Rekord: 2832,8 kilometra s litrom benzínu

Streda, 23 máj 2012

Zatiaľ je to len fikcia, ale založená na reálnom poklade, keď pri študentskej súťaži Shell Eco-marathon v holandskom Rotterdame zaznamenal francúzsky tím Microjoule-La Joliverie svojim prvým miestom v kategórií prototypov so spaľovacím motorom výsledok 2832,8 kilometrov na jeden liter paliva.

Shell Eco-marathon Europe 2012
Súťaže Shell Eco-marathon Europe 2012 sa zúčastnilo tritisíc študentov a 200 tímov

Shell Eco-marathon je jedna z najkreatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa koná na troch rôznych miestach našej zemegule: v Európe, severnej Amerike a Ázii. Úlohou stredoškolákov a vysokoškolákov je navrhnúť, skonštruovať a otestovať energeticky úsporný dopravný prostriedok. Víťazom sa stáva tím, ktorý na svojom vozidle dokáže prejsť najdlhšiu vzdialenosť na 1 kWh energie alebo 1 liter paliva.

V tomto roku sa súťaže zúčastnilo viac ako tritisíc študentov z 24 krajín. Stretli sa počas uplynulého víkendu v holandskom Rotterdame. Viac ako 200 tímov súťažilo s vlastnoručne postavenými ekologickými vozidlami. Víťazom sa podarilo napríklad zajazdiť neuveriteľných 2832,8 kilometra na jeden liter benzínu. Ceny si rozdelili študentské tímy z 10 európskych krajín.

V kategórií UrbanConcept, čo sú vozidlá mestského typu, prekonal francúzsky tím Electricar Solution doterajší rekord v triede vozidiel poháňaných elektrickými akumulátormi vzdialenosťou 262,6 km na jednu kWh. Dánsky tím z Technical University zase vylepšil svoj vlastný rekord z minulého roka o 103,1 km, keď ich vozidlo odjazdilo 611,1 km na jeden liter paliva.

V kategórií Prototypov zaznamenal holandský MAC Eco Team s vozidlom poháňaným GTL palivom výsledok 416,3 km na liter paliva, čím výrazne prekonal doterajší rekord 138 km/l z roku 2011. Skvelý výsledok dosiahol niekoľkonásobný víťaz, francúzsky tím Microjoule-La Joliverie, keď ich vozidlo so spaľovacím motorom prešlo 2832,8 km na jeden liter paliva.

Výsledky Shell Eco-marathon Europe 2012

TímKategória PrototypovVíťazVýsledok
201Palivové článkyPOLYTECH NANTES (FRA)540,9 km/kWh
314Elektrické akumulátoryHochschule Lausitz (GER)732,3 km/kWh
402Slnečná energiaPhillip-Matth (GER)769,7 km/kWh
206BenzínLa Joliverie (FRA)2 832,8 km/l
8NaftaIUT Valenciennes (FRA)1 481,1 km/l
2EthanolINSA (FRA)2 388,8 km/l
83Alternatívna nafta (GTL)ROC ter Aa (NL)416,3 km/l

TímKategória UrbanConceptVíťazVýsledok
618Palivové články (vodíkový pohon)Universiteit Twente (NL)74,7 km/kWh
702Elektrické akumulátoryLycees des Metiers (FRA)262,6 km/kWh
801Slnečná energiaPhillip-Matth (GER)156,8 km/kWh
502BenzínLycee Louis Delage (FRA)395,7 km/l
532NaftaUniversitat Polit (SPA)241,6 km/l
501EthanolDTU (DEN)611,1 km/l
519Alternatívna nafta (GTL)ITIP L.Bucci (ITA)244,9 km/l

Okrem cien za výsledky v súťaži získali tímy ocenenie aj za technickú inováciu, tímového ducha a bezpečnosť. Britský Shelly z Aston University získal za svoj prístup k udržateľnej jazde cenu Eco-design. Ich vozidlo s vodíkovým pohonom má karosériu vyrobenú z lepenky vtlačenej medzi preglejku certifikovanú Britskou lesníckou komisiou. Pneumatiky sú z bio-živice, do ktorej sú zapustené jutové vlákna. Celá konštrukcia sa dá pre jednoduchšiu prepravu úplne zložiť.

Súťaž bola tento rok po prvýkrát otvorená aj pre širokú verejnosť. Štvordňový program videlo viac ako 40 000 návštevníkov.

Shell Eco-marathon Europe 2012 Shell Eco-design Shelly 720 EcoEmotion Cena za design Microjoule-La Joliverie
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.