Prvá nabíjacia stanica v Bratislave

Pondelok, 30 máj 2011

Benzín či naftu natankuje takmer na každom kroku. Ak by ste však vlastnili elektromobil a bývali v Bratislave, čo je zatiaľ nie celkom reálne, mali by ste o "šťavu" do vášho "elektroauta" tiež postarané. Nemohli by ste síce "tankovať" hocikde, ale túto možnosť by ste mali. V Bratislave otvorili totiž 27. mája tohto roku prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Ďalších desať ich má pribudnúť do konca tohto roku, z nich najmenej päť bude pre širokú verejnosť.

Prvá nabíjacia stanica v Bratislave
Súčasťou otvorenia prvej nabíjacej stanice pre eletromobily v Bratislave bol aj elektromobil Peugeot iOn, ktorých sa po slovenských cestách preháňa len pár kusov

Pochvala za to, že v hlavnom meste Slovenska máme nabíjaciu stanicu pre elektromobily, patrí Západoslovenskej energetike, ktorá prvú takúto stanicu testuje a zároveň prevádzkuje vo svojom objekte na Čulenovej ulici v Bratislave. Participuje spolu s rakúskymi distribučnými spoločnosťami aj na projekte Vibrate, ktorý pokryje Bratislavu a Viedeň a oblasť popri diaľnici medzi hlavnými mestami Slovenska a Rakúska. Projekt výstavby elektrostaníc je spolufinancovaný Európskou úniou.

Faktom zatiaľ je, že elektromobily nie sú u nás rozšírené. V súčasnosti je ich na Slovensku pár exemplárov. Aby sme však na ich väčšie rozšírenie boli pripravený, pretože ekologickým bezemisným dopravným prostriedkom patrí budúcnosť, je správne byť o krok vpredu a budovanie nabíjacích staníc je potrebné. Uplatnenie v prvej fáze nájdu elektromobily najmä v mestskej prevádzke.

Prvá nabíjacia stanica v Bratislave
Stojan ako stojan? Nie celkom. Tento "netankuje" benzín ani naftu, ale elektrinu. Je prvý v Bratislave. Ďalšie budú pokrývať sieť pri diaľnici medzi Bratislavou a Viedňou.

Na otvorení prvej nabíjacej stanice sme sa zúčastnili aj my. Súčasťou slávnostného ceremoniálu bola bol aj elektromobil Peugeot iOn, ktorý pre Francúzov vyrába Mitsubishi a je v podstate identický s modelom Mitsubishi i-MiEV. Tento ani nie tri a pol metra dlhý elektromobil je pripravený vyraziť aj na naše cesty. Najväčšou prekážkou jeho väčšieho rozšírenia je zatiaľ jeho vysoká cena a v prípade väčšieho záujmu zákazníkov vo svete možno aj výrobné limity Mitsubishi, v ktorého závode sa iOn vyrába.

O tom, že Peugeot iOn môže rovnocenne jazdiť po cestách, hovoria jeho základné parametre: výkon 47 kW/64 k, najvyššia rýchlosť 130 km/h, zrýchlenie z nuly na 50 km/h za 5,0 sekundy a na 100 km/h 15,5 sekundy a dojazd bez nabitia 150 kilometrov. S iOn-nom sme sa previezli, síce len v areáli Slovenskej energetiky, ale tichý chod, akcelerácia i celkom pohodlné sedenie zanechali v nás dobrý dojem. Zostáva veriť, že doba eletromobilov nie je príliš ďaleko a že aj ceny týchto ekologických dopravných prostriedkov budú vo väčšom súlade s kúpnou silou zákazníkov.

Prvá nabíjacia stanica v Bratislave Prvá nabíjacia stanica v Bratislave Prvá nabíjacia stanica v Bratislave Prvá nabíjacia stanica v Bratislave Prvá nabíjacia stanica v Bratislave Prvá nabíjacia stanica v Bratislave
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.