Proroctvo Mayov sa nenaplnilo

Sobota, 29 december 2012

Koniec sveta sa nekonal, takže napríklad v Mexiku či Guatemale mohli 21. decembra 2012 búrlivo oslavovali príchod inej novej éry. Tento dátum pochádza z historických záznamov, ktoré zanechali Mayovia pred viac ako tisícročím. Práve 21. december 2012 v mayskom kalendári sa roky interpretoval ako proroctvo o konci sveta.

Mini v Guatemale
Mayský kalendár otvára v Guatemale začiatok éry pre Mini, ktoré sa tu dobre predávajú

V Guatemale sa viac ako polovica populácie považuje za priamych predkov Mayov a už mesiace sa miestni obyvatelia spolu s turistami z ceklého sveta pripravovali osláviť 21. december na pôsobivom archeologickom mieste Mayov, v Tikale. Niekdajšie centrum mayskej civilizácie bolo miestom osláv. Napriek ľudovej povere tento kľúčový dátum neznamenal koniec sveta. Naopak, pre značku Mini je zrodením novej éry.

Britský výrobca prémiových malých áut má v súčasnosti zastúpenie aj v regióne strednej a južnej Ameriky. Tento rok sa predaj zvýšil na viac ako 7350 modelov značky Mini, čo je približne o deväť percent viac ako v roku 2011. Len v Mexiku sa od začiatku tohto roka predalo viac než 3400 modelov, čo je v porovnaní s rokom 2011 navýšenie o 28,5 percenta.

V Guatemale je uvedenie Mini relatívne čerstvá záležitosť. Prvé Mini prišli do tejto 15 miliónovej krajiny až v roku 2010, zatiaľ čo BMW tu predáva svoje autá už päť desaťročí.

Mayský kalendár otvára v Guatemale začiatok éry pre značku Mini. Dobre idú na odbyt, od klasických trojdverových až po Clubman a Convertible, končiac pri Coupé a Roadsteri. Najlepšie sa tu však v súčasnosti predáva Mini Countryman, ktorý s pohonom všetkých kolies je ideálny na drsné cesty v okolí mesta Tikale, ktoré patrí medzi najväčšie turistické atrakcie v Guatemale.

Mini v Guatemale Mini v Guatemale Mini v Guatemale
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.