Saab opäť vyrába

Nedeľa, 29 máj 2011

Švédska automobilka Saab znovu spustila výrobu vo svojom závode v Trollhättane. Počas prvého dňa bolo v pláne vyrobiť prvých približne 100 vozidiel a na najbližšie týždne bude Saab súbežne s rozbehom dodávok od dodávateľov výrobu zvyšovať.

Saab
Crossover Saab 9-4X je výrazný model, od uvedenia ktorého si automobilka veľa sľubuje

Saab bol nútený kvôli nedostatku finančnej hotovosti prerušiť na niekoľko dní svoju výrobu. Najmä v posledných týždňoch prežívala automobilka zložité obdobie, teraz je však znovu späť a vyrába, takže aj túto situáciu sa Saabu podarilo zvládnuť.

Prvými automobilmi, ktoré zišli z výrobnej linky, boli strieborný Saab 9-5 Aero XWD a oranžový Saab 9-3 Cabriolet limitovanej série Independence Edition. Opätovné spustenie výroby umožní Saabu splniť záväzok dodať približne 6500 vozidiel, ktoré si zákazníci objednali ešte pred zastavením výroby.

Celkový počet záznamov z objednávkovej knihy presiahuje počet 8100 automobilov a zahŕňa tiež objednávky modelu Saab 9-4X. Objednávky obsahujú aj približne 1300 vozidiel pre spoločnosť čínsku Pang Da Automobile, ktorá za ne zaplatila vopred 30 miliónov eur.

Saab
Model Saab 9-3 Cabriolet bol medzi prvými vyrobenými po znovuspustení výroby

V minulom roku uviedla švédska automobilka úplne nový Saab 9-5 Sedan a pred nedávnom modelový rad Saab 9-3 Griffin. Nový Saab 9-4X, prvý crossover, sa teší veľkému záujmu zákazníkov najmä v USA. Už teraz sú vypredané všetky modely 9-4X modelového roku 2011. Po lete bude uvedený do predaja aj ďalší nový model Saab 9-5 SportCombi.

Autor: J. Goldberger
Foto: Saab
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.