S Jaguarmi XJ do mesta zlatokopov

Pondelok, 28 január 2013

Dva štandardne vybavené modely Jaguar XJ AWD s pohonom všetkých kolies úspešne zdolali trasu dlhú 3219 kilometrov do najchladnejšieho mesta na zemeguli, do mesta Dawson City, kde ortuť v teplomere klesla 19. decembra minulého roka na rekordných mínus 49,2 ºC. Vtedy sa toto mesto zlatokopov z čias Jacka Londona v kanadskom teritóriu Yukon stalo jedným z najchladnejších miest na svete.

Jaguar XJ AWD
Jaguar XJ na výnimočnej expedícii do miest zlatokopov, mesta Dawson City v Yukone

Tých takmer mínus päťdesiat stupňov pod nulou sa dá ilustrovať napríklad takto: ak by sme vyhodili do vzduchu pohár horúcej vody, zamrzla by skôr, než by stihla dopadnúť na zem. Práve do takejto zimy sa na dobrodružnú cestu vydali dva modely Jaguar XJ, aby preukázali v drsných podmienkach svoje možnosti voči poveternostným podmienkam.

Cieľom tejto automobilovej expedície v podmienkach najtuhšej severoamerickej zimy bolo vyraziť z Whitehorse, hlavného mesta teritória Yukon, ktoré leží 2900 kilometrov severne od kanadského Vancouveru a prejsť pozdĺž rieky Yukon až do mesta Dawson, dejiska zlatej horúčky v 90. rokoch 19. storočia, na miesto večného západu slnka v týždni s najkratšími dňami v roku.

To, že sa impozantné dobrodružstvo dvojici automobilov Jaguar AWD s trojlitrovým kompresorom preplňovaným zážihovým motorom V6 s výkonom 340 koní vydarilo, svedčí o ich veľkom potenciáli a odolnosti voči najdrsnejším poveternostným podmienkam.

"Vozidlá priam excelovali v podmienkach ďaleko za predpokladanými limitmi, s ktorými sa môžu stretnúť ich majitelia, či už v severnej Amerike alebo v studenom Rusku. Počas celej cesty sme mali bežne pod kolesami hlboký sneh, ľad, štrk a vyjazdené koľaje v zamrznutom blate. S takýmito schopnosťami môžu naše sedany XF a XJ úspešne bojovať aj v podmienkach severoamerickej zimy," – konštatoval globálny riaditeľ značky Jaguar Adrian Hallmark.

Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD
Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.