Rinspeed iChange - koncept pre Ženevu

Utorok, 16 december 2008

Fantázia Franka M. Rinderknechta je bohatá, niekedy výstredná, ale vždy úžasná. Ani tentoraz nezostal nič dlžný svojej povesti skvelého návrhára, dizajnéra a konštruktéra zároveň a pre ženevský autosalón 2009 pripravil nový koncept Rinspeed iChange.

Rinspeed iChange Rinspeed iChange

Z dielne švajčiarskeho automobilového všeumelca vychádza pár mesiacov pred budúcoročným ženevským autosalónom (5. – 15. 3. 2009) nový koncept nazvaný Rinspeed iChange (mením sa). Pred rokom to bol iný, nie menej zaujímavý koncept Rinspeed sQuba Concept, automobil, ktorý sa vedel potápať. Čo vie nový koncept, aká je posledná novinka Rinspeed iChange? Predovšetkým je to koncept automobilu, ktorý bude poháňať elektromotor a bude mať variabilnú karosériu. Spoločnosť Franka Rinderknechta ho označuje ako "1-2-3 seater" (1-2-3 sedadlový), za čím sa skrýva nová koncepcia karosérie, resp. usporiadanie interiéru podľa počtu prepravovaných osôb.

V prípade, ak bude v kabíne iba vodič, interiér bude ako jednomiestny a tomu bude prispôsobená aj karoséria. Bude mať extrémne športovo tvarovanie a aerodynamické línie. Ak sa však má v automobile prepravovať spolujazdec a ďalšia osoba, interiér sa zväčší a premena na viacmiestny sa uskutoční behom chvíľky. Frank Rinderknecht a jeho spolupracovníci vždy dbajú aj na ekológiu, takže nový koncept nebude používať spaľovací motor, ale pohon obstará elektromotor s výkonom až 130 kW. Svetovú premiéru bude mať zaujímavý koncepčný a nie nezaujímavý automobil 5. marca budúceho roku na autosalóne v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.