SEAT zlepšuje výsledky

Nedeľa, 08 apríl 2012

Španielska automobilka SEAT sa dostáva z problémov, s ktorými sa borila viac rokov. Pomohol jej k tomu aj materský koncern Volkswagem, ktorý našiel odvahu a prostriedky a do Seatu investoval 555 miliónov eur, zväčša do výskumu a vývoja.

Seat Toledo
Nový Seat Toledo je model, od produkcie ktorého si španielska automobilka veľa sľubuje

V roku 2011 zvýšil Seat svoju produkciu o 3,1 %, v reči čísiel to znamená, že vyrobil 350 009 nových automobilov. Napriek kríze na španielskom trhu bol na konci roku lídrom v počte registrácií v Španielsku, a to už druhý rok po sebe. Zvýšil sa tiež export o 11,4 %.

Predaj automobilov Seat sa výrazne zvýšil v Nemecku (+20,9 %), ale seaty sa dobre predávali aj vo Francúzsku (+14,6 %), Veľkej Británii (+9,6 %) a Taliansku (+6,5 %). Seat zvýšil trhový podiel v Európskej únií, v Mexiku o 35,4 % a v severnej Afrike a na strednom východe o 35,6 %.

"Seat pokračujeme v zvyšovaní ziskov a optimalizovaní nákladov. Vytvorili sme viac ako 1000 pracovných miest a investovali 555 miliónov eur do konsolidácie automobilky", zdôrazňuje Holger Kintscher, výkonný viceprezident pre financie a riadenie spoločnosti.

Seat v roku 2011 rozšíril a aktualizoval svoju modelovú ponuku. Príchod nového modelu Mii, malého mestského automobilu, signalizuje návrat španielskeho výrobcu do tohto segmentu a zvyšuje šance na zvýšený odbyt. Model Mii bude uvedený na jednotlivé trhy v najbližších týždňoch.

Seatu pomohol aj štart produkcie Audi Q3 vo fabrike v Martorell, čo zvýšilo jeho produkciu o 5,5% na 353 420 vozidiel. Seat si tak nielen udržal zamestnanosť, ale ju dokonca zvýšil o 1000 nových zamestnancov. Dodajme ešte, že okrem mestského vozidla Mii a novej Ibizy doplnia produkciu Seatu po lete nové Toledo a 5dverový Leon.

Seat Toledo Seat Mii Seat Ibiza
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.