Santa Fe najbezpečnejší v triede

Štvrtok, 31 január 2013

Hyundai Santa Fe novej generácie bol ohodnotený ako najbezpečnejší veľký off-road 4x4 v roku 2012. Zaraďuje sa tak medzi modely značky Hyundai, ktoré dosiahli päť hviezdičiek v testoch Euro NCAP – i20, ix20, ix35, i40, Veloster a i30 novej generácie.

Hyundai Santa Fe
Nový Hyundai sa stal podľa hodnotenia Euro NCAP najbezpečnejším vo svojej triede

Hyundai Santa Fe ohodnotilo konzorcium Euro NCAP ako najbezpečnejší automobil vo svojej triede. Vo všetkých testovacích kategóriách dosiahol najlepšie výsledky v triede, čím sa stal jedným z najbezpečnejších vozidiel testovaných nezávislým konzorciom a stal sa najlepším automobilom v segmente "Veľký off-road 4x4" pred modelmi Mercedes-Benz triedy M a Range Rover.

Z celkového počtu 36 automobilov testovaných v roku 2012 tejto kategórie odporúča Euro NCAP osem najlepších na základe najvyššej úrovne bezpečnosti v jednotlivých druhoch testov. V kategórii "ochrana dospelých" získal Santa Fe skóre 96 % s maximálnym počtom bodov za bočný bariérový test. V kategórii "ochrana detí" skóre 89 % a za štandardné bezpečnostné prvky 86 %.

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.