Renault ZOE: 1618 km za 24 hodín

Piatok, 15 jún 2012

Renault prekonal so svojím sériovým elektrickým modelom ZOE doteraz platný svetový rekord v najdlhšej absolvovanej trase počas 24 hodín. Model ZOE odjazdil na pretekárskom okruhu Aubevoye v Normandii 363 kôl, čo predstavuje celkovú dĺžku 1618 km. Elektrický ZOE tak prekonal doterajší rekord (1280 km) o 338 km.

Renault ZOE 24h Challenge
Rekordný elektromobil Renault ZOE prekonal po 24 hodinách jazdy vzdialenosť 1618 km

Premiéru ako koncept mal ZOE na jeseň roku 2010 vo Frankfurte, v predprodukčnej podobe sa predstavil v marci tohto roku v Ženeve. Štvormiestny elektromobil je určený predovšetkým na kratšie cesty po meste a jeho okolí. Vzhľad má ako kupé, ale ide o plnohodnotný päťdverový štvormiestny automobil.

ZOE poháňa elektromotor s výkonom 65 kW (88 k) a najvyšším krútiacim momentom 220 Nm. Zdrojom elektrického prúdu sú lithium-iontové batérie s kapacitou 22 kWh, ktoré umožňujú prejsť na jedno nabitie približne 160 kilometrov. Najvyššia rýchlosť, ktorú môže elektromobil dosiahnuť, je 140 km/h.

Renault ZOE je dlhý necelých 409 cm, široký 173 cm a na výšku meria necelých 157 cm. Rázvor náprav je takmer 259 cm a rozchod kolies vpredu a vzadu 150,6 cm a 148,9 cm.

Elektromobily ZOE neboli na rekord špeciálne upravované, použili sa autá zo sériovej linky. Celá akcia prebiehala pod drobnohľadom oficiálneho pozorovateľa a teraz čaká na zápis do Guinessovej knihy rekordov.

Ako sa rodil rekord? Bola to úloha pre dva elektromobily na okruhu Aubevoye v Normandii. Za volantom sa striedalo 15 vodičov, ktorí jazdili a nabíjali akumulátory podľa potreby. Po 24 hodinách jazdy prešli obe autá cieľovou čiarou s počtom najazdených kilometrov 1618 km a 1506 km.

Za rekordný výkon vďačí Renault ZOE najmä svojmu prelomovému technickému riešeniu – nabíjaniu Caméléon. Ide o originálny systém, prvý svojho druhu na svete, ktorý je kompatibilný s akoukoľvek elektrickou zásuvkou rôzneho napätia. ZOE je možné rýchlo nabíjať na 43 kW (58 k), kedy sa kapacita batérie nabije na 80 % za menej ako 30 minút.

Renault ZOE sa dostane do dílerskej siete koncom tohto roka. Kompaktné ZOE sa vo Francúzsku bude ponúkať za cenu od 15 700 eur.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.