Radostné i ťažké roky automobilového priemyslu

Streda, 24 apríl 2013

Automobilový priemysel je na Slovensku najrozšírenejším odvetvím priemyselnej výroby a pilier slovenskej ekonomiky. Napriek tomu, že Slovensko nemá vlastnú automobilku, patrí mu prvé miesto v počte vyrobených automobilov je tisíc obyvateľov. Vďačíme za to trom významným automobilkám, ktoré u nás pôsobia: nemeckému gigantu Volkswagen, kórejskej automobilke Kia a francúzskemu koncernu PSA Peugeot Citroën.

Autopriemysel SR
Predstavitelia Zväzu automobilového priemyslu hovorili s novinármi o situácii vo výrobe a predaji nových osobných a úžitkových automobilov na Slovensku a Európskej únii

Pravdepodobne každý obyvateľ Slovenska vie, že najproduktívnejším odvetvím národného hospodárstva Slovenskej republiky je automobilový priemysel. Postarali sa o to práve spomínaní výrobcovia. Vďaka ním má Slovensko vynikajúce výsledky, úspešné najmä dva posledné roky a rekordné čísla vo výrobe automobilov.

Tak by sa dali veľmi stručne zhodnotiť výsledky, ktoré dosiahol automobilový priemysel na Slovensku v uplynulom roku i v tom predchádzajúcom. Aj napriek pokračujúcej ekonomickej kríze dosiahla produkcia automobilov v tomto pre Slovensko kľúčovom priemyselnom odvetví skvelú bilanciu.

O slovenskom automobilom priemysle môžeme hovoriť ako o živiteľovi národa, keďže v ňom v minulom roku priamo pracovalo 74 tisíc pracovníkov, živil teda práve toľko rodín a tento počet bude aj v tomto roku rásť. Ďalšie tisíce pracujú v 274 spoločnostiach v subdodávateľských odvetviach.

Autopriemysel SR
Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia automobiliek, ktoré pôsobia na Slovensku

Automobilový priemysel na Slovensku patrí k pilierom našej ekonomiky. Na celkových tržbách slovenského priemyslu sa výroba áut v roku 2012 podieľala až 41 percentami a 10,5 percenta tržieb vyprodukovali spolupracujúce odvetvia. Navyše automobilový priemysel sa až štvrtinou podieľal na slovenskom export, na čom najväčšiu zásluhu má Volkswagen Slovakia, ale aj Kia a PSA.

O úspešnom roku 2012 automobilového priemyslu Slovenska hovorí aj 926 555 vyrobených automobilov. Oproti roku 2011 je to nárast až o 44,9 percenta a tento trend by mal pokračovať aj v tomto roku. Ak teda spomíname úspešný rok 2012, spomeňme tiež, že v tomto roku pripadá až 171 vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov Slovenska.

Odlišná a menej radostná situácia je nielen v Európskej únii, ale aj ostatnej Európe. Tu predaj nových automobilov má za posledného jeden a pol roka výrazne klesajúci trend. Predaj nových áut na Slovensku, na rozdiel od výroby, má klesajúcu tendenciu, hlavne za posledných šesť mesiacov. Najmarkantnejšie sa znížený predaj prejavil v štátoch ako Nemecko, Taliansko alebo Francúzsko, ale aj v ČR. Napriek tomuto trendu však výroba automobilov na Slovensku má aj v tomto roku rásť. Že by to naznačovalo obrat k lepšiemu?

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.