Seat Ibiza: Zlatý volant

Utorok, 18 november 2008

V kategórií malých automobilov získal ocenenie Zlatý volant nemeckého Bild am Sonntag nový Seat Ibiza. Ide o jenu z najprestížnejších cien udeľovaných v Nemecku.

Zlatý volant

Model Ibiza sa stal celkovým víťazom po hlasovaní poroty, ktorá pozostávala z technikov, vodičov, známych osobností a čitateľov magazínu Bild am Sonntag. Je to po druhýkrát, čo Seat získal toto vzácne ocenenie. Po prvýkrát to bolo v roku 1997 s modelom Arosa.

Celkom deväť automobilov bolo vybraných v kategórií malých vozidiel, z ktorých päť vďaka čitateľom magazínu Bild am Sonntag postúpilo do finále. Testovací jazdci počas jázd overovali výkon motora a jazdné vlastnosti, zatiaľ čo vodiči spomedzi celebrít hodnotili dizajn, komfort a ovládanie vozidla. Technickí porotcovia mali na starosti hodnotenie bezpečnostných prvkov, množstvo emisií a nákladovú efektivitu. Testovanie prebiehalo na testovacej dráhe v talianskom meste Balocco v októbri tohto roku.

Porotu okrem iných tvorili bývalí súťažní jazdci Walter Röhrl a Jutta Kleinschmidtová, automobiloví pretekári Klaus Ludwig, Hans Joachim Stuck, Frank Elstner, Kai Pflaume, Nazan Eches a šéfradoktor magazínu Auto Bild Bernd Wieland.

Autor: J. Goldberger
Foto: Seat
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.