SEAT Sport na Wörthersee 2012

Štvrtok, 17 máj 2012

Značka SEAT sa zúčastňuje tohtoročného ročníku legendárneho Stretnutia GTI, ktoré sa koná od 16. do 19. mája v rakúskom Korutánsku. V meste Reifnitz na južnom brehu jazera Wörthersee predstaví predstaví Seat vo svojej expozícií šesť mimoriadne dynamických variant automobilov Leon, Ibiza a po prvýkrát aj Mii. Predstavia sa pohárové špeciály Ibiza SC Trophy a Leon Super Copa, zatiaľ čo show car Mii sa predstaví vo verzii FR.

Seat Ibiza
Ibiza SC Trophy bude ideálnym športovým náradím pre mladých začínajúcich jazdcov

Stredobodom záujmu na Stretnutá GTI je Ibiza Cupra Concept. Štúdia naznačuje vzhľad novej generácie tejto športovej ikony značky Seat. Koncept poháňa jednotka 1,4 TSI s výkonom 180 koní. Žltý lak karosérie v odtieni Spice je v kontraste s čiernymi lesklo lakovanými spätnými zrkadlami a 17" kolesami, medzi ktorými presvitajú červené brzdové kotúče. Šírku tohto kompaktného športového vozidla zdôrazňuje mimoriadne veľký lichobežníkový otvor pre prívod vzduchu v spodnej časti nárazníku a hranaté tvary predných svetlometov podtrhujú nový dizajnérsky smer značky.

Individuálny dizajn dávajú na obdiv pri jazere Wörthersee modely Ibiza FR a Leon Cupra R. Obidva automobily sú lakované bielym odtieňom Nevada. Pri Ibize FR sú v kontraste športové 17" kolesá v kombinácií čiernej a lesklo striebornej a červené vonkajšie spätné zrkadlá a brzdové strmene. Exteriér dotvára väčší zadný spojler a interiéru dominujú červené ozdobné prvky. Navyše dramatický vzhľad modelu Leon Cupra R dodávajú lesklé čierne kolesá a na červeno lakované brzdové strmene.

Seat po prvýkrát predstavuje verejnosti svoju novinku Mii v športovom vyhotovení. Mestský automobil v červenom odtieni Tornado zaujme svojím pôsobivým vzhľadom, čiernymi doplnkami na podblatníkoch kolies, upravený spojler a čierne 16" kolesá z ľahkej zliatiny. Kombinácia červených a čiernych prvkov je prítomná aj v interiéri. Športové sedadlá s plne integrovanými opierkami hlavy sú ozdobené charakteristickými červenými písmenami FR.

Modely pre pretekárske okruhy, Ibiza SC Trophy a Leon Super Copa, majú pretekárske licencie. Majú špeciálny sivý lak, pričom kolesá, spätné zrkadlá a ochranný rám žiaria oranžovým odtieňom. Ibiza SC Trophy vychádza z novej generácie Ibizy a pod kapotou má motor 1,4 TSI s výkonom 180 koní v kombinácií so 7-stupňovou prevodovkou DSG s ovládaním pádlami pod volantom. Maximálnu trakciu má na starosti samosvorný diferenciál. Pretekársky podvozok dostal 18" kolesá a výrazne rozšírené blatníky. Ibiza SC Trophy je ideálne športové náradie pre začínajúcich jazdcov za 31 500 eur (bez DPH).

SEAT Leon Super Copa stojí 63 000 (bez DPH) a Seat ich vyrobil už viac ako 250 exemplárov týchto áut odvodených z pretekárskych verzií WTCC. Pohárový automobil je poháňaný motorom 2,0 TSI z modelu Leon Cupra R, pričom výkon bol zvýšený na 300 koní. Maximálny krútiaci moment 340 Nm sa na kolesá prednej nápravy prenáša prostredníctvom 6stupňovej prevodovky DSG a mechanického samosvorného diferenciálu.

Seat Ibiza Seat Ibita Cupra Seat Ibiza Cupra Seat Ibiza FR Seat Ibiza FR Seat Ibiza FR
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."