Renault bilancoval prvý polrok roku 2023

Sobota, 22 júl 2023

Globálny predaj určite teší vedenie Skupiny Renault, keď za prvý polrok 2023 dosiahol 1 133 667 predaných áut, čo je viac o 13 percent ako sa ich predalo za rovnaké obdobie roku 2022.

renault-meganee-tech-electric
Renault Megane E-Tech Electric, jedna z pých elektrických modelov značky

Tejto skutočnosti sa teší Renault o to viac, že nárast zaznamenali všetky značky Skupiny. Renault predal v prvom polroku 2023 viac o 12 % ako za rovnaké obdobie roku 2023, Dacia o 24 % a Alpine o 9 %.

Zákazníci prejavujú najväčší záujem o hybridné verzie a najvyššie verzie výbav. Pribúdajú tiež zákazníci elektrifikovaných vozidiel, ktorých je stále viac.

V Európe značka Renault zvýšila svoje predaje o 21 % na 503 242 kusov a vrátila sa na stupne víťazov ako druhá najpredávanejšia značka a číslo jeden vo Francúzsku.

Veľmi si polepšila aj Dacia, keď v prvom polroku 2023 sa predaj značky zvýšil o 24 %, na viac ako 345 000 kusov, najmä vďaka úspešnej obnove modelového radu.

Podobne aj značka Alpine potvrdila svoj rast s viac ako 1800 predanými vozidlami a jej registrácie vzrástli o 9 %. Za posledných šesť mesiacov uviedla Alpine na trh dve limitované série, Alpine A110 San Remo 73 a Alpine A110 R Le Mans.

Na európskom maloobchodnom trhu si dobre viedla Dacia Sandero. S počtom predaných kusov 138 978 sa umiestnila na druhom mieste a oproti roku 2022 si polepšila o 23,5 %. Je tiež najpredávanejším autom pre maloobchodných zákazníkov v Európe.

Úspechy žne Renault aj v segmente C vďaka modelom Arkana (takmer 42 tis. Predaných kusov), Austral (takmer 40 000 predaných kusov) a Megane E-TECH electric, kde je nárast predaja vyšší o 42 % oproti prvému polroku 2022.

Darí sa aj Dacii Jogger Hybrid 140, ktorá sa predáva od januára 2023. Tiež elektrickej Dacia Spring, ktorej sa v prvom polroku v Európe predalo viac ako 27 000 kusov a je jedným z najpredávanejších elektrických vozidiel v Európe.

Predaj elektrifikovaných osobných automobilov Renault sa zvýšil v prvom polroku 2023 oproti rovnakému obdobiu roku 2022 o 18 % a predstavuje 37 % predaja osobných vozidiel značky v Európe. Plne elektrické vozidlá predstavujú 11 % predaja osobných automobilov v Európe.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.