SEAT zlepšuje výsledky

Nedeľa, 08 apríl 2012

Španielska automobilka SEAT sa dostáva z problémov, s ktorými sa borila viac rokov. Pomohol jej k tomu aj materský koncern Volkswagem, ktorý našiel odvahu a prostriedky a do Seatu investoval 555 miliónov eur, zväčša do výskumu a vývoja.

Seat Toledo
Nový Seat Toledo je model, od produkcie ktorého si španielska automobilka veľa sľubuje

V roku 2011 zvýšil Seat svoju produkciu o 3,1 %, v reči čísiel to znamená, že vyrobil 350 009 nových automobilov. Napriek kríze na španielskom trhu bol na konci roku lídrom v počte registrácií v Španielsku, a to už druhý rok po sebe. Zvýšil sa tiež export o 11,4 %.

Predaj automobilov Seat sa výrazne zvýšil v Nemecku (+20,9 %), ale seaty sa dobre predávali aj vo Francúzsku (+14,6 %), Veľkej Británii (+9,6 %) a Taliansku (+6,5 %). Seat zvýšil trhový podiel v Európskej únií, v Mexiku o 35,4 % a v severnej Afrike a na strednom východe o 35,6 %.

"Seat pokračujeme v zvyšovaní ziskov a optimalizovaní nákladov. Vytvorili sme viac ako 1000 pracovných miest a investovali 555 miliónov eur do konsolidácie automobilky", zdôrazňuje Holger Kintscher, výkonný viceprezident pre financie a riadenie spoločnosti.

Seat v roku 2011 rozšíril a aktualizoval svoju modelovú ponuku. Príchod nového modelu Mii, malého mestského automobilu, signalizuje návrat španielskeho výrobcu do tohto segmentu a zvyšuje šance na zvýšený odbyt. Model Mii bude uvedený na jednotlivé trhy v najbližších týždňoch.

Seatu pomohol aj štart produkcie Audi Q3 vo fabrike v Martorell, čo zvýšilo jeho produkciu o 5,5% na 353 420 vozidiel. Seat si tak nielen udržal zamestnanosť, ale ju dokonca zvýšil o 1000 nových zamestnancov. Dodajme ešte, že okrem mestského vozidla Mii a novej Ibizy doplnia produkciu Seatu po lete nové Toledo a 5dverový Leon.

Seat Toledo Seat Mii Seat Ibiza
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.