Shell Eco marathon pred štartom

Štvrtok, 03 máj 2012

Viac ako tritisíc študentov z 24 krajín sa v polovici mája stretne v originálnej súťaži Shell Eco-marathon Europe 2012. Študenti stredných a vysokých škôl zamieria do holandského Rotterdamu a budú v konkurencii viac ako 200 tímov predvádzať vlastné riešenia efektívneho vozidla.

Shell Eco Marathon
Poslaním súťaže Shell Eco-marathon je motivovať študentov navrhovať úsporné dopravné prostriedky a prejsť čo najdlhšiu vzdialenosť na 1 kWh alebo 1 liter paliva

Shell Eco-marathon predstavuje jednu z najinovatívnejších a najnáročnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa koná v Európe, severnej Amerike a Ázii. Úlohou zapojených stredoškolákov a vysokoškolákov je navrhnúť, skonštruovať a otestovať energeticky úsporný dopravný prostriedok. Víťazom sa stáva tím, ktorý na svojom vozidle dokáže prejsť najdlhšiu vzdialenosť na 1 kWh energie alebo 1 liter paliva.

Už 28. ročník súťaže Shell Eco-marathon sa bude konať od 17. do 19. mája v Rotterdame, v meste, ktoré ašpiruje v roku 2014 na titul Európske zelené mesto. Po prvýkrát v dlhej histórií európskych ročníkov sa súťaž sťahuje z pretekárskeho okruhu do ulíc mesta, kde súťažiaci budú musieť preukázať aj vodičské zručnosti. Brzdenie, akcelerácia a zvládnutie zákrut ovplyvňuje až 50 % celkového výsledku. Jazda v mestskom prostredí odráža aktuálne trendy v mobilite populácie.

Podobná súťaž efektivity s rovnakým názvom Shell Eco-marathon sa v tomto roku už konala v americkom Houstone od 29. marca do 1. apríla. Pre súťažiacich z Ázie súťaž prebehne v júli v Malajzii v meste Kuala Lumpur od 4. do 7. júla.

So súťažou je spojený aj bohatý sprievodný program. Na rodiny je zameraná akcia Laboratórium. V nej počas štyroch dní budú zábavnou formou oboznamovať s inováciami a budúcimi riešeniami vo využívaní energie. V Rotterdame prebehne odborné biznis fórum Powering Progress Together, na ktorom viac ako 500 predstaviteľov priemyslu, súkromného aj verejného sektora a neziskových organizácii bude prezentovať svoje názory ku globálnym otázkam energií, vody a potravín.

Shell Eco Marathon Shell Eco Marathon Shell Eco Marathon
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.