SEAT zlepšuje výsledky

Nedeľa, 08 apríl 2012

Španielska automobilka SEAT sa dostáva z problémov, s ktorými sa borila viac rokov. Pomohol jej k tomu aj materský koncern Volkswagem, ktorý našiel odvahu a prostriedky a do Seatu investoval 555 miliónov eur, zväčša do výskumu a vývoja.

Seat Toledo
Nový Seat Toledo je model, od produkcie ktorého si španielska automobilka veľa sľubuje

V roku 2011 zvýšil Seat svoju produkciu o 3,1 %, v reči čísiel to znamená, že vyrobil 350 009 nových automobilov. Napriek kríze na španielskom trhu bol na konci roku lídrom v počte registrácií v Španielsku, a to už druhý rok po sebe. Zvýšil sa tiež export o 11,4 %.

Predaj automobilov Seat sa výrazne zvýšil v Nemecku (+20,9 %), ale seaty sa dobre predávali aj vo Francúzsku (+14,6 %), Veľkej Británii (+9,6 %) a Taliansku (+6,5 %). Seat zvýšil trhový podiel v Európskej únií, v Mexiku o 35,4 % a v severnej Afrike a na strednom východe o 35,6 %.

"Seat pokračujeme v zvyšovaní ziskov a optimalizovaní nákladov. Vytvorili sme viac ako 1000 pracovných miest a investovali 555 miliónov eur do konsolidácie automobilky", zdôrazňuje Holger Kintscher, výkonný viceprezident pre financie a riadenie spoločnosti.

Seat v roku 2011 rozšíril a aktualizoval svoju modelovú ponuku. Príchod nového modelu Mii, malého mestského automobilu, signalizuje návrat španielskeho výrobcu do tohto segmentu a zvyšuje šance na zvýšený odbyt. Model Mii bude uvedený na jednotlivé trhy v najbližších týždňoch.

Seatu pomohol aj štart produkcie Audi Q3 vo fabrike v Martorell, čo zvýšilo jeho produkciu o 5,5% na 353 420 vozidiel. Seat si tak nielen udržal zamestnanosť, ale ju dokonca zvýšil o 1000 nových zamestnancov. Dodajme ešte, že okrem mestského vozidla Mii a novej Ibizy doplnia produkciu Seatu po lete nové Toledo a 5dverový Leon.

Seat Toledo Seat Mii Seat Ibiza
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.