S Land Roverom za kamzíkmi

Sobota, 09 august 2008

Land Rover je nielen terénna legenda, bojovník za čistejšie ovzdušie, ktorý zavádza u svojich automobilov technické riešenia na zníženie škodlivín z výfukových plynov, ale aj významným pomocníkom pri ochrane prírodných hodnôt a zachovaní zdravej prírody.

Land Rover Land Rover

Ak v týchto dňoch stretnete terénne Land Rovery v oblasti nízkych Tatier, dôvodom je fakt, že tieto špičkové terénne automobily sú súčasťou akcie Biosphere Expedition Slovakia 2008, ktorá v tejto oblasti práve prebieha. Presvedčivý dôkaz, že ekológia a ochrana životného prostredia sú súčasťou firemnej stratégie, je účasť Land Roveru na tejto akcii už samozrejmá.

Land Rover Land Rover

Nie je to po prvý raz, čo sú automobily Land Rover vyvoleným dopravným prostriedkom pri takýchto a podobných akciách pre vedecké expedície a pre ochrancov prírody. Zúčastňuje sa na nich aj preto, že práve v ťažkých a v mnohých prípadoch pre väčšinu áut nedostupných terénoch je Land Rover naozaj doma. Prestíž si získal vďaka svojej kvalite, spoľahlivosti a schopnosti prekonávať aj najťažšie terény.

Od roku 1999, kedy vznikla nezisková organizácia Biosphere expeditions, pôsobí expedícia na Slovensku už po tretíkrát. Jej cieľom je ochraňovať prírodu a zároveň ponúknuť ľuďom, ktorým záleží na tejto planéte, priestor na aktívne a zmysluplné trávenie voľného času. Začiatkom augusta odštartoval prvý pracovný tím Biosphere Expedition Slovakia 2008 terénny prieskum v oblasti Nízkych Tatier. Väčšina členov expedície sú dobrovoľníci, ktorí sa ochrane prírody venujú z presvedčenia a svoju dobrovoľnícku prácu berú ako aktívne strávený voľný čas v prospech dobrej veci.

Land Rover Land Rover

Cieľom expedície je sledovať kamzíky v ich prirodzenom prostredí, vrátane ich kontaktov s predátormi. Nejde teda len o výskum jedného druhu, ale aj o vzťahy. Tatranské kamzíky sú totiž unikátnym druhom horskej antilopy či divej kozy. Patria medzi veľmi ohrozené druhy – v Červenej knihe ohrozených zvierat figurujú s označením kritický stav. Dobrovoľníci majú za úlohu zistiť, koľko kamzíkov a ich predátorov – vlkov a čiastočne medveďov - dokáže žiť na jednom území. Výsledky pomôžu dokázať, že predátori neškodia prirodzenej populácii kamzíkov, neohrozujú ich stavy a teda za znižovanie počtu kamzíkov môžu iné faktory.

Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.