Renault oživil značku Gordini

Štvrtok, 26 november 2009

Modrá farba karosérie a dva biele pásy sú naspäť. Označenie Gorde bolo pred pár desaťročiami symbolom francúzskeho úspechu a na pokoji nenechala niekoľko generácií motoristov, ktorí túžili po športových zážitkoch za volantom automobilu. Francúzska modrá, dva biele pásy a vpredu štyri okrúhle svetlá prispeli k jednoznačnej identite, ktorá bola dôležitou súčasťou športového dedičstva značky Renault.

Renault R8 Gordini
Legenda sa vracia. Značka Gordini ožíva a má rozkvitnúť pod krídlami Renaultu

Už o pár mesiacov posilnia ponuku športových automobilov Renault nové verzie s označením Gordini. Športovo orientovaná značka Gordini má stále svoje exkluzívne a športové podtóny. Verzie Gordini odvodené od športových modelov, známe zvýšenými výkonmi motorov a vylepšenými jazdnými vlastnosťami, by mali opäť lákať milovníkov športových automobilov.

Prvým nositeľom obnovenej značky bude Twingo Gordini RS. Uvidia ho po prvý raz 25. novembra 2009 v ateliéri Renault na Champs Elyseés v Paríži ako súčasť expozície Modré Vianoce. Na trh bude uvedené na jar 2010. Ďalším modelom bude Clio Gordini RS, ktoré príde o niekoľko mesiacov neskôr.

Zakladateľ značky Amédeé Gordini vyrobil svojho času takmer 200 000 automobilov priebehu takmer 20 rokov a dosiahol viaceré veľké úspechy v automobilovom športe – jeho R8 Gordini získali prvé, tretie, štvrté a piate miesto na Tour of Corsica rally v roku 1964. Amédeé Gordini stál v roku 1966 pri zrode Gordini Cupu. R8 Gordini tešil milovníkov automobilového športu aj v bývalom Československu – v rallye úprave patril k tým automobilom, ktoré pravidelne vyhrávali automobilové súťaže. Automobily Gordini žiarili aj vo filmoch s osobnosťami ako Romy Schneider, Alain Delon a Lino Ventura. Gordini sa stalo trendovým autom a symbolom úspechu vtedajšej generácie.

Renault R8 Gordini
Dva biele pásy, štyri okrúhle svetlomety a modrá farba prispeli k jednoznačnej identite Gordini

Renault sa pri kriesení legendy Gordiny opiera o svoju divíziu Renault Sport Technologies (RST) a vracia značku Gordini späť do života. Renault Sport je známym nielen vďaka modelom Mégane RS, Clio RS, Twingo RS, ktoré sú uznávané ako jedny z najlepších športovo orientovaných automobilov, ale aj z organizovania pohárových automobilových pretekov ako World Series by Renault, Mégane Trophy, Clio Cup a ďalších špeciálnych akcií.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.