Radostné i ťažké roky automobilového priemyslu

Streda, 24 apríl 2013

Automobilový priemysel je na Slovensku najrozšírenejším odvetvím priemyselnej výroby a pilier slovenskej ekonomiky. Napriek tomu, že Slovensko nemá vlastnú automobilku, patrí mu prvé miesto v počte vyrobených automobilov je tisíc obyvateľov. Vďačíme za to trom významným automobilkám, ktoré u nás pôsobia: nemeckému gigantu Volkswagen, kórejskej automobilke Kia a francúzskemu koncernu PSA Peugeot Citroën.

Autopriemysel SR
Predstavitelia Zväzu automobilového priemyslu hovorili s novinármi o situácii vo výrobe a predaji nových osobných a úžitkových automobilov na Slovensku a Európskej únii

Pravdepodobne každý obyvateľ Slovenska vie, že najproduktívnejším odvetvím národného hospodárstva Slovenskej republiky je automobilový priemysel. Postarali sa o to práve spomínaní výrobcovia. Vďaka ním má Slovensko vynikajúce výsledky, úspešné najmä dva posledné roky a rekordné čísla vo výrobe automobilov.

Tak by sa dali veľmi stručne zhodnotiť výsledky, ktoré dosiahol automobilový priemysel na Slovensku v uplynulom roku i v tom predchádzajúcom. Aj napriek pokračujúcej ekonomickej kríze dosiahla produkcia automobilov v tomto pre Slovensko kľúčovom priemyselnom odvetví skvelú bilanciu.

O slovenskom automobilom priemysle môžeme hovoriť ako o živiteľovi národa, keďže v ňom v minulom roku priamo pracovalo 74 tisíc pracovníkov, živil teda práve toľko rodín a tento počet bude aj v tomto roku rásť. Ďalšie tisíce pracujú v 274 spoločnostiach v subdodávateľských odvetviach.

Autopriemysel SR
Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia automobiliek, ktoré pôsobia na Slovensku

Automobilový priemysel na Slovensku patrí k pilierom našej ekonomiky. Na celkových tržbách slovenského priemyslu sa výroba áut v roku 2012 podieľala až 41 percentami a 10,5 percenta tržieb vyprodukovali spolupracujúce odvetvia. Navyše automobilový priemysel sa až štvrtinou podieľal na slovenskom export, na čom najväčšiu zásluhu má Volkswagen Slovakia, ale aj Kia a PSA.

O úspešnom roku 2012 automobilového priemyslu Slovenska hovorí aj 926 555 vyrobených automobilov. Oproti roku 2011 je to nárast až o 44,9 percenta a tento trend by mal pokračovať aj v tomto roku. Ak teda spomíname úspešný rok 2012, spomeňme tiež, že v tomto roku pripadá až 171 vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov Slovenska.

Odlišná a menej radostná situácia je nielen v Európskej únii, ale aj ostatnej Európe. Tu predaj nových automobilov má za posledného jeden a pol roka výrazne klesajúci trend. Predaj nových áut na Slovensku, na rozdiel od výroby, má klesajúcu tendenciu, hlavne za posledných šesť mesiacov. Najmarkantnejšie sa znížený predaj prejavil v štátoch ako Nemecko, Taliansko alebo Francúzsko, ale aj v ČR. Napriek tomuto trendu však výroba automobilov na Slovensku má aj v tomto roku rásť. Že by to naznačovalo obrat k lepšiemu?

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.