Renault a Dacia na Slovensku v roku 2012

Štvrtok, 14 február 2013

Spoločnosť Renault Slovensko v roku 2012 predala na Slovensku spolu 6186 automobilov, z čoho bolo 4616 Renaultov a 1570 Dacií. Renault sa tak na Slovensku umiestnil na 6. mieste s trhovým podielom 6,2 % a Dacia na 17. mieste s podielom 2,1 %. Celkovo Renaultu Slovensko patrí 8,3 % podielu na trhu.

Renault Clio
Nový Renault Clio bol najväčšou novinkou roku 2012 spoločnosti Renault Slovensko

Najpredávanejším osobným automobilov z ponuky Renaultu bol model Clio, ktorého tretia generácia sa predávala len 11 mesiacov, no napriek tomu sa ho predalo 896 kusov, čiže o 23 % viac ako v predchádzajúcom roku. Medzi ľahkými úžitkovými vozidlami viedol Renault Master, ktorého predaj v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástol o 39 %, keď v roku 2011 sa predalo 352 a v roku 2012 už 489 vozidiel.

Rok 2012 bol na Slovensku veľmi dobrý aj pre modely športovej divízie Renault Sport, ktorých sa predalo v roku 2012 o 56 % viac ako v predchádzajúcom roku. Spolu sa predalo 25 športových modelov značky Renault. Rozmenené na drobné: trinásť Mégane RS, osem Clio RS a štyri Twingo RS.

Z modelov Dacia sa najlepšie darilo modelu Duster, ktorých si našlo nových majiteľov až 826 exemplárov. Významná je aj skutočnosť, že Dacia Duster bola v roku 2012 tretím najpredávanejším vozidlom s pohonom všetkých štyroch kolies na Slovensku.

Koncom roka 2012 prišlo na slovenský trh nové Clio a hneď získalo ocenenie Zlatý volant. Chváliť sa môže viacerými novými technologickými novinkami, napríklad systémom Visio, čo je systém varovania vodiča pri opustení jazdného pruhu, ale aj automatickým prepínaním diaľkových svetiel, multimediálnym systémom s dotykovým displejom MediaNav, parkovacou kamerou, systémom Bass reflex, systémom Eco-mode na úsporu paliva a asistentom pri rozjazde do kopca. V ponuke pribudli dva nové úsporné benzínové agregáty 1,2 TCe 115 s výkonom 85 kW/115 k a 0,9 TCe 90 s výkonom 66 kW/90 k.

Oba tieto nové motory ponúka vo svojich modeloch aj Dacia. Navyše Dacia mala v ponuke od roku 2012 aj verzie na palivo LPG. Do portfólia Dacie pribudli tri nové modely: Lodgy, Sandero a Sandero Stepway. Multimediálny systém MediaNav bol najskôr uvedený na modeli Dacia Lodgy, a až následne ho prevzal aj Renault. Pribudli aj ďalšie technologické novinky ako tempomat s obmedzovačom rýchlosti, parkovacie senzory, či Eco-mode.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."