Rinspeed iChange - koncept pre Ženevu

Utorok, 16 december 2008

Fantázia Franka M. Rinderknechta je bohatá, niekedy výstredná, ale vždy úžasná. Ani tentoraz nezostal nič dlžný svojej povesti skvelého návrhára, dizajnéra a konštruktéra zároveň a pre ženevský autosalón 2009 pripravil nový koncept Rinspeed iChange.

Rinspeed iChange Rinspeed iChange

Z dielne švajčiarskeho automobilového všeumelca vychádza pár mesiacov pred budúcoročným ženevským autosalónom (5. – 15. 3. 2009) nový koncept nazvaný Rinspeed iChange (mením sa). Pred rokom to bol iný, nie menej zaujímavý koncept Rinspeed sQuba Concept, automobil, ktorý sa vedel potápať. Čo vie nový koncept, aká je posledná novinka Rinspeed iChange? Predovšetkým je to koncept automobilu, ktorý bude poháňať elektromotor a bude mať variabilnú karosériu. Spoločnosť Franka Rinderknechta ho označuje ako "1-2-3 seater" (1-2-3 sedadlový), za čím sa skrýva nová koncepcia karosérie, resp. usporiadanie interiéru podľa počtu prepravovaných osôb.

V prípade, ak bude v kabíne iba vodič, interiér bude ako jednomiestny a tomu bude prispôsobená aj karoséria. Bude mať extrémne športovo tvarovanie a aerodynamické línie. Ak sa však má v automobile prepravovať spolujazdec a ďalšia osoba, interiér sa zväčší a premena na viacmiestny sa uskutoční behom chvíľky. Frank Rinderknecht a jeho spolupracovníci vždy dbajú aj na ekológiu, takže nový koncept nebude používať spaľovací motor, ale pohon obstará elektromotor s výkonom až 130 kW. Svetovú premiéru bude mať zaujímavý koncepčný a nie nezaujímavý automobil 5. marca budúceho roku na autosalóne v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.