Saab opäť vyrába

Nedeľa, 29 máj 2011

Švédska automobilka Saab znovu spustila výrobu vo svojom závode v Trollhättane. Počas prvého dňa bolo v pláne vyrobiť prvých približne 100 vozidiel a na najbližšie týždne bude Saab súbežne s rozbehom dodávok od dodávateľov výrobu zvyšovať.

Saab
Crossover Saab 9-4X je výrazný model, od uvedenia ktorého si automobilka veľa sľubuje

Saab bol nútený kvôli nedostatku finančnej hotovosti prerušiť na niekoľko dní svoju výrobu. Najmä v posledných týždňoch prežívala automobilka zložité obdobie, teraz je však znovu späť a vyrába, takže aj túto situáciu sa Saabu podarilo zvládnuť.

Prvými automobilmi, ktoré zišli z výrobnej linky, boli strieborný Saab 9-5 Aero XWD a oranžový Saab 9-3 Cabriolet limitovanej série Independence Edition. Opätovné spustenie výroby umožní Saabu splniť záväzok dodať približne 6500 vozidiel, ktoré si zákazníci objednali ešte pred zastavením výroby.

Celkový počet záznamov z objednávkovej knihy presiahuje počet 8100 automobilov a zahŕňa tiež objednávky modelu Saab 9-4X. Objednávky obsahujú aj približne 1300 vozidiel pre spoločnosť čínsku Pang Da Automobile, ktorá za ne zaplatila vopred 30 miliónov eur.

Saab
Model Saab 9-3 Cabriolet bol medzi prvými vyrobenými po znovuspustení výroby

V minulom roku uviedla švédska automobilka úplne nový Saab 9-5 Sedan a pred nedávnom modelový rad Saab 9-3 Griffin. Nový Saab 9-4X, prvý crossover, sa teší veľkému záujmu zákazníkov najmä v USA. Už teraz sú vypredané všetky modely 9-4X modelového roku 2011. Po lete bude uvedený do predaja aj ďalší nový model Saab 9-5 SportCombi.

Autor: J. Goldberger
Foto: Saab
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring