Saab si budúcnosť zaslúži

Utorok, 26 január 2010

Švédska automobilka Saab, ktorá už dlhší čas zápasí o svoju holú existenciu, má vyhraté. Takmer z diery levovej, keďže všetky predchádzajúce záchranné nite sa vždy v poslednej chvíli pretrhli, ho teraz vytiahla holandská spoločnosť Spyker Cars, malosériový výrobca superšportových automobilov. Na odpredaji sa táto spoločnosť záväzne dohodla s materskou spoločnosťou Generals Motors. Samotný obchod sa má definitívne dokončiť vo februári a budúcnosť Saabu ako nezávislej spoločnosti by mala byť zaručená. Teraz by už Saab mohol konečne spokojne spávať a ukončiť proces postupného útlmu činnosti automobilky.

Saab

Uzavretím dohody o predaji doviedol Saab svoj 12 až 15 mesačný heroický boj o záchranu do víťazného konca. Máme totiž ešte v živej pamäti, ako dôveryhodne znela správa o dohode s Koenigseggom na jeseň minulého roka, podľa ktorej mala táto švédska spoločnosť a jej partneri prevziať Saab. Predtým to boli iní záujemcovia, ku konečnej dohode však ani vtedy nedošlo. Zachovať Saab sa v ostatnom čase usilovala aj švédska vláda a bolo jej veľkým želaním, aby výrobca jedných z najbezpečnejších automobilov na svete nepadol na kolená.

Záchrana Saabu spoločnosťou Spyker je vítaná preto, že Spyker zaistí Saabu budúcnosť a umožní mu využiť potenciál značky prostredníctvom pripraveného nového produktového radu. V prvom rade je to generačne úplne nový model Saab 9-5, ktorý švédsky výrobca už mediálne prezentoval koncom minulého roka, práve vtedy, keď podpis s potenciálnym kupcom Koenigsegg bol na spadnutie. Ale aj ďalšie nové modely, ktoré oživujú už zostarnuté modely.

Radosť vládne teraz nielen v Saabe, ale rovnako sa tešia aj v spoločnosti Spyker, ktorej generálny riaditeľ Victor Muller sa vyjadril, že sú hrdí na kultovú značku Saab a na to, že ju môžu viesť. Podľa neho činy a entuziazmus od komunity priaznivcov Saabu na celom svete, vrátane zamestnancov, dílerov, ale aj majiteľov 1,5 milióna vozidiel tejto značky dávajú istotu, že úsilie spojiť Saab a Spyker je správne.

Požehnanie predaja podporil aj GM Europe Nick Reilly keď povedal, že sa teší z výsledku rokovania so spoločnosťou Spyker, tiež tomu, že sa zachová mnoho pracovných miest nielen vo Švédsku. Dodal, že General Motors bude Saab a Spyker naďalej podporovať.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.