Shell Eco marathon pred štartom

Štvrtok, 03 máj 2012

Viac ako tritisíc študentov z 24 krajín sa v polovici mája stretne v originálnej súťaži Shell Eco-marathon Europe 2012. Študenti stredných a vysokých škôl zamieria do holandského Rotterdamu a budú v konkurencii viac ako 200 tímov predvádzať vlastné riešenia efektívneho vozidla.

Shell Eco Marathon
Poslaním súťaže Shell Eco-marathon je motivovať študentov navrhovať úsporné dopravné prostriedky a prejsť čo najdlhšiu vzdialenosť na 1 kWh alebo 1 liter paliva

Shell Eco-marathon predstavuje jednu z najinovatívnejších a najnáročnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa koná v Európe, severnej Amerike a Ázii. Úlohou zapojených stredoškolákov a vysokoškolákov je navrhnúť, skonštruovať a otestovať energeticky úsporný dopravný prostriedok. Víťazom sa stáva tím, ktorý na svojom vozidle dokáže prejsť najdlhšiu vzdialenosť na 1 kWh energie alebo 1 liter paliva.

Už 28. ročník súťaže Shell Eco-marathon sa bude konať od 17. do 19. mája v Rotterdame, v meste, ktoré ašpiruje v roku 2014 na titul Európske zelené mesto. Po prvýkrát v dlhej histórií európskych ročníkov sa súťaž sťahuje z pretekárskeho okruhu do ulíc mesta, kde súťažiaci budú musieť preukázať aj vodičské zručnosti. Brzdenie, akcelerácia a zvládnutie zákrut ovplyvňuje až 50 % celkového výsledku. Jazda v mestskom prostredí odráža aktuálne trendy v mobilite populácie.

Podobná súťaž efektivity s rovnakým názvom Shell Eco-marathon sa v tomto roku už konala v americkom Houstone od 29. marca do 1. apríla. Pre súťažiacich z Ázie súťaž prebehne v júli v Malajzii v meste Kuala Lumpur od 4. do 7. júla.

So súťažou je spojený aj bohatý sprievodný program. Na rodiny je zameraná akcia Laboratórium. V nej počas štyroch dní budú zábavnou formou oboznamovať s inováciami a budúcimi riešeniami vo využívaní energie. V Rotterdame prebehne odborné biznis fórum Powering Progress Together, na ktorom viac ako 500 predstaviteľov priemyslu, súkromného aj verejného sektora a neziskových organizácii bude prezentovať svoje názory ku globálnym otázkam energií, vody a potravín.

Shell Eco Marathon Shell Eco Marathon Shell Eco Marathon
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.