Renault Clio 4G : naj supermini

Streda, 30 január 2013

To, že aj malé auto môže byť bezpečné, svedčí najnovšie ocenenie pre Renault Clio štvrtej generácie. Dostalo sa mu ho od agentúry Euro NCAP, ktorá najnovší malý hatchback z dielne Renaultu vyhodnotila ako najbezpečnejšie auto v segmente malé autá.

Renault Clio
Renault Clio sa od 23. januára tohto roku môže pýšiť titulom Najlepšie supermini 2012

Ocenenie Najlepšie supermini 2012 pre Renault Clio štvrtej generácie má základ v maximálnej bezpečnosti podľa sprísnených kritérií Euro NCAP. Vo svojej triede získalo nové Clio najvyššie ohodnotenie v kritériách ochrany detí, chodcov a vybavením bezpečnostnými prvkami.

Ocenenie je dôkazom dôslednosti automobilky Renault na poli aktívnej a pasívnej bezpečnosti. Clio počas svojej existencie neustále prinášalo prvky bezpečnostnej výbavy, ktoré boli dovtedy výsadou len v prémiových segmentoch.Hodnotenie na úrovni 85 % katapultuje nové Clio na najvyššiu priečku v segmente a zabezpečilo mu titul Najlepšie supermini 2012.

Model Clio má už v základe bezpečnostné prvky ako ABS s elektronickým rozdeľovačom brzdnej sily a asistenčným systémom bŕzd, elektronický stabilizačný systém ESP s protipreklzovým systémom ASR a kontrolou nedotáčavosti CSV, či tempomat s obmedzovačom rýchlosti.

Za pasívnu bezpečnosť vďačí Clio zosilnenej štruktúre karosérie, ktorá profituje z použitia vysokopevnostnej ocele. Má adaptabilné airbagy vodiča a spolujazdca, bočné airbagy vpredu, systém kontroly zapnutia bezpečnostných pásov na všetkých sedadlách so zvukovou signalizáciou, bezpečnostné opierky hlavy výškovo nastaviteľné na všetkých sedadlách, systém ISOFIX na upevnenie detských sedačiek a možnosť odpojenia airbagu spolujazdca vpredu.

Všetky tieto bezpečnostné prvky sú v Renaulte Clio už v základnej výbave, spolu s asistentom rozjazdu do kopca.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.