Rinspeed Micromax: inšpirácia Franka Rinderknechta

Utorok, 18 december 2012

Frank M. Rinderknecht, švajčiarsky konštruktér, zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Rinspeed siahol aj tentoraz do svojich nevyčerpateľných inšpirácií, a tak ako každoročne, pripravil na ženevský autosalón svoju novú víziu. Ak tie predchádzajúce boli zamerané ako fantazijné technické riešenia či zaujímavosti, tentoraz sa Rinderknecht podujal riešiť dopravu v mestách a chce tak inšpirovať svoje okolie. Jeho projekt MicroMax navrhuje racionálny spôsob budúceho zlepšenia dopravy v mestách.

Rinspeed MicroMax
Projekte MicroMax chce novým riešením zlúčiť osobnú a verejnú dopravu v mestách

Ak sa pozeráme na tvorivosť Franka Rinderknechta, môžeme povedať, že okrem švajčiarskych hôr, čokolád a hodiniek sú svetovo preslávené aj jeho inovatívne riešenia. Tentoraz sa Švajčiar pustil do revolučného riešenia dopravy v mestách na krátke vzdialenosti. Svoj MicroMax predstaví na autosalóne v Ženeve v marci budúceho roku. V projekte MicroMax má v úmysle zlúčiť osobnú a verejnú dopravu v obzvlášť šikovným spôsobom.

Rinderknecht chce skombinovať individuálnu dopravu s hromadnou dopravou. Ten kto by vlastnil navrhované vozidlo by sa prostredníctvom internetu, sociálnej siete či inteligentného mobilného telefónu (smartfónu) dohodol s ľuďmi zo svojho okolia, ktorí cestujú rovnakým smerom, kde nastúpia a kam sa potrebujú dostať. Pre takúto dopravu je podľa konštruktéra vozidlo MicroMax s unikátnymi sedadlami ideálnym riešením.

MicroMax s dĺžkou 3,6 m, ktorá je približne rovnaká ako má hatchback Mini, ponúka vraj nielen dostatok priestoru pre vodiča, troch dospelých a kočík alebo nákupný vozík, ale poskytuje tiež požadované súkromie. Mikrovozidlo vysoké 2,2 metra má nielen pohodlné a priestorovo úsporné sedadlá (s bezpečnostnými pásmi) skôr na "polosed" ako na pohodlné sedenie, ale uspokojí cestujúcich aj poskytnutým priestorom. Počas cesty môže byť pasažierom k dispozícii kávovar, chladnička, nápoje a poskytne aj neobmedzenú konektivitu pre zábavné účely alebo prácu.

Rinspeed MicroMax
MicroMax má pôdorysné rozmery približne rovnaké ako hatchback MINI od BMW

MicroMax je plne elektrické vozidlo poháňané bližšie nešpecifikovaným elektromotorom. Podľa Rinderknechta si MicroMax kladie za cieľ podporiť potenciálnych cestujúcich, odviesť ich pohodlne a jednoducho. Navyše každý cestujúci znižuje emisie CO2 i prepravné náklady, ale aj dopravné zápchy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.