Rinspeed iChange - koncept pre Ženevu

Utorok, 16 december 2008

Fantázia Franka M. Rinderknechta je bohatá, niekedy výstredná, ale vždy úžasná. Ani tentoraz nezostal nič dlžný svojej povesti skvelého návrhára, dizajnéra a konštruktéra zároveň a pre ženevský autosalón 2009 pripravil nový koncept Rinspeed iChange.

Rinspeed iChange Rinspeed iChange

Z dielne švajčiarskeho automobilového všeumelca vychádza pár mesiacov pred budúcoročným ženevským autosalónom (5. – 15. 3. 2009) nový koncept nazvaný Rinspeed iChange (mením sa). Pred rokom to bol iný, nie menej zaujímavý koncept Rinspeed sQuba Concept, automobil, ktorý sa vedel potápať. Čo vie nový koncept, aká je posledná novinka Rinspeed iChange? Predovšetkým je to koncept automobilu, ktorý bude poháňať elektromotor a bude mať variabilnú karosériu. Spoločnosť Franka Rinderknechta ho označuje ako "1-2-3 seater" (1-2-3 sedadlový), za čím sa skrýva nová koncepcia karosérie, resp. usporiadanie interiéru podľa počtu prepravovaných osôb.

V prípade, ak bude v kabíne iba vodič, interiér bude ako jednomiestny a tomu bude prispôsobená aj karoséria. Bude mať extrémne športovo tvarovanie a aerodynamické línie. Ak sa však má v automobile prepravovať spolujazdec a ďalšia osoba, interiér sa zväčší a premena na viacmiestny sa uskutoční behom chvíľky. Frank Rinderknecht a jeho spolupracovníci vždy dbajú aj na ekológiu, takže nový koncept nebude používať spaľovací motor, ale pohon obstará elektromotor s výkonom až 130 kW. Svetovú premiéru bude mať zaujímavý koncepčný a nie nezaujímavý automobil 5. marca budúceho roku na autosalóne v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.