Renault: od 4CV po Twingo

Streda, 17 december 2014

Renault má už 115 rokov. Dnešný príbeh z jeho histórie venujeme modelu 4CV, ktorého výroba predstavovala pre Renault veľké riziko. Tento model vznikal v režime prísne tajného vývoja od roku 1940 v dielňach v meste Billancourt.

1 Renault R4
Renault 4 bol druhým modelom v ére malých, úsporných a všestranne účelných áut

Pri predstavení modelu 4CV na autosalóne v Paríži v roku 1946 vtedajší generálny riaditeľ Renaultu Pierre Lafacheux povedal, že spoločnosť i Renault sa musia zbaviť nezmyslu, že automobil ako luxusný výrobok je iba pre bohatých. Aj to bol impulz k tomu, aby sa automobilka pustila do výroby modelu 4CV.

Po skončení druhej svetovej vojny bol vo Francúzsku veľký dopyt po produktoch, avšak ekonomika bola príliš slabá na výrazné investície do výroby. Dopyt po autách vzrastal, ale ich výroba bola stále prevažne ručná a finančne neefektívna. Situácia na automobilovom trhu a zlá finančné pomery obyvateľstva neboli naklonené hromadnej produkcii. Aj preto výroba 4CV mohla byť pre Renault riziková.

2 Pierre Lafacheux a 4CV
Pierre Lafacheux a priekopnícky model Renault 4CV

Nový Renault 4CV bol z ľahkých materiálov, vážil len 550 kg, a poháňal ho malý ale efektívny motor s objemom 0,75 litra. Renault 4CV sa vyrábal od roku 1947 až do roku 1961 a mal nevídaný úspech. Za toto obdobie sa ho vyrobilo viac ako milión exemplárov. Aj preto bol 4CV krásnym príkladom toho, ako dokázal Renault využiť dostupné technológie a sprostredkovať ich širokej verejnosti.

V roku 1955 predstavil Renault ďalší malý model, Dauphine. Využíval podobnú architektúru ako jeho predchodca 4CV. Model navrhli aj pod vplyvom amerických trendov, ktoré predlžovali a zväčšovali bočné plochy vozidla až k svetlám. Renault Dauphine bol však priekopníkom hlavne vo výrobe – počtom 2000 vozidiel denne šlo vtedy o najrýchlejšiu výrobu vozidiel na svete.

Po Dauphine nasledoval legendárny Renault 4. Lepšiu variabilitu a využiteľnosť zabezpečovali piate dvere batožinového priestoru. Novinkou boli aj sklápateľné sedadlá. Komfort v modeli Renault 4 bol taký vysoký, že ho odporúčali aj lekári pri problémoch s chrbticou. Renault 4 sa stal veľmi populárnym a nebol nikdy priamo nahradený.

3 Renault Twingo
Renault Twingo, najnovší model z éry najmenších modelov francúzskej automobilky

V roku 1972 prišiel na trh model Renault 5. Ďalší malý a výnimočný automobil. Nemal nahradiť Renault 4 ani Renault 6. Išlo o nový typ, ktorý oslovoval predovšetkým mladých ľudí a ženy v domácnosti. Renault 5 ponúkal vynikajúco riešený interiér a šikovnú stavbu vozidla, ktorá zaručovala tú najlepšiu využiteľnosť pre aktívnych ľudí v meste.

V roku 1992 predstavil Renault model Twingo, ktorý sa stal ikonou značky. Bol rovnako prevratný ako model 4CV. Navyše lacný, jednoduchý, krásny a mladistvý. Jednoduchý dizajn a jednoduché riešenia priniesli Renaultu veľký úspech. Prvá generácia sa predávala až do roku 2007 a vyrobených bolo okolo 2,5 milióna kusov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.