Renault Clio 4G : naj supermini

Streda, 30 január 2013

To, že aj malé auto môže byť bezpečné, svedčí najnovšie ocenenie pre Renault Clio štvrtej generácie. Dostalo sa mu ho od agentúry Euro NCAP, ktorá najnovší malý hatchback z dielne Renaultu vyhodnotila ako najbezpečnejšie auto v segmente malé autá.

Renault Clio
Renault Clio sa od 23. januára tohto roku môže pýšiť titulom Najlepšie supermini 2012

Ocenenie Najlepšie supermini 2012 pre Renault Clio štvrtej generácie má základ v maximálnej bezpečnosti podľa sprísnených kritérií Euro NCAP. Vo svojej triede získalo nové Clio najvyššie ohodnotenie v kritériách ochrany detí, chodcov a vybavením bezpečnostnými prvkami.

Ocenenie je dôkazom dôslednosti automobilky Renault na poli aktívnej a pasívnej bezpečnosti. Clio počas svojej existencie neustále prinášalo prvky bezpečnostnej výbavy, ktoré boli dovtedy výsadou len v prémiových segmentoch.Hodnotenie na úrovni 85 % katapultuje nové Clio na najvyššiu priečku v segmente a zabezpečilo mu titul Najlepšie supermini 2012.

Model Clio má už v základe bezpečnostné prvky ako ABS s elektronickým rozdeľovačom brzdnej sily a asistenčným systémom bŕzd, elektronický stabilizačný systém ESP s protipreklzovým systémom ASR a kontrolou nedotáčavosti CSV, či tempomat s obmedzovačom rýchlosti.

Za pasívnu bezpečnosť vďačí Clio zosilnenej štruktúre karosérie, ktorá profituje z použitia vysokopevnostnej ocele. Má adaptabilné airbagy vodiča a spolujazdca, bočné airbagy vpredu, systém kontroly zapnutia bezpečnostných pásov na všetkých sedadlách so zvukovou signalizáciou, bezpečnostné opierky hlavy výškovo nastaviteľné na všetkých sedadlách, systém ISOFIX na upevnenie detských sedačiek a možnosť odpojenia airbagu spolujazdca vpredu.

Všetky tieto bezpečnostné prvky sú v Renaulte Clio už v základnej výbave, spolu s asistentom rozjazdu do kopca.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.