Saab opäť vyrába

Nedeľa, 29 máj 2011

Švédska automobilka Saab znovu spustila výrobu vo svojom závode v Trollhättane. Počas prvého dňa bolo v pláne vyrobiť prvých približne 100 vozidiel a na najbližšie týždne bude Saab súbežne s rozbehom dodávok od dodávateľov výrobu zvyšovať.

Saab
Crossover Saab 9-4X je výrazný model, od uvedenia ktorého si automobilka veľa sľubuje

Saab bol nútený kvôli nedostatku finančnej hotovosti prerušiť na niekoľko dní svoju výrobu. Najmä v posledných týždňoch prežívala automobilka zložité obdobie, teraz je však znovu späť a vyrába, takže aj túto situáciu sa Saabu podarilo zvládnuť.

Prvými automobilmi, ktoré zišli z výrobnej linky, boli strieborný Saab 9-5 Aero XWD a oranžový Saab 9-3 Cabriolet limitovanej série Independence Edition. Opätovné spustenie výroby umožní Saabu splniť záväzok dodať približne 6500 vozidiel, ktoré si zákazníci objednali ešte pred zastavením výroby.

Celkový počet záznamov z objednávkovej knihy presiahuje počet 8100 automobilov a zahŕňa tiež objednávky modelu Saab 9-4X. Objednávky obsahujú aj približne 1300 vozidiel pre spoločnosť čínsku Pang Da Automobile, ktorá za ne zaplatila vopred 30 miliónov eur.

Saab
Model Saab 9-3 Cabriolet bol medzi prvými vyrobenými po znovuspustení výroby

V minulom roku uviedla švédska automobilka úplne nový Saab 9-5 Sedan a pred nedávnom modelový rad Saab 9-3 Griffin. Nový Saab 9-4X, prvý crossover, sa teší veľkému záujmu zákazníkov najmä v USA. Už teraz sú vypredané všetky modely 9-4X modelového roku 2011. Po lete bude uvedený do predaja aj ďalší nový model Saab 9-5 SportCombi.

Autor: J. Goldberger
Foto: Saab
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.