Renault oživil značku Gordini

Štvrtok, 26 november 2009

Modrá farba karosérie a dva biele pásy sú naspäť. Označenie Gorde bolo pred pár desaťročiami symbolom francúzskeho úspechu a na pokoji nenechala niekoľko generácií motoristov, ktorí túžili po športových zážitkoch za volantom automobilu. Francúzska modrá, dva biele pásy a vpredu štyri okrúhle svetlá prispeli k jednoznačnej identite, ktorá bola dôležitou súčasťou športového dedičstva značky Renault.

Renault R8 Gordini
Legenda sa vracia. Značka Gordini ožíva a má rozkvitnúť pod krídlami Renaultu

Už o pár mesiacov posilnia ponuku športových automobilov Renault nové verzie s označením Gordini. Športovo orientovaná značka Gordini má stále svoje exkluzívne a športové podtóny. Verzie Gordini odvodené od športových modelov, známe zvýšenými výkonmi motorov a vylepšenými jazdnými vlastnosťami, by mali opäť lákať milovníkov športových automobilov.

Prvým nositeľom obnovenej značky bude Twingo Gordini RS. Uvidia ho po prvý raz 25. novembra 2009 v ateliéri Renault na Champs Elyseés v Paríži ako súčasť expozície Modré Vianoce. Na trh bude uvedené na jar 2010. Ďalším modelom bude Clio Gordini RS, ktoré príde o niekoľko mesiacov neskôr.

Zakladateľ značky Amédeé Gordini vyrobil svojho času takmer 200 000 automobilov priebehu takmer 20 rokov a dosiahol viaceré veľké úspechy v automobilovom športe – jeho R8 Gordini získali prvé, tretie, štvrté a piate miesto na Tour of Corsica rally v roku 1964. Amédeé Gordini stál v roku 1966 pri zrode Gordini Cupu. R8 Gordini tešil milovníkov automobilového športu aj v bývalom Československu – v rallye úprave patril k tým automobilom, ktoré pravidelne vyhrávali automobilové súťaže. Automobily Gordini žiarili aj vo filmoch s osobnosťami ako Romy Schneider, Alain Delon a Lino Ventura. Gordini sa stalo trendovým autom a symbolom úspechu vtedajšej generácie.

Renault R8 Gordini
Dva biele pásy, štyri okrúhle svetlomety a modrá farba prispeli k jednoznačnej identite Gordini

Renault sa pri kriesení legendy Gordiny opiera o svoju divíziu Renault Sport Technologies (RST) a vracia značku Gordini späť do života. Renault Sport je známym nielen vďaka modelom Mégane RS, Clio RS, Twingo RS, ktoré sú uznávané ako jedny z najlepších športovo orientovaných automobilov, ale aj z organizovania pohárových automobilových pretekov ako World Series by Renault, Mégane Trophy, Clio Cup a ďalších špeciálnych akcií.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.