Saab a BMW: dohoda o dodávke motorov

Streda, 06 október 2010

K vyššej prosperite švédskej automobilky Saab majú prispieť aj motory BMW s najnovšou technológiou úspory paliva, nízkych emisií a vysokých výkonov. Saab ich využije pre budúce generácie svojich automobilov. Zaisťuje to dohoda, ktorú v minulých dňoch uzavreli obe spoločnosti. Má to byť ďalší významný krok k úspešnej budúcnosti Saabu ako nezávislej spoločnosti.

Dohoda Saab a BMW
Dohodu uzavreli v Trollhättane za Saab jeho generálny riaditeľ Jan Åke Jonsson (na snímke je aj predseda predstavenstva Victor Muller), za BMW člen predstavenstva Ian Robertson

Automobilky Saab a BMW uzavreli dohodu o dodávke motorov, ktoré budú montovať do budúcich generácií automobilov Saab. V rámci dohody o nákupe, dodávkach a vývoji bude od roku 2012 automobilka BMW dodávať Saabu štvorvalcové preplňované zážihové motory s objemom 1,6 litra. Motory budú prispôsobené konkrétnym požiadavkám automobilky Saab.

Vývoj a konštrukcia motorov patria k hlavným činnostiam BMW Group a prestavujú činnosť, ktorá spoločnosť formovala od jej založenia v roku 1916. Dnes je to rozsiahla sieť s 24 výrobnými závodmi v 13 štátoch a zahŕňa tri závody na výrobu motorov. Jeden je v rakúskom meste Steyr, druhý v nemeckom Mníchove a tretí v Hams Hall vo Veľkej Británii.

Pri tejto príležitosti sa generálny riaditeľ Saab Automobile Jan Åke Jonsson vyjadril, že uzavretie dohody o dodávke motorov BMW pre spoločnosť Saab je dôležitý krok na ceste Saabu stať sa nezávislým ziskovým výrobcom prémiových automobilov. Saab v súlade s vlastnou stratégiou bude podľa generálneho riaditeľa švédskej automobilky naďalej ťažiť aj z vlastných technických a odborných znalostí a spolupracovať s najlepšími partnermi.

Spokojnosť vyjadril aj Ian Robertson, výkonný riaditeľ pre predaj a marketing BMW. BMW podľa neho pokračuje v rozširovaní celosvetového predaj hnacích systémov, čo je súčasťou ich Strategy Number ONE. Dohoda podľa neho predstavuje ďalší významný míľnik v stratégii automobilky. "Sme radi, že môžeme podporiť Saab našimi znalosťami z oblasti výroby motorov. V porovnaní s konkurenciou sú naše motory z hľadiska spotreby paliva, emisií a výkonu jednoznačnými lídrami," dodal Robertson.

Autor: J. Goldberger
Foto: Saab
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.