Renault daroval pápežovi elektromobil

Nedeľa, 09 september 2012

Aj pápež sa chce správať ekologicky a pomáha mu v tom francúzska automobilka Renault, ktorá darovala Benediktovi XVI elektrický automobil špeciálne navrhnutý a vyrobený pre potreby mobility hlavy katolíckej cirkvi.

Renault Kangoo Maxi Z.E.
Elektrický papamobil pripravil pre pápeža Renault v spolupráci s karosárňou Gruau

Aby "papamobil" presne korešpondoval s požiadavkami a potrebami pápeža, postarala sa o to francúzska karosáreň Gruau, ktorá elektromobil Renault Kangoo Maxi Z.E upravovala. Druhý takýto elektrický automobil Kangoo Z.E. pripravil a odovzdal Renault aj švajčiarskej garde mesta Vatikán.

Obe vozidlá osobne odovzdal pápežovi Benediktovi XVI. predseda predstavenstva dozornej rady skupiny Renault Carlos Ghosn v letnom sídle Svätého otca v Castel Gandolfo.

Kangoo Maxi Z.E. je plne elektrické auto s nulovými emisiami a bude ekologickou verziou papamobilu. Jeho karoséria má biely lak a je spoznateľný podľa pápežských erbov na dverách automobilu.

Renault Kangoo Maxi Z.E. je dlhý 4,6 metra a široký 1,8 metra. Poháňa ho elektromotor s výkonom 44 kW/60k, ktorý čerpá energiu z lítiovo-ionových akumulátorových batérií. Priemerne dokáže prejsť elektrický papamobil na jedno nabitie 170 km.

Automobil môže odviezť štyroch ľudí. Je vybavený dvoma zvlášť komfortne oddelenými sedadlami v zadnej časti. Špecifickými riešeniami sú otváracia strecha, odmontovateľné zadné bočné okná a elektricky vyklápateľné schodíky na uľahčenie nastupovania a vystupovania z vozidla.

Dizajn druhého vozidla je veľmi podobný tomu prvému. Modré vozidlo s bielo-žltými dekoračnými pásmi pozdĺž bokov bude slúžiť švajčiarskej garde, ktorá sa stará o pápežovu bezpečnosť.

Renault Kangoo Maxi Z.E. Renault a Ghosn Renault a pápež
Autor: janGold
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.