. vcera som vypil asi pol litra tvrdeho a podla tabuliek by som nemal soferovat 24 hodin. verte ze po 12 hodinach som fit. dalsia vec je ta ze ked idem do krcmy si mam pisat na papier co vsetko pijem a doma zas poznacit prichod??? viete... to aby som vedel co napisat do tej sms.myslim ze najistejsie je zohnat si treger na fukanie.
Pridal emsy v utorok 29 decembra 2009 o 08:47
Dobrý den,prosím Vás, ako nájdem tie označenia typov alkoholu? Alebo mi povedzte prosím,že ako sa označí fínska vodka? Ďakujem
Pridal Lenka Balazova v sobotu 26 mája 2012 o 02:40
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.