Rekord: 2832,8 kilometra s litrom benzínu

Streda, 23 máj 2012

Zatiaľ je to len fikcia, ale založená na reálnom poklade, keď pri študentskej súťaži Shell Eco-marathon v holandskom Rotterdame zaznamenal francúzsky tím Microjoule-La Joliverie svojim prvým miestom v kategórií prototypov so spaľovacím motorom výsledok 2832,8 kilometrov na jeden liter paliva.

Shell Eco-marathon Europe 2012
Súťaže Shell Eco-marathon Europe 2012 sa zúčastnilo tritisíc študentov a 200 tímov

Shell Eco-marathon je jedna z najkreatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa koná na troch rôznych miestach našej zemegule: v Európe, severnej Amerike a Ázii. Úlohou stredoškolákov a vysokoškolákov je navrhnúť, skonštruovať a otestovať energeticky úsporný dopravný prostriedok. Víťazom sa stáva tím, ktorý na svojom vozidle dokáže prejsť najdlhšiu vzdialenosť na 1 kWh energie alebo 1 liter paliva.

V tomto roku sa súťaže zúčastnilo viac ako tritisíc študentov z 24 krajín. Stretli sa počas uplynulého víkendu v holandskom Rotterdame. Viac ako 200 tímov súťažilo s vlastnoručne postavenými ekologickými vozidlami. Víťazom sa podarilo napríklad zajazdiť neuveriteľných 2832,8 kilometra na jeden liter benzínu. Ceny si rozdelili študentské tímy z 10 európskych krajín.

V kategórií UrbanConcept, čo sú vozidlá mestského typu, prekonal francúzsky tím Electricar Solution doterajší rekord v triede vozidiel poháňaných elektrickými akumulátormi vzdialenosťou 262,6 km na jednu kWh. Dánsky tím z Technical University zase vylepšil svoj vlastný rekord z minulého roka o 103,1 km, keď ich vozidlo odjazdilo 611,1 km na jeden liter paliva.

V kategórií Prototypov zaznamenal holandský MAC Eco Team s vozidlom poháňaným GTL palivom výsledok 416,3 km na liter paliva, čím výrazne prekonal doterajší rekord 138 km/l z roku 2011. Skvelý výsledok dosiahol niekoľkonásobný víťaz, francúzsky tím Microjoule-La Joliverie, keď ich vozidlo so spaľovacím motorom prešlo 2832,8 km na jeden liter paliva.

Výsledky Shell Eco-marathon Europe 2012

TímKategória PrototypovVíťazVýsledok
201Palivové článkyPOLYTECH NANTES (FRA)540,9 km/kWh
314Elektrické akumulátoryHochschule Lausitz (GER)732,3 km/kWh
402Slnečná energiaPhillip-Matth (GER)769,7 km/kWh
206BenzínLa Joliverie (FRA)2 832,8 km/l
8NaftaIUT Valenciennes (FRA)1 481,1 km/l
2EthanolINSA (FRA)2 388,8 km/l
83Alternatívna nafta (GTL)ROC ter Aa (NL)416,3 km/l

TímKategória UrbanConceptVíťazVýsledok
618Palivové články (vodíkový pohon)Universiteit Twente (NL)74,7 km/kWh
702Elektrické akumulátoryLycees des Metiers (FRA)262,6 km/kWh
801Slnečná energiaPhillip-Matth (GER)156,8 km/kWh
502BenzínLycee Louis Delage (FRA)395,7 km/l
532NaftaUniversitat Polit (SPA)241,6 km/l
501EthanolDTU (DEN)611,1 km/l
519Alternatívna nafta (GTL)ITIP L.Bucci (ITA)244,9 km/l

Okrem cien za výsledky v súťaži získali tímy ocenenie aj za technickú inováciu, tímového ducha a bezpečnosť. Britský Shelly z Aston University získal za svoj prístup k udržateľnej jazde cenu Eco-design. Ich vozidlo s vodíkovým pohonom má karosériu vyrobenú z lepenky vtlačenej medzi preglejku certifikovanú Britskou lesníckou komisiou. Pneumatiky sú z bio-živice, do ktorej sú zapustené jutové vlákna. Celá konštrukcia sa dá pre jednoduchšiu prepravu úplne zložiť.

Súťaž bola tento rok po prvýkrát otvorená aj pre širokú verejnosť. Štvordňový program videlo viac ako 40 000 návštevníkov.

Shell Eco-marathon Europe 2012 Shell Eco-design Shelly 720 EcoEmotion Cena za design Microjoule-La Joliverie
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.