Rok 2014 v automobilovom priemysle

Streda, 21 január 2015

Na Slovensku sa v roku 2014 podľa predbežných výsledkov vyrobilo viac ako 970 000 automobilov. Automobilový priemysel tak výrazne prekonal očakávania zo začiatku minulého roku.

ZAP - výsledky 2014
Bilancovanie výsledkov automobilového priemyslu v SR za rok 2014 bolo optimistické

Odhadovalo sa, že po rekordnom roku 2013, keď sa na Slovensku vyrobilo 987 718 áut, prinesie rok 2014 pokles produkcie. Nestalo sa a tri automobilky na Slovensku vyrobili viac ako 970 tisíc nových automobilov. Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR preto hodnotí rok 2014 ako úspešný. Nebyť poklesu vývozu do Ruska, mohla sa pokoriť možno aj hranica jedného milióna vyrobených áut na Slovensku.

Prezident ZAP-u Jaroslav Holeček očakáva podobne dobré výsledky výroby automobilov aj v roku 2015. Automobilový priemysel na Slovensku má už roky viac ako 43-percentný podiel na celkových tržbách slovenskej priemyselnej výroby a Slovensko si už viac rokov udržiava svetové prvenstvo v počte vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov. V roku 2014 to bolo 179 vozidiel na tisíc obyvateľov, čo presahuje výsledky ostatných krajín o desiatky vyrobených kusov na tisícku obyvateľov.

Cieľ zostáva aj v nasledujúcich rokoch nezmenený, čo znamená udržať si stabilitu a posilniť konkurencieschopnosť automobilového priemyslu na Slovensku. "S tým súvisí aj systém vzdelávania, ktorý Zväz automobilového priemyslu už dlhý čas presadzuje. Vyššia kvalifikovanosť pracovnej sily posilní konkurencieschopnosť, je preto doslova nutnosťou pre to, aby automobilový priemysel prinášal prácu aj ďalším regiónom Slovenska," podčiarkol Jaroslav Holeček.

Celkom dobrý vývoj naznačil aj slovenský automobilový trh, keď medziročný nárast v predaji a registrácií nových vozidiel narástol o viac ako 9 percent. Počet novo registrovaných vozidiel sa zvýšil na 81 972 kusov, z toho 72 249 boli osobné automobily. V roku 2014 sa zvýšili aj nákupy nových automobilov právnickými osobami v porovnaní s fyzickými. To naznačuje pozitívny trend a potvrdzuje ukončenie krízových režimov v slovenských firmách.

Obnova vozového parku prispieva tiež k ekologizácii vozidlového parku, pretože nové vozidlá spĺňajú prísne kritériá na nízke emisné limity. Na Slovensku je však stále malý záujem o vozidlá s alternatívnymi pohonmi, ktoré by výraznejšie pomohli k plneniu limitov CO2 stanovené EÚ do roku 2020. Tu výrazne chýba podpora štátu, čo by výrazne zvýšilo atraktivitu elektromobilov, vozidiel s hybridným pohonom či áut s pohonom na plyn.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.