SEAT zlepšuje výsledky

Nedeľa, 08 apríl 2012

Španielska automobilka SEAT sa dostáva z problémov, s ktorými sa borila viac rokov. Pomohol jej k tomu aj materský koncern Volkswagem, ktorý našiel odvahu a prostriedky a do Seatu investoval 555 miliónov eur, zväčša do výskumu a vývoja.

Seat Toledo
Nový Seat Toledo je model, od produkcie ktorého si španielska automobilka veľa sľubuje

V roku 2011 zvýšil Seat svoju produkciu o 3,1 %, v reči čísiel to znamená, že vyrobil 350 009 nových automobilov. Napriek kríze na španielskom trhu bol na konci roku lídrom v počte registrácií v Španielsku, a to už druhý rok po sebe. Zvýšil sa tiež export o 11,4 %.

Predaj automobilov Seat sa výrazne zvýšil v Nemecku (+20,9 %), ale seaty sa dobre predávali aj vo Francúzsku (+14,6 %), Veľkej Británii (+9,6 %) a Taliansku (+6,5 %). Seat zvýšil trhový podiel v Európskej únií, v Mexiku o 35,4 % a v severnej Afrike a na strednom východe o 35,6 %.

"Seat pokračujeme v zvyšovaní ziskov a optimalizovaní nákladov. Vytvorili sme viac ako 1000 pracovných miest a investovali 555 miliónov eur do konsolidácie automobilky", zdôrazňuje Holger Kintscher, výkonný viceprezident pre financie a riadenie spoločnosti.

Seat v roku 2011 rozšíril a aktualizoval svoju modelovú ponuku. Príchod nového modelu Mii, malého mestského automobilu, signalizuje návrat španielskeho výrobcu do tohto segmentu a zvyšuje šance na zvýšený odbyt. Model Mii bude uvedený na jednotlivé trhy v najbližších týždňoch.

Seatu pomohol aj štart produkcie Audi Q3 vo fabrike v Martorell, čo zvýšilo jeho produkciu o 5,5% na 353 420 vozidiel. Seat si tak nielen udržal zamestnanosť, ale ju dokonca zvýšil o 1000 nových zamestnancov. Dodajme ešte, že okrem mestského vozidla Mii a novej Ibizy doplnia produkciu Seatu po lete nové Toledo a 5dverový Leon.

Seat Toledo Seat Mii Seat Ibiza
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.