Shell Eco marathon pred štartom

Štvrtok, 03 máj 2012

Viac ako tritisíc študentov z 24 krajín sa v polovici mája stretne v originálnej súťaži Shell Eco-marathon Europe 2012. Študenti stredných a vysokých škôl zamieria do holandského Rotterdamu a budú v konkurencii viac ako 200 tímov predvádzať vlastné riešenia efektívneho vozidla.

Shell Eco Marathon
Poslaním súťaže Shell Eco-marathon je motivovať študentov navrhovať úsporné dopravné prostriedky a prejsť čo najdlhšiu vzdialenosť na 1 kWh alebo 1 liter paliva

Shell Eco-marathon predstavuje jednu z najinovatívnejších a najnáročnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa koná v Európe, severnej Amerike a Ázii. Úlohou zapojených stredoškolákov a vysokoškolákov je navrhnúť, skonštruovať a otestovať energeticky úsporný dopravný prostriedok. Víťazom sa stáva tím, ktorý na svojom vozidle dokáže prejsť najdlhšiu vzdialenosť na 1 kWh energie alebo 1 liter paliva.

Už 28. ročník súťaže Shell Eco-marathon sa bude konať od 17. do 19. mája v Rotterdame, v meste, ktoré ašpiruje v roku 2014 na titul Európske zelené mesto. Po prvýkrát v dlhej histórií európskych ročníkov sa súťaž sťahuje z pretekárskeho okruhu do ulíc mesta, kde súťažiaci budú musieť preukázať aj vodičské zručnosti. Brzdenie, akcelerácia a zvládnutie zákrut ovplyvňuje až 50 % celkového výsledku. Jazda v mestskom prostredí odráža aktuálne trendy v mobilite populácie.

Podobná súťaž efektivity s rovnakým názvom Shell Eco-marathon sa v tomto roku už konala v americkom Houstone od 29. marca do 1. apríla. Pre súťažiacich z Ázie súťaž prebehne v júli v Malajzii v meste Kuala Lumpur od 4. do 7. júla.

So súťažou je spojený aj bohatý sprievodný program. Na rodiny je zameraná akcia Laboratórium. V nej počas štyroch dní budú zábavnou formou oboznamovať s inováciami a budúcimi riešeniami vo využívaní energie. V Rotterdame prebehne odborné biznis fórum Powering Progress Together, na ktorom viac ako 500 predstaviteľov priemyslu, súkromného aj verejného sektora a neziskových organizácii bude prezentovať svoje názory ku globálnym otázkam energií, vody a potravín.

Shell Eco Marathon Shell Eco Marathon Shell Eco Marathon
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.