Renault Espace sa dožíva 25 rokov

Štvrtok, 21 máj 2009

Espace, to sú štyri generácie modelu. Veľkopriestorový Renault Espace bol prvým skutočným európskym MPV. Jeho priekopnícky dizajn, moderné technológie, široká ponuka motorov a vysoká bezpečnosť sú dôvodom, prečo sa ho doteraz predalo viac ako 1,2 milióna kusov na celom svete. Silný imidž Renaultu Espace podčiarkujú jazdné vlastnosti, bohatá výbava ako aj záruka tri roky alebo 150 000 km.

Renault Espace

Espace bol vyvinutý v spolupráci s Matra Automobile a oslavovaný ako revolučný model svojej éry. Predstavený bol v júli 1984 a v Európe znamenal prevrat v podobe nového konceptu MPV. Na začiatku bol Espace odetý do kompozitnej karosérie a v ponuke bol len s jediným benzínovým motorom, no počet motorizácií postupne rozrastal a dnes dosahuje pekné portfólio tak benzínových ako aj dieselových motorov. Espace, čo vo francúzskom jazyku znamená priestor, odvezie až 7 pasažierov, ktorí si počas jazdy môžu vychutnávať značný komfort a interiér si prispôsobiť vlastným predstavám a potrebám – môžu sedadlá sklápať, skladať, ale aj vyberať a tak vytvoriť ešte viac priestoru.

Z prvej generácie Renaultu Espace sa predalo takmer 192 000 kusov. Druhá generácia prišla na trh vo februári 1991 s oblejšími tvarmi a ešte modulárnejším interiérom, k čomu prispeli delené, posuvné zadné sedadlá. V roku 1994 Renault predstavil výnimočné demonštračné vozidlo Espace F1, ktoré poháňal motor RS5 V10 F1. Tak ako všetky špičkové modely, aj Espace II mal vo svojej ponuke šesťvalec spriahnutý s automatickou prevodovkou. Do roku 1997 sa predalo takmer 320 000 kusov Espace II a automobil s číslom 500 000 (od začiatku výroby v roku 1984) zišiel z výrobnej linky v roku 1996. V rovnakom čase segment zaznamenal zvyšujúci sa počet priamych rivalov.

Tretia generácia Renaultu Espace prišla na svet koncom roka 1996. Nová generácia bola väčšia ako jej predchodca, ale o dva roky neskôr jej dlhšia verzia, Grand Espace, narástla ešte o 27 cm. Moderný styling, kvalita vyhotovenia a použitých materiálov, rozširujúca sa ponuka motorov a zrelý koncept auta vrátane palubnej dosky s centrálnym digitálnym displejom, upevnili jeho špičkový status. Celkovo bolo predaných viac ako 365 000 automobilov tretej generácie Espace.

Od septembra 2002 má štvrtá generácia Espace karosériu z ocele a benzínové aj dieselové V6 motory. Všetky zadné sedadlá profitujú z trojbodových samonavíjacích bezpečnostných pásov a všetky sú posúvateľné. Espace IV bol prvým automobilom vo svojej triede, ktorý získal 5 bezpečnostných hviezdičiek EuroNCAP. Tak ako predchádzajúca generácia, aj "štvorka" sa stala hitom na všetkých trhoch.

Od 1. januára 2008 platí pri modeli Renault Espace záruka 3 roky alebo 150 000 km. Od jeho uvedenia na trh bolo vo viac ako 60 krajinách po celom svete predaných viac ako 1,2 milióna vozidiel Renault Espace.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.