Rady pred dovolenkou

Utorok, 18 júl 2017

Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor.

ilustracne foto

Letné búrky, krupobitie, ale aj pád stromu na cestu či stret s lesnou zverou vedia narobiť poriadne škody na vozidle. Ak sa to stane navyše počas dovolenky autom, pribudnú ďalšie starosti. Povinné zmluvné poistenie pritom na zmiernenie škôd a nárok na poistné plnenie v takýchto prípadoch stačiť nebude.

Povinné zmluvné poistenie kryje len škody spôsobené vašim vozidlom počas prevádzky inému účastníkovi. V takýchto prípadoch sa oplatí mať auto poistené havarijným poistením, prípadne mať havarijné pripoistenie.

Čo kryje poistka

Havarijné poistenie pomáha finančne zvládnuť následky poistnej udalosti, napríklad škody spôsobené záplavami, pádom stromu, stretom so zverou, prasknutím čelného skla, krádežou vozidla alebo jeho časti, vandalizmom a podobne.

Havarijná poistka však obvykle nekryje celú škodu a vyžaduje spoluúčasť. Výška spoluúčasti sa odvíja od ceny poistky. Čím je vyššia cena poistky, tým je spoluúčasť nižšia, až nulová. Najčastejšie využívanou spoluúčasťou je 5 percent, minimálne 165 eur. Najlacnejšie poistenie je so spoluúčasťou 10 %, minimálne 330 eur.

Alternatíva: operatívny lízing

Pred uzavretím poistky si treba zistiť aj promptnosť reakcie poisťovne pri poistnej udalosti a rozsah jej asistenčných služieb, čo oceníte, ak k poistnej udalosti dôjde ďaleko od domova. V prípade využívania operatívneho lízingu je situácia jednoduchšia. Napríklad poskytovateľ operatívneho lízingu v prípade potreby poskytne vlastné asistenčné služby, teda cestnú asistenciu, odtiahnutie vozidla alebo požičanie náhradného vozidla.

Autor: bold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.