Rok 2014 v automobilovom priemysle

Streda, 21 január 2015

Na Slovensku sa v roku 2014 podľa predbežných výsledkov vyrobilo viac ako 970 000 automobilov. Automobilový priemysel tak výrazne prekonal očakávania zo začiatku minulého roku.

ZAP - výsledky 2014
Bilancovanie výsledkov automobilového priemyslu v SR za rok 2014 bolo optimistické

Odhadovalo sa, že po rekordnom roku 2013, keď sa na Slovensku vyrobilo 987 718 áut, prinesie rok 2014 pokles produkcie. Nestalo sa a tri automobilky na Slovensku vyrobili viac ako 970 tisíc nových automobilov. Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR preto hodnotí rok 2014 ako úspešný. Nebyť poklesu vývozu do Ruska, mohla sa pokoriť možno aj hranica jedného milióna vyrobených áut na Slovensku.

Prezident ZAP-u Jaroslav Holeček očakáva podobne dobré výsledky výroby automobilov aj v roku 2015. Automobilový priemysel na Slovensku má už roky viac ako 43-percentný podiel na celkových tržbách slovenskej priemyselnej výroby a Slovensko si už viac rokov udržiava svetové prvenstvo v počte vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov. V roku 2014 to bolo 179 vozidiel na tisíc obyvateľov, čo presahuje výsledky ostatných krajín o desiatky vyrobených kusov na tisícku obyvateľov.

Cieľ zostáva aj v nasledujúcich rokoch nezmenený, čo znamená udržať si stabilitu a posilniť konkurencieschopnosť automobilového priemyslu na Slovensku. "S tým súvisí aj systém vzdelávania, ktorý Zväz automobilového priemyslu už dlhý čas presadzuje. Vyššia kvalifikovanosť pracovnej sily posilní konkurencieschopnosť, je preto doslova nutnosťou pre to, aby automobilový priemysel prinášal prácu aj ďalším regiónom Slovenska," podčiarkol Jaroslav Holeček.

Celkom dobrý vývoj naznačil aj slovenský automobilový trh, keď medziročný nárast v predaji a registrácií nových vozidiel narástol o viac ako 9 percent. Počet novo registrovaných vozidiel sa zvýšil na 81 972 kusov, z toho 72 249 boli osobné automobily. V roku 2014 sa zvýšili aj nákupy nových automobilov právnickými osobami v porovnaní s fyzickými. To naznačuje pozitívny trend a potvrdzuje ukončenie krízových režimov v slovenských firmách.

Obnova vozového parku prispieva tiež k ekologizácii vozidlového parku, pretože nové vozidlá spĺňajú prísne kritériá na nízke emisné limity. Na Slovensku je však stále malý záujem o vozidlá s alternatívnymi pohonmi, ktoré by výraznejšie pomohli k plneniu limitov CO2 stanovené EÚ do roku 2020. Tu výrazne chýba podpora štátu, čo by výrazne zvýšilo atraktivitu elektromobilov, vozidiel s hybridným pohonom či áut s pohonom na plyn.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.