SEAT: Namiesto automobilov pľúcne ventilátory

Streda, 01 apríl 2020

Španielska automobilka SAET ukážkovo zaútočila na pandémiu s vírusom COVID-19, keď sa bleskovo preorientovala na výrobu pľúcnych ventilátorov a tak aj na boj s koronavírusom.

1-Seat-plucne

Španielsky SEAT po zastavení výroby automobilov sa v kooperácii so zdravotníckym systémom krajiny preorientoval na výrobou automatických pľúcnych ventilátorov.

Celkom 150 pracovníkov z rozličných oblastí spoločnosti Seat v priebehu týždňa vyvinulo trinásť rôznych prototypov pľúcnych ventilátorov, z ktorých potom vybrali definitívny model, ktorý sa bude vyrábať.

Projekt využíva prevody vyrobené technológiou 3D tlače, hriadele z prevodovky a modifikovaný elektromotor stieračov. Ventilátor momentálne absolvuje testovaciu fázu v rámci schvaľovacieho procesu.

Na výrobnej linke sa tak nevyrábajú komponenty pre automobily, namiesto nich schádzajú z nej automatické pľúcne ventilátory pre boj s epidémiou vírusu COVID-19.

Motivácia Seatu a každého, kto sa zúčastňuje na tomto projekte, je masovo vyrábať vybavenie zachraňujúce životy.

1-Seat-plucne 2-Seat-plucne 3-Seat-plucne
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.