S Land Roverom za kamzíkmi

Sobota, 09 august 2008

Land Rover je nielen terénna legenda, bojovník za čistejšie ovzdušie, ktorý zavádza u svojich automobilov technické riešenia na zníženie škodlivín z výfukových plynov, ale aj významným pomocníkom pri ochrane prírodných hodnôt a zachovaní zdravej prírody.

Land Rover Land Rover

Ak v týchto dňoch stretnete terénne Land Rovery v oblasti nízkych Tatier, dôvodom je fakt, že tieto špičkové terénne automobily sú súčasťou akcie Biosphere Expedition Slovakia 2008, ktorá v tejto oblasti práve prebieha. Presvedčivý dôkaz, že ekológia a ochrana životného prostredia sú súčasťou firemnej stratégie, je účasť Land Roveru na tejto akcii už samozrejmá.

Land Rover Land Rover

Nie je to po prvý raz, čo sú automobily Land Rover vyvoleným dopravným prostriedkom pri takýchto a podobných akciách pre vedecké expedície a pre ochrancov prírody. Zúčastňuje sa na nich aj preto, že práve v ťažkých a v mnohých prípadoch pre väčšinu áut nedostupných terénoch je Land Rover naozaj doma. Prestíž si získal vďaka svojej kvalite, spoľahlivosti a schopnosti prekonávať aj najťažšie terény.

Od roku 1999, kedy vznikla nezisková organizácia Biosphere expeditions, pôsobí expedícia na Slovensku už po tretíkrát. Jej cieľom je ochraňovať prírodu a zároveň ponúknuť ľuďom, ktorým záleží na tejto planéte, priestor na aktívne a zmysluplné trávenie voľného času. Začiatkom augusta odštartoval prvý pracovný tím Biosphere Expedition Slovakia 2008 terénny prieskum v oblasti Nízkych Tatier. Väčšina členov expedície sú dobrovoľníci, ktorí sa ochrane prírody venujú z presvedčenia a svoju dobrovoľnícku prácu berú ako aktívne strávený voľný čas v prospech dobrej veci.

Land Rover Land Rover

Cieľom expedície je sledovať kamzíky v ich prirodzenom prostredí, vrátane ich kontaktov s predátormi. Nejde teda len o výskum jedného druhu, ale aj o vzťahy. Tatranské kamzíky sú totiž unikátnym druhom horskej antilopy či divej kozy. Patria medzi veľmi ohrozené druhy – v Červenej knihe ohrozených zvierat figurujú s označením kritický stav. Dobrovoľníci majú za úlohu zistiť, koľko kamzíkov a ich predátorov – vlkov a čiastočne medveďov - dokáže žiť na jednom území. Výsledky pomôžu dokázať, že predátori neškodia prirodzenej populácii kamzíkov, neohrozujú ich stavy a teda za znižovanie počtu kamzíkov môžu iné faktory.

Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.