Saab opäť vyrába

Nedeľa, 29 máj 2011

Švédska automobilka Saab znovu spustila výrobu vo svojom závode v Trollhättane. Počas prvého dňa bolo v pláne vyrobiť prvých približne 100 vozidiel a na najbližšie týždne bude Saab súbežne s rozbehom dodávok od dodávateľov výrobu zvyšovať.

Saab
Crossover Saab 9-4X je výrazný model, od uvedenia ktorého si automobilka veľa sľubuje

Saab bol nútený kvôli nedostatku finančnej hotovosti prerušiť na niekoľko dní svoju výrobu. Najmä v posledných týždňoch prežívala automobilka zložité obdobie, teraz je však znovu späť a vyrába, takže aj túto situáciu sa Saabu podarilo zvládnuť.

Prvými automobilmi, ktoré zišli z výrobnej linky, boli strieborný Saab 9-5 Aero XWD a oranžový Saab 9-3 Cabriolet limitovanej série Independence Edition. Opätovné spustenie výroby umožní Saabu splniť záväzok dodať približne 6500 vozidiel, ktoré si zákazníci objednali ešte pred zastavením výroby.

Celkový počet záznamov z objednávkovej knihy presiahuje počet 8100 automobilov a zahŕňa tiež objednávky modelu Saab 9-4X. Objednávky obsahujú aj približne 1300 vozidiel pre spoločnosť čínsku Pang Da Automobile, ktorá za ne zaplatila vopred 30 miliónov eur.

Saab
Model Saab 9-3 Cabriolet bol medzi prvými vyrobenými po znovuspustení výroby

V minulom roku uviedla švédska automobilka úplne nový Saab 9-5 Sedan a pred nedávnom modelový rad Saab 9-3 Griffin. Nový Saab 9-4X, prvý crossover, sa teší veľkému záujmu zákazníkov najmä v USA. Už teraz sú vypredané všetky modely 9-4X modelového roku 2011. Po lete bude uvedený do predaja aj ďalší nový model Saab 9-5 SportCombi.

Autor: J. Goldberger
Foto: Saab
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.