Rinspeed Micromax: inšpirácia Franka Rinderknechta

Utorok, 18 december 2012

Frank M. Rinderknecht, švajčiarsky konštruktér, zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Rinspeed siahol aj tentoraz do svojich nevyčerpateľných inšpirácií, a tak ako každoročne, pripravil na ženevský autosalón svoju novú víziu. Ak tie predchádzajúce boli zamerané ako fantazijné technické riešenia či zaujímavosti, tentoraz sa Rinderknecht podujal riešiť dopravu v mestách a chce tak inšpirovať svoje okolie. Jeho projekt MicroMax navrhuje racionálny spôsob budúceho zlepšenia dopravy v mestách.

Rinspeed MicroMax
Projekte MicroMax chce novým riešením zlúčiť osobnú a verejnú dopravu v mestách

Ak sa pozeráme na tvorivosť Franka Rinderknechta, môžeme povedať, že okrem švajčiarskych hôr, čokolád a hodiniek sú svetovo preslávené aj jeho inovatívne riešenia. Tentoraz sa Švajčiar pustil do revolučného riešenia dopravy v mestách na krátke vzdialenosti. Svoj MicroMax predstaví na autosalóne v Ženeve v marci budúceho roku. V projekte MicroMax má v úmysle zlúčiť osobnú a verejnú dopravu v obzvlášť šikovným spôsobom.

Rinderknecht chce skombinovať individuálnu dopravu s hromadnou dopravou. Ten kto by vlastnil navrhované vozidlo by sa prostredníctvom internetu, sociálnej siete či inteligentného mobilného telefónu (smartfónu) dohodol s ľuďmi zo svojho okolia, ktorí cestujú rovnakým smerom, kde nastúpia a kam sa potrebujú dostať. Pre takúto dopravu je podľa konštruktéra vozidlo MicroMax s unikátnymi sedadlami ideálnym riešením.

MicroMax s dĺžkou 3,6 m, ktorá je približne rovnaká ako má hatchback Mini, ponúka vraj nielen dostatok priestoru pre vodiča, troch dospelých a kočík alebo nákupný vozík, ale poskytuje tiež požadované súkromie. Mikrovozidlo vysoké 2,2 metra má nielen pohodlné a priestorovo úsporné sedadlá (s bezpečnostnými pásmi) skôr na "polosed" ako na pohodlné sedenie, ale uspokojí cestujúcich aj poskytnutým priestorom. Počas cesty môže byť pasažierom k dispozícii kávovar, chladnička, nápoje a poskytne aj neobmedzenú konektivitu pre zábavné účely alebo prácu.

Rinspeed MicroMax
MicroMax má pôdorysné rozmery približne rovnaké ako hatchback MINI od BMW

MicroMax je plne elektrické vozidlo poháňané bližšie nešpecifikovaným elektromotorom. Podľa Rinderknechta si MicroMax kladie za cieľ podporiť potenciálnych cestujúcich, odviesť ich pohodlne a jednoducho. Navyše každý cestujúci znižuje emisie CO2 i prepravné náklady, ale aj dopravné zápchy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Rinspeed
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.