Saab si budúcnosť zaslúži

Utorok, 26 január 2010

Švédska automobilka Saab, ktorá už dlhší čas zápasí o svoju holú existenciu, má vyhraté. Takmer z diery levovej, keďže všetky predchádzajúce záchranné nite sa vždy v poslednej chvíli pretrhli, ho teraz vytiahla holandská spoločnosť Spyker Cars, malosériový výrobca superšportových automobilov. Na odpredaji sa táto spoločnosť záväzne dohodla s materskou spoločnosťou Generals Motors. Samotný obchod sa má definitívne dokončiť vo februári a budúcnosť Saabu ako nezávislej spoločnosti by mala byť zaručená. Teraz by už Saab mohol konečne spokojne spávať a ukončiť proces postupného útlmu činnosti automobilky.

Saab

Uzavretím dohody o predaji doviedol Saab svoj 12 až 15 mesačný heroický boj o záchranu do víťazného konca. Máme totiž ešte v živej pamäti, ako dôveryhodne znela správa o dohode s Koenigseggom na jeseň minulého roka, podľa ktorej mala táto švédska spoločnosť a jej partneri prevziať Saab. Predtým to boli iní záujemcovia, ku konečnej dohode však ani vtedy nedošlo. Zachovať Saab sa v ostatnom čase usilovala aj švédska vláda a bolo jej veľkým želaním, aby výrobca jedných z najbezpečnejších automobilov na svete nepadol na kolená.

Záchrana Saabu spoločnosťou Spyker je vítaná preto, že Spyker zaistí Saabu budúcnosť a umožní mu využiť potenciál značky prostredníctvom pripraveného nového produktového radu. V prvom rade je to generačne úplne nový model Saab 9-5, ktorý švédsky výrobca už mediálne prezentoval koncom minulého roka, práve vtedy, keď podpis s potenciálnym kupcom Koenigsegg bol na spadnutie. Ale aj ďalšie nové modely, ktoré oživujú už zostarnuté modely.

Radosť vládne teraz nielen v Saabe, ale rovnako sa tešia aj v spoločnosti Spyker, ktorej generálny riaditeľ Victor Muller sa vyjadril, že sú hrdí na kultovú značku Saab a na to, že ju môžu viesť. Podľa neho činy a entuziazmus od komunity priaznivcov Saabu na celom svete, vrátane zamestnancov, dílerov, ale aj majiteľov 1,5 milióna vozidiel tejto značky dávajú istotu, že úsilie spojiť Saab a Spyker je správne.

Požehnanie predaja podporil aj GM Europe Nick Reilly keď povedal, že sa teší z výsledku rokovania so spoločnosťou Spyker, tiež tomu, že sa zachová mnoho pracovných miest nielen vo Švédsku. Dodal, že General Motors bude Saab a Spyker naďalej podporovať.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.