S Land Roverom za kamzíkmi

Sobota, 09 august 2008

Land Rover je nielen terénna legenda, bojovník za čistejšie ovzdušie, ktorý zavádza u svojich automobilov technické riešenia na zníženie škodlivín z výfukových plynov, ale aj významným pomocníkom pri ochrane prírodných hodnôt a zachovaní zdravej prírody.

Land Rover Land Rover

Ak v týchto dňoch stretnete terénne Land Rovery v oblasti nízkych Tatier, dôvodom je fakt, že tieto špičkové terénne automobily sú súčasťou akcie Biosphere Expedition Slovakia 2008, ktorá v tejto oblasti práve prebieha. Presvedčivý dôkaz, že ekológia a ochrana životného prostredia sú súčasťou firemnej stratégie, je účasť Land Roveru na tejto akcii už samozrejmá.

Land Rover Land Rover

Nie je to po prvý raz, čo sú automobily Land Rover vyvoleným dopravným prostriedkom pri takýchto a podobných akciách pre vedecké expedície a pre ochrancov prírody. Zúčastňuje sa na nich aj preto, že práve v ťažkých a v mnohých prípadoch pre väčšinu áut nedostupných terénoch je Land Rover naozaj doma. Prestíž si získal vďaka svojej kvalite, spoľahlivosti a schopnosti prekonávať aj najťažšie terény.

Od roku 1999, kedy vznikla nezisková organizácia Biosphere expeditions, pôsobí expedícia na Slovensku už po tretíkrát. Jej cieľom je ochraňovať prírodu a zároveň ponúknuť ľuďom, ktorým záleží na tejto planéte, priestor na aktívne a zmysluplné trávenie voľného času. Začiatkom augusta odštartoval prvý pracovný tím Biosphere Expedition Slovakia 2008 terénny prieskum v oblasti Nízkych Tatier. Väčšina členov expedície sú dobrovoľníci, ktorí sa ochrane prírody venujú z presvedčenia a svoju dobrovoľnícku prácu berú ako aktívne strávený voľný čas v prospech dobrej veci.

Land Rover Land Rover

Cieľom expedície je sledovať kamzíky v ich prirodzenom prostredí, vrátane ich kontaktov s predátormi. Nejde teda len o výskum jedného druhu, ale aj o vzťahy. Tatranské kamzíky sú totiž unikátnym druhom horskej antilopy či divej kozy. Patria medzi veľmi ohrozené druhy – v Červenej knihe ohrozených zvierat figurujú s označením kritický stav. Dobrovoľníci majú za úlohu zistiť, koľko kamzíkov a ich predátorov – vlkov a čiastočne medveďov - dokáže žiť na jednom území. Výsledky pomôžu dokázať, že predátori neškodia prirodzenej populácii kamzíkov, neohrozujú ich stavy a teda za znižovanie počtu kamzíkov môžu iné faktory.

Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.