Renault bilancoval prvý polrok roku 2023

Sobota, 22 júl 2023

Globálny predaj určite teší vedenie Skupiny Renault, keď za prvý polrok 2023 dosiahol 1 133 667 predaných áut, čo je viac o 13 percent ako sa ich predalo za rovnaké obdobie roku 2022.

renault-meganee-tech-electric
Renault Megane E-Tech Electric, jedna z pých elektrických modelov značky

Tejto skutočnosti sa teší Renault o to viac, že nárast zaznamenali všetky značky Skupiny. Renault predal v prvom polroku 2023 viac o 12 % ako za rovnaké obdobie roku 2023, Dacia o 24 % a Alpine o 9 %.

Zákazníci prejavujú najväčší záujem o hybridné verzie a najvyššie verzie výbav. Pribúdajú tiež zákazníci elektrifikovaných vozidiel, ktorých je stále viac.

V Európe značka Renault zvýšila svoje predaje o 21 % na 503 242 kusov a vrátila sa na stupne víťazov ako druhá najpredávanejšia značka a číslo jeden vo Francúzsku.

Veľmi si polepšila aj Dacia, keď v prvom polroku 2023 sa predaj značky zvýšil o 24 %, na viac ako 345 000 kusov, najmä vďaka úspešnej obnove modelového radu.

Podobne aj značka Alpine potvrdila svoj rast s viac ako 1800 predanými vozidlami a jej registrácie vzrástli o 9 %. Za posledných šesť mesiacov uviedla Alpine na trh dve limitované série, Alpine A110 San Remo 73 a Alpine A110 R Le Mans.

Na európskom maloobchodnom trhu si dobre viedla Dacia Sandero. S počtom predaných kusov 138 978 sa umiestnila na druhom mieste a oproti roku 2022 si polepšila o 23,5 %. Je tiež najpredávanejším autom pre maloobchodných zákazníkov v Európe.

Úspechy žne Renault aj v segmente C vďaka modelom Arkana (takmer 42 tis. Predaných kusov), Austral (takmer 40 000 predaných kusov) a Megane E-TECH electric, kde je nárast predaja vyšší o 42 % oproti prvému polroku 2022.

Darí sa aj Dacii Jogger Hybrid 140, ktorá sa predáva od januára 2023. Tiež elektrickej Dacia Spring, ktorej sa v prvom polroku v Európe predalo viac ako 27 000 kusov a je jedným z najpredávanejších elektrických vozidiel v Európe.

Predaj elektrifikovaných osobných automobilov Renault sa zvýšil v prvom polroku 2023 oproti rovnakému obdobiu roku 2022 o 18 % a predstavuje 37 % predaja osobných vozidiel značky v Európe. Plne elektrické vozidlá predstavujú 11 % predaja osobných automobilov v Európe.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5