Prvá nabíjacia stanica v Bratislave

Pondelok, 30 máj 2011

Benzín či naftu natankuje takmer na každom kroku. Ak by ste však vlastnili elektromobil a bývali v Bratislave, čo je zatiaľ nie celkom reálne, mali by ste o "šťavu" do vášho "elektroauta" tiež postarané. Nemohli by ste síce "tankovať" hocikde, ale túto možnosť by ste mali. V Bratislave otvorili totiž 27. mája tohto roku prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Ďalších desať ich má pribudnúť do konca tohto roku, z nich najmenej päť bude pre širokú verejnosť.

Prvá nabíjacia stanica v Bratislave
Súčasťou otvorenia prvej nabíjacej stanice pre eletromobily v Bratislave bol aj elektromobil Peugeot iOn, ktorých sa po slovenských cestách preháňa len pár kusov

Pochvala za to, že v hlavnom meste Slovenska máme nabíjaciu stanicu pre elektromobily, patrí Západoslovenskej energetike, ktorá prvú takúto stanicu testuje a zároveň prevádzkuje vo svojom objekte na Čulenovej ulici v Bratislave. Participuje spolu s rakúskymi distribučnými spoločnosťami aj na projekte Vibrate, ktorý pokryje Bratislavu a Viedeň a oblasť popri diaľnici medzi hlavnými mestami Slovenska a Rakúska. Projekt výstavby elektrostaníc je spolufinancovaný Európskou úniou.

Faktom zatiaľ je, že elektromobily nie sú u nás rozšírené. V súčasnosti je ich na Slovensku pár exemplárov. Aby sme však na ich väčšie rozšírenie boli pripravený, pretože ekologickým bezemisným dopravným prostriedkom patrí budúcnosť, je správne byť o krok vpredu a budovanie nabíjacích staníc je potrebné. Uplatnenie v prvej fáze nájdu elektromobily najmä v mestskej prevádzke.

Prvá nabíjacia stanica v Bratislave
Stojan ako stojan? Nie celkom. Tento "netankuje" benzín ani naftu, ale elektrinu. Je prvý v Bratislave. Ďalšie budú pokrývať sieť pri diaľnici medzi Bratislavou a Viedňou.

Na otvorení prvej nabíjacej stanice sme sa zúčastnili aj my. Súčasťou slávnostného ceremoniálu bola bol aj elektromobil Peugeot iOn, ktorý pre Francúzov vyrába Mitsubishi a je v podstate identický s modelom Mitsubishi i-MiEV. Tento ani nie tri a pol metra dlhý elektromobil je pripravený vyraziť aj na naše cesty. Najväčšou prekážkou jeho väčšieho rozšírenia je zatiaľ jeho vysoká cena a v prípade väčšieho záujmu zákazníkov vo svete možno aj výrobné limity Mitsubishi, v ktorého závode sa iOn vyrába.

O tom, že Peugeot iOn môže rovnocenne jazdiť po cestách, hovoria jeho základné parametre: výkon 47 kW/64 k, najvyššia rýchlosť 130 km/h, zrýchlenie z nuly na 50 km/h za 5,0 sekundy a na 100 km/h 15,5 sekundy a dojazd bez nabitia 150 kilometrov. S iOn-nom sme sa previezli, síce len v areáli Slovenskej energetiky, ale tichý chod, akcelerácia i celkom pohodlné sedenie zanechali v nás dobrý dojem. Zostáva veriť, že doba eletromobilov nie je príliš ďaleko a že aj ceny týchto ekologických dopravných prostriedkov budú vo väčšom súlade s kúpnou silou zákazníkov.

Prvá nabíjacia stanica v Bratislave Prvá nabíjacia stanica v Bratislave Prvá nabíjacia stanica v Bratislave Prvá nabíjacia stanica v Bratislave Prvá nabíjacia stanica v Bratislave Prvá nabíjacia stanica v Bratislave
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.