Saab a BMW: dohoda o dodávke motorov

Streda, 06 október 2010

K vyššej prosperite švédskej automobilky Saab majú prispieť aj motory BMW s najnovšou technológiou úspory paliva, nízkych emisií a vysokých výkonov. Saab ich využije pre budúce generácie svojich automobilov. Zaisťuje to dohoda, ktorú v minulých dňoch uzavreli obe spoločnosti. Má to byť ďalší významný krok k úspešnej budúcnosti Saabu ako nezávislej spoločnosti.

Dohoda Saab a BMW
Dohodu uzavreli v Trollhättane za Saab jeho generálny riaditeľ Jan Åke Jonsson (na snímke je aj predseda predstavenstva Victor Muller), za BMW člen predstavenstva Ian Robertson

Automobilky Saab a BMW uzavreli dohodu o dodávke motorov, ktoré budú montovať do budúcich generácií automobilov Saab. V rámci dohody o nákupe, dodávkach a vývoji bude od roku 2012 automobilka BMW dodávať Saabu štvorvalcové preplňované zážihové motory s objemom 1,6 litra. Motory budú prispôsobené konkrétnym požiadavkám automobilky Saab.

Vývoj a konštrukcia motorov patria k hlavným činnostiam BMW Group a prestavujú činnosť, ktorá spoločnosť formovala od jej založenia v roku 1916. Dnes je to rozsiahla sieť s 24 výrobnými závodmi v 13 štátoch a zahŕňa tri závody na výrobu motorov. Jeden je v rakúskom meste Steyr, druhý v nemeckom Mníchove a tretí v Hams Hall vo Veľkej Británii.

Pri tejto príležitosti sa generálny riaditeľ Saab Automobile Jan Åke Jonsson vyjadril, že uzavretie dohody o dodávke motorov BMW pre spoločnosť Saab je dôležitý krok na ceste Saabu stať sa nezávislým ziskovým výrobcom prémiových automobilov. Saab v súlade s vlastnou stratégiou bude podľa generálneho riaditeľa švédskej automobilky naďalej ťažiť aj z vlastných technických a odborných znalostí a spolupracovať s najlepšími partnermi.

Spokojnosť vyjadril aj Ian Robertson, výkonný riaditeľ pre predaj a marketing BMW. BMW podľa neho pokračuje v rozširovaní celosvetového predaj hnacích systémov, čo je súčasťou ich Strategy Number ONE. Dohoda podľa neho predstavuje ďalší významný míľnik v stratégii automobilky. "Sme radi, že môžeme podporiť Saab našimi znalosťami z oblasti výroby motorov. V porovnaní s konkurenciou sú naše motory z hľadiska spotreby paliva, emisií a výkonu jednoznačnými lídrami," dodal Robertson.

Autor: J. Goldberger
Foto: Saab
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.