SEAT: nový motor pre WTCC

Pondelok, 19 marec 2012

Španielska automobilka SEAT a jej divízia Sport bude podporovať súkromné tímy v seriály majstrovstiev sveta cestných automobilov WTCC aj v sezóne 2012. Pripravuje pre ne nový výkonný benzínový preplňovaný motor s objemom 1,6 litra.

Seat Leon
Seat Leon s novým motorom bude vo WTCC vyrovnaným súperom všetkým tímom

Oddelenie motoršportu SEAT dalo záväzný prísľub poskytovať podporu tímom v šampionáte FIA WTCC (World Touring Car Championship) aj v roku 2012. Športová divízia značky SEAT upravila osvedčený 1,6 litrový preplňovaný benzínový motor pre použitie v pretekárskom automobile Leon WTCC.

V sídle SEATu v Martorelli pri Barcelone sa tvrdo pracuje na príprave motora, ktorý sa bude montovať do vozidiel pre súkromné tímy. Nasadenie nového 1,6litrového motora bude nabiehať postupne počas sezóny. Je určený pre tímy, ktoré majú na to povoleniu od komisie FIA Touring Car.

Nová pohonná jednotka má už v rodokmeni gény motoršportu – generuje výkon 310 koní (228 kW) a maximálny krútiaci moment 410 Nm. Nedávne testy špeciálu Leon WTCC vybaveného novým motorom posilnili jeho povesť vynikajúceho motora s optimálnymi dynamickými charakteristikami a vynikajúcou odolnosťou.

"Sme veľmi spokojní s privátnymi tímami v šampionáte WTCC. Urobíme všetko pre ich podporu a budeme mať obrovskú radosť s ich úspechov," povedal viceprezident SEATu pre výskum a vývoj Matthias Rabe.

Už v prvých pretekoch sezóny 11. marca 2012 v talianskej Monze štartovali štyri Leony vybavené týmto novým 1,6litrovým benzínovými turbo motorom. Seat Leon WTCC je jedným z najúspešnejších cestovných špeciálov posledných rokov a už dvakrát, v rokoch 2008 a 2009, priniesol do Španielska svetový titul. Pripomeňme, že do kokpitov Seatov Leon sadajú jazdci G. Tarquini, T. Monteiro, A. Dudukalo a ďalší.

Kalendár pretekov WTCC 2012

11. marecMonza, Taliansko
1. aprílValencia, Španielsko
15. aprílMarrakesh, Maroko
29. aprílSlovakia Ring, Slovensko
6. májBudapešť, Maďarsko
20. májSalzburg, Rakúsko
3. júnEstoril, Portugalsko
22. júlCuritiba, Brazília
23. septemberSonoma, USA
21. októberSuzuka, Japonsko
4. novemberŠanghai, Čína
18. novemberGuia, Macau

Autor: J. Goldberger
Foto: WTCC
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.