Renault daroval pápežovi elektromobil

Nedeľa, 09 september 2012

Aj pápež sa chce správať ekologicky a pomáha mu v tom francúzska automobilka Renault, ktorá darovala Benediktovi XVI elektrický automobil špeciálne navrhnutý a vyrobený pre potreby mobility hlavy katolíckej cirkvi.

Renault Kangoo Maxi Z.E.
Elektrický papamobil pripravil pre pápeža Renault v spolupráci s karosárňou Gruau

Aby "papamobil" presne korešpondoval s požiadavkami a potrebami pápeža, postarala sa o to francúzska karosáreň Gruau, ktorá elektromobil Renault Kangoo Maxi Z.E upravovala. Druhý takýto elektrický automobil Kangoo Z.E. pripravil a odovzdal Renault aj švajčiarskej garde mesta Vatikán.

Obe vozidlá osobne odovzdal pápežovi Benediktovi XVI. predseda predstavenstva dozornej rady skupiny Renault Carlos Ghosn v letnom sídle Svätého otca v Castel Gandolfo.

Kangoo Maxi Z.E. je plne elektrické auto s nulovými emisiami a bude ekologickou verziou papamobilu. Jeho karoséria má biely lak a je spoznateľný podľa pápežských erbov na dverách automobilu.

Renault Kangoo Maxi Z.E. je dlhý 4,6 metra a široký 1,8 metra. Poháňa ho elektromotor s výkonom 44 kW/60k, ktorý čerpá energiu z lítiovo-ionových akumulátorových batérií. Priemerne dokáže prejsť elektrický papamobil na jedno nabitie 170 km.

Automobil môže odviezť štyroch ľudí. Je vybavený dvoma zvlášť komfortne oddelenými sedadlami v zadnej časti. Špecifickými riešeniami sú otváracia strecha, odmontovateľné zadné bočné okná a elektricky vyklápateľné schodíky na uľahčenie nastupovania a vystupovania z vozidla.

Dizajn druhého vozidla je veľmi podobný tomu prvému. Modré vozidlo s bielo-žltými dekoračnými pásmi pozdĺž bokov bude slúžiť švajčiarskej garde, ktorá sa stará o pápežovu bezpečnosť.

Renault Kangoo Maxi Z.E. Renault a Ghosn Renault a pápež
Autor: janGold
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.