S Jaguarmi XJ do mesta zlatokopov

Pondelok, 28 január 2013

Dva štandardne vybavené modely Jaguar XJ AWD s pohonom všetkých kolies úspešne zdolali trasu dlhú 3219 kilometrov do najchladnejšieho mesta na zemeguli, do mesta Dawson City, kde ortuť v teplomere klesla 19. decembra minulého roka na rekordných mínus 49,2 ºC. Vtedy sa toto mesto zlatokopov z čias Jacka Londona v kanadskom teritóriu Yukon stalo jedným z najchladnejších miest na svete.

Jaguar XJ AWD
Jaguar XJ na výnimočnej expedícii do miest zlatokopov, mesta Dawson City v Yukone

Tých takmer mínus päťdesiat stupňov pod nulou sa dá ilustrovať napríklad takto: ak by sme vyhodili do vzduchu pohár horúcej vody, zamrzla by skôr, než by stihla dopadnúť na zem. Práve do takejto zimy sa na dobrodružnú cestu vydali dva modely Jaguar XJ, aby preukázali v drsných podmienkach svoje možnosti voči poveternostným podmienkam.

Cieľom tejto automobilovej expedície v podmienkach najtuhšej severoamerickej zimy bolo vyraziť z Whitehorse, hlavného mesta teritória Yukon, ktoré leží 2900 kilometrov severne od kanadského Vancouveru a prejsť pozdĺž rieky Yukon až do mesta Dawson, dejiska zlatej horúčky v 90. rokoch 19. storočia, na miesto večného západu slnka v týždni s najkratšími dňami v roku.

To, že sa impozantné dobrodružstvo dvojici automobilov Jaguar AWD s trojlitrovým kompresorom preplňovaným zážihovým motorom V6 s výkonom 340 koní vydarilo, svedčí o ich veľkom potenciáli a odolnosti voči najdrsnejším poveternostným podmienkam.

"Vozidlá priam excelovali v podmienkach ďaleko za predpokladanými limitmi, s ktorými sa môžu stretnúť ich majitelia, či už v severnej Amerike alebo v studenom Rusku. Počas celej cesty sme mali bežne pod kolesami hlboký sneh, ľad, štrk a vyjazdené koľaje v zamrznutom blate. S takýmito schopnosťami môžu naše sedany XF a XJ úspešne bojovať aj v podmienkach severoamerickej zimy," – konštatoval globálny riaditeľ značky Jaguar Adrian Hallmark.

Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD
Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.