Rastie záujem o autá s málo kilometrami

Utorok, 01 marec 2011

Ponuka jazdených áut je v súčasnosti najväčšia za posledné roky. Ceny sú nízke, výber obrovský. Pre zákazníkov je dosť veľkým problémom orientovať sa v bohatej ponuke a vybrať si auto, ktoré by maximálne uspokojovalo jeho nároky, ale najmä také, aby z neho neboli sklamaní, aby technický stav zodpovedal deklarovaným najazdeným kilometrom a veku.

pestrosť ponuky v autobazároch
Množstvo áut a pestrosť ponuky v autobazároch dokážu zatočiť hlavu kupujúceho

V poslednom čase sa záujem kupujúcich sústreďuje na jazdené autá s nízkym počtom najazdených kilometrov. Také skúsenosti má aj najväčší predajca jazdených áut na Slovensku, AAA Auto. Podľa neho stále viac zákazníkov vyhľadáva autá do 80 tisíc najazdených kilometrov, so servisnou knižkou a prehľadnou históriou. Preto zvýšili v súčasnosti ich podiel na približne 30 % v aktuálnej ponuke.

Ide o nový trend, ktorý súvisí so zavádzaním písomnej garancie stavu tachometrov u väčšiny vozidiel. Skupina AAA Auto tieto garancie plošne zaviedla v spolupráci s renomovanou spoločnosťou Cebia na začiatku roka 2010. Tento predajca okrem garancie na počet prejazdených kilometrov ponúka svojim zákazníkom aj doživotnú záruku na pôvod auta a dvanásťmesačnú záruku na jeho mechanický stav.

Podľa regionálneho manažéra AAA Auto pre Slovensko Rudolfa Krčmářa si zákazníci na tieto garancie veľmi rýchlo zvykli a prispôsobili im svoje spotrebiteľské správanie. Ceny áut s nízkym počtom najazdených kilometrov sú podľa neho vyššie o 5 až 15 % než je priemer na trhu pri danom modeli. Pre zákazníka to znamená predpoklad nižších servisných nákladov.

Podľa Krčmářa priemerné automobily sú posledných desať rokov konštruované na bezproblémové ubehnutie približne 250 tisíc kilometrov. Zákazník, ktorý si kúpi auto s najazdenými kilometrami do 80 tisíc, tak vlastne získa dobre zabehnutý automobil v prvej tretine predpokladanej životnosti.

Domáci zákazníci sú podľa neho stále vzdelanejší i náročnejší a už sa naučili odlíšiť zanedbané jazdené autá s pretočeným tachometrom od kvalitných a zachovaných automobilov s čistým pôvodom. Záujem o tieto kvalitné a preverené automobily porastie podľa Krčmářa i naďalej.

Ďalšími kategóriami jazdených áut, ktorých predaj je v súčasnosti na vzostupe, sú všetky modely škodoviek, modely SUV, MPV a kombi. Rastie tiež záujem o luxusné automobily. Mierne naopak klesá záujem o malé autá, ktoré boli na vrchole popularity v nedávnych časoch finančnej a hospodárskej krízy.

Autor: J. Goldberger ml.
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."