S Land Roverom za kamzíkmi

Sobota, 09 august 2008

Land Rover je nielen terénna legenda, bojovník za čistejšie ovzdušie, ktorý zavádza u svojich automobilov technické riešenia na zníženie škodlivín z výfukových plynov, ale aj významným pomocníkom pri ochrane prírodných hodnôt a zachovaní zdravej prírody.

Land Rover Land Rover

Ak v týchto dňoch stretnete terénne Land Rovery v oblasti nízkych Tatier, dôvodom je fakt, že tieto špičkové terénne automobily sú súčasťou akcie Biosphere Expedition Slovakia 2008, ktorá v tejto oblasti práve prebieha. Presvedčivý dôkaz, že ekológia a ochrana životného prostredia sú súčasťou firemnej stratégie, je účasť Land Roveru na tejto akcii už samozrejmá.

Land Rover Land Rover

Nie je to po prvý raz, čo sú automobily Land Rover vyvoleným dopravným prostriedkom pri takýchto a podobných akciách pre vedecké expedície a pre ochrancov prírody. Zúčastňuje sa na nich aj preto, že práve v ťažkých a v mnohých prípadoch pre väčšinu áut nedostupných terénoch je Land Rover naozaj doma. Prestíž si získal vďaka svojej kvalite, spoľahlivosti a schopnosti prekonávať aj najťažšie terény.

Od roku 1999, kedy vznikla nezisková organizácia Biosphere expeditions, pôsobí expedícia na Slovensku už po tretíkrát. Jej cieľom je ochraňovať prírodu a zároveň ponúknuť ľuďom, ktorým záleží na tejto planéte, priestor na aktívne a zmysluplné trávenie voľného času. Začiatkom augusta odštartoval prvý pracovný tím Biosphere Expedition Slovakia 2008 terénny prieskum v oblasti Nízkych Tatier. Väčšina členov expedície sú dobrovoľníci, ktorí sa ochrane prírody venujú z presvedčenia a svoju dobrovoľnícku prácu berú ako aktívne strávený voľný čas v prospech dobrej veci.

Land Rover Land Rover

Cieľom expedície je sledovať kamzíky v ich prirodzenom prostredí, vrátane ich kontaktov s predátormi. Nejde teda len o výskum jedného druhu, ale aj o vzťahy. Tatranské kamzíky sú totiž unikátnym druhom horskej antilopy či divej kozy. Patria medzi veľmi ohrozené druhy – v Červenej knihe ohrozených zvierat figurujú s označením kritický stav. Dobrovoľníci majú za úlohu zistiť, koľko kamzíkov a ich predátorov – vlkov a čiastočne medveďov - dokáže žiť na jednom území. Výsledky pomôžu dokázať, že predátori neškodia prirodzenej populácii kamzíkov, neohrozujú ich stavy a teda za znižovanie počtu kamzíkov môžu iné faktory.

Autor: J. Goldberger
Foto: Land Rover
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.