SEAT: Namiesto automobilov pľúcne ventilátory

Streda, 01 apríl 2020

Španielska automobilka SAET ukážkovo zaútočila na pandémiu s vírusom COVID-19, keď sa bleskovo preorientovala na výrobu pľúcnych ventilátorov a tak aj na boj s koronavírusom.

1-Seat-plucne

Španielsky SEAT po zastavení výroby automobilov sa v kooperácii so zdravotníckym systémom krajiny preorientoval na výrobou automatických pľúcnych ventilátorov.

Celkom 150 pracovníkov z rozličných oblastí spoločnosti Seat v priebehu týždňa vyvinulo trinásť rôznych prototypov pľúcnych ventilátorov, z ktorých potom vybrali definitívny model, ktorý sa bude vyrábať.

Projekt využíva prevody vyrobené technológiou 3D tlače, hriadele z prevodovky a modifikovaný elektromotor stieračov. Ventilátor momentálne absolvuje testovaciu fázu v rámci schvaľovacieho procesu.

Na výrobnej linke sa tak nevyrábajú komponenty pre automobily, namiesto nich schádzajú z nej automatické pľúcne ventilátory pre boj s epidémiou vírusu COVID-19.

Motivácia Seatu a každého, kto sa zúčastňuje na tomto projekte, je masovo vyrábať vybavenie zachraňujúce životy.

1-Seat-plucne 2-Seat-plucne 3-Seat-plucne
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.