Renault oživil značku Gordini

Štvrtok, 26 november 2009

Modrá farba karosérie a dva biele pásy sú naspäť. Označenie Gorde bolo pred pár desaťročiami symbolom francúzskeho úspechu a na pokoji nenechala niekoľko generácií motoristov, ktorí túžili po športových zážitkoch za volantom automobilu. Francúzska modrá, dva biele pásy a vpredu štyri okrúhle svetlá prispeli k jednoznačnej identite, ktorá bola dôležitou súčasťou športového dedičstva značky Renault.

Renault R8 Gordini
Legenda sa vracia. Značka Gordini ožíva a má rozkvitnúť pod krídlami Renaultu

Už o pár mesiacov posilnia ponuku športových automobilov Renault nové verzie s označením Gordini. Športovo orientovaná značka Gordini má stále svoje exkluzívne a športové podtóny. Verzie Gordini odvodené od športových modelov, známe zvýšenými výkonmi motorov a vylepšenými jazdnými vlastnosťami, by mali opäť lákať milovníkov športových automobilov.

Prvým nositeľom obnovenej značky bude Twingo Gordini RS. Uvidia ho po prvý raz 25. novembra 2009 v ateliéri Renault na Champs Elyseés v Paríži ako súčasť expozície Modré Vianoce. Na trh bude uvedené na jar 2010. Ďalším modelom bude Clio Gordini RS, ktoré príde o niekoľko mesiacov neskôr.

Zakladateľ značky Amédeé Gordini vyrobil svojho času takmer 200 000 automobilov priebehu takmer 20 rokov a dosiahol viaceré veľké úspechy v automobilovom športe – jeho R8 Gordini získali prvé, tretie, štvrté a piate miesto na Tour of Corsica rally v roku 1964. Amédeé Gordini stál v roku 1966 pri zrode Gordini Cupu. R8 Gordini tešil milovníkov automobilového športu aj v bývalom Československu – v rallye úprave patril k tým automobilom, ktoré pravidelne vyhrávali automobilové súťaže. Automobily Gordini žiarili aj vo filmoch s osobnosťami ako Romy Schneider, Alain Delon a Lino Ventura. Gordini sa stalo trendovým autom a symbolom úspechu vtedajšej generácie.

Renault R8 Gordini
Dva biele pásy, štyri okrúhle svetlomety a modrá farba prispeli k jednoznačnej identite Gordini

Renault sa pri kriesení legendy Gordiny opiera o svoju divíziu Renault Sport Technologies (RST) a vracia značku Gordini späť do života. Renault Sport je známym nielen vďaka modelom Mégane RS, Clio RS, Twingo RS, ktoré sú uznávané ako jedny z najlepších športovo orientovaných automobilov, ale aj z organizovania pohárových automobilových pretekov ako World Series by Renault, Mégane Trophy, Clio Cup a ďalších špeciálnych akcií.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.