Renault daroval pápežovi elektromobil

Nedeľa, 09 september 2012

Aj pápež sa chce správať ekologicky a pomáha mu v tom francúzska automobilka Renault, ktorá darovala Benediktovi XVI elektrický automobil špeciálne navrhnutý a vyrobený pre potreby mobility hlavy katolíckej cirkvi.

Renault Kangoo Maxi Z.E.
Elektrický papamobil pripravil pre pápeža Renault v spolupráci s karosárňou Gruau

Aby "papamobil" presne korešpondoval s požiadavkami a potrebami pápeža, postarala sa o to francúzska karosáreň Gruau, ktorá elektromobil Renault Kangoo Maxi Z.E upravovala. Druhý takýto elektrický automobil Kangoo Z.E. pripravil a odovzdal Renault aj švajčiarskej garde mesta Vatikán.

Obe vozidlá osobne odovzdal pápežovi Benediktovi XVI. predseda predstavenstva dozornej rady skupiny Renault Carlos Ghosn v letnom sídle Svätého otca v Castel Gandolfo.

Kangoo Maxi Z.E. je plne elektrické auto s nulovými emisiami a bude ekologickou verziou papamobilu. Jeho karoséria má biely lak a je spoznateľný podľa pápežských erbov na dverách automobilu.

Renault Kangoo Maxi Z.E. je dlhý 4,6 metra a široký 1,8 metra. Poháňa ho elektromotor s výkonom 44 kW/60k, ktorý čerpá energiu z lítiovo-ionových akumulátorových batérií. Priemerne dokáže prejsť elektrický papamobil na jedno nabitie 170 km.

Automobil môže odviezť štyroch ľudí. Je vybavený dvoma zvlášť komfortne oddelenými sedadlami v zadnej časti. Špecifickými riešeniami sú otváracia strecha, odmontovateľné zadné bočné okná a elektricky vyklápateľné schodíky na uľahčenie nastupovania a vystupovania z vozidla.

Dizajn druhého vozidla je veľmi podobný tomu prvému. Modré vozidlo s bielo-žltými dekoračnými pásmi pozdĺž bokov bude slúžiť švajčiarskej garde, ktorá sa stará o pápežovu bezpečnosť.

Renault Kangoo Maxi Z.E. Renault a Ghosn Renault a pápež
Autor: janGold
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.