S Jaguarmi XJ do mesta zlatokopov

Pondelok, 28 január 2013

Dva štandardne vybavené modely Jaguar XJ AWD s pohonom všetkých kolies úspešne zdolali trasu dlhú 3219 kilometrov do najchladnejšieho mesta na zemeguli, do mesta Dawson City, kde ortuť v teplomere klesla 19. decembra minulého roka na rekordných mínus 49,2 ºC. Vtedy sa toto mesto zlatokopov z čias Jacka Londona v kanadskom teritóriu Yukon stalo jedným z najchladnejších miest na svete.

Jaguar XJ AWD
Jaguar XJ na výnimočnej expedícii do miest zlatokopov, mesta Dawson City v Yukone

Tých takmer mínus päťdesiat stupňov pod nulou sa dá ilustrovať napríklad takto: ak by sme vyhodili do vzduchu pohár horúcej vody, zamrzla by skôr, než by stihla dopadnúť na zem. Práve do takejto zimy sa na dobrodružnú cestu vydali dva modely Jaguar XJ, aby preukázali v drsných podmienkach svoje možnosti voči poveternostným podmienkam.

Cieľom tejto automobilovej expedície v podmienkach najtuhšej severoamerickej zimy bolo vyraziť z Whitehorse, hlavného mesta teritória Yukon, ktoré leží 2900 kilometrov severne od kanadského Vancouveru a prejsť pozdĺž rieky Yukon až do mesta Dawson, dejiska zlatej horúčky v 90. rokoch 19. storočia, na miesto večného západu slnka v týždni s najkratšími dňami v roku.

To, že sa impozantné dobrodružstvo dvojici automobilov Jaguar AWD s trojlitrovým kompresorom preplňovaným zážihovým motorom V6 s výkonom 340 koní vydarilo, svedčí o ich veľkom potenciáli a odolnosti voči najdrsnejším poveternostným podmienkam.

"Vozidlá priam excelovali v podmienkach ďaleko za predpokladanými limitmi, s ktorými sa môžu stretnúť ich majitelia, či už v severnej Amerike alebo v studenom Rusku. Počas celej cesty sme mali bežne pod kolesami hlboký sneh, ľad, štrk a vyjazdené koľaje v zamrznutom blate. S takýmito schopnosťami môžu naše sedany XF a XJ úspešne bojovať aj v podmienkach severoamerickej zimy," – konštatoval globálny riaditeľ značky Jaguar Adrian Hallmark.

Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD Jaguar XJ AWD
Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.