SEAT: nový motor pre WTCC

Pondelok, 19 marec 2012

Španielska automobilka SEAT a jej divízia Sport bude podporovať súkromné tímy v seriály majstrovstiev sveta cestných automobilov WTCC aj v sezóne 2012. Pripravuje pre ne nový výkonný benzínový preplňovaný motor s objemom 1,6 litra.

Seat Leon
Seat Leon s novým motorom bude vo WTCC vyrovnaným súperom všetkým tímom

Oddelenie motoršportu SEAT dalo záväzný prísľub poskytovať podporu tímom v šampionáte FIA WTCC (World Touring Car Championship) aj v roku 2012. Športová divízia značky SEAT upravila osvedčený 1,6 litrový preplňovaný benzínový motor pre použitie v pretekárskom automobile Leon WTCC.

V sídle SEATu v Martorelli pri Barcelone sa tvrdo pracuje na príprave motora, ktorý sa bude montovať do vozidiel pre súkromné tímy. Nasadenie nového 1,6litrového motora bude nabiehať postupne počas sezóny. Je určený pre tímy, ktoré majú na to povoleniu od komisie FIA Touring Car.

Nová pohonná jednotka má už v rodokmeni gény motoršportu – generuje výkon 310 koní (228 kW) a maximálny krútiaci moment 410 Nm. Nedávne testy špeciálu Leon WTCC vybaveného novým motorom posilnili jeho povesť vynikajúceho motora s optimálnymi dynamickými charakteristikami a vynikajúcou odolnosťou.

"Sme veľmi spokojní s privátnymi tímami v šampionáte WTCC. Urobíme všetko pre ich podporu a budeme mať obrovskú radosť s ich úspechov," povedal viceprezident SEATu pre výskum a vývoj Matthias Rabe.

Už v prvých pretekoch sezóny 11. marca 2012 v talianskej Monze štartovali štyri Leony vybavené týmto novým 1,6litrovým benzínovými turbo motorom. Seat Leon WTCC je jedným z najúspešnejších cestovných špeciálov posledných rokov a už dvakrát, v rokoch 2008 a 2009, priniesol do Španielska svetový titul. Pripomeňme, že do kokpitov Seatov Leon sadajú jazdci G. Tarquini, T. Monteiro, A. Dudukalo a ďalší.

Kalendár pretekov WTCC 2012

11. marecMonza, Taliansko
1. aprílValencia, Španielsko
15. aprílMarrakesh, Maroko
29. aprílSlovakia Ring, Slovensko
6. májBudapešť, Maďarsko
20. májSalzburg, Rakúsko
3. júnEstoril, Portugalsko
22. júlCuritiba, Brazília
23. septemberSonoma, USA
21. októberSuzuka, Japonsko
4. novemberŠanghai, Čína
18. novemberGuia, Macau

Autor: J. Goldberger
Foto: WTCC
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."