Shell Eco-marathon: s litrom "paliva" 3836 km

Štvrtok, 18 marec 2010

Rozmanitosť súťaží a pretekov nepozná hraníc. Cieľom môže byť najvyššia rýchlosť dosiahnutá na Zemi, na vode, vo vzduchu, prekonanie obletu Zeme balónom bez medzipristátia, lietadlom bez dotankovania a mnohé iné. Shell Eco-marathon Europe má celkom iný cieľ: prejsť čo najväčšiu vzdialenosť s minimálnou spotrebou paliva. A verte alebo nie, rekord dosiahnutý v roku 2005 drží experimentálne vozidlo, ktoré na ekvivalent jedného litra paliva prešlo 3836 kilometrov, čo je takmer desatina vzdialenosti obvodu zemegule meraná v oblasti rovníka. Inak povedané: s týmto rekordným vozidlom by sme na obídenie Zeme po rovníku potrebovali približne len 10,5 litra paliva.

Shell Eco-marathon
Víťazné vozidlo minuloročného "shell maratónu" odjazdilo s litrom "paliva" 3771 kilometrov

Viac ako 3000 študentov z európskych univerzít a stredných škôl sa pripravuje na ďalší ročník pretekov Shell Eco-marathon Europe 2010. Celkom 21 študentských tímov z 24 krajín má pred sebou necelé tri mesiace času na dokončenie svojich vozidiel, s ktorými sa pokúsia vytvoriť nový rekord v úspore paliva. Tento ročník štartuje 6. mája na pretekárskej dráhe EuroSpeedway v nemeckom mestečku Lausitz.

História Shell Eco-marathon Europe sa píše už viac ako 25 rokov. Hlavným cieľom tejto súťaže navrhnúť a zostrojiť vozidlo, ktoré prejde čo najväčšiu vzdialenosť s minimálnou spotrebou paliva. Rok 2009, kedy sa konal jubilejný 25. ročník, sa po prvý raz konal nie vo Francúzsku, ale na pretekárskom okruhu EuroSpeedway v nemeckom Lausitzi. ktorý sa osvedčil skvelou traťou vhodnou na dosahovanie rekordných výsledkov. Okruh v Lausitzi dostal v tomto roku znovu príležitosť na prekonanie minuloročného výsledku – 3771 odjazdených km na ekvivalent jedného litra paliva v kategórii "prototypov". Absolútny rekord má hodnotu 3836 km a bol dosiahnutý v roku 2005.

Študenti sa súťaže môžu zúčastniť v kategórii "prototypov", ktoré sú v rámci dizajnu zamerané na znižovanie odporu a maximalizáciu efektivity, o čom svedčia futuristické tvary vozidiel. Druhou je kategória "UrbanConcept", v ktorej súťažia vozidlá, ktoré sa vzhľadom približujú bežným osobným automobilom. V tomto roku bude súťažiť 153 vozidiel v kategórii "prototypov" a 68 v triede "UrbanConcept". Obe kategórie zahŕňajú širokú škálu druhov pohonu, od nafty a benzínu až po alternatívne palivá ako etanol, GTL (gas-to-liquid), vodík, solárnu energiu a biopalivá.

Shell Eco-marathon
Účastníci Shell Eco-marathonu na trati pretekárskeho okruhu štadióna v Lausitzi

Shell Eco-marathon bude tento rok okrem Európy aj v Amerike a Ázii. Spolu sa ho zúčastní približne 5000 študentov a učiteľov z celého sveta. Doteraz súťažiaci prihlásili 393 vozidiel z 316 škôl 42 krajín.

Na európsky "shell maratón" sa opäť pripravuje aj slovenský tím zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach pod vedením Ing. Aurela Slobodu, ktorý sa súťaže zúčastňuje od roku 1994. Novinkou je ich spolupráca s českými kolegami z Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Ostrave na čele s Doc. Ing. Bohumilom Horakom. Oba tímy plánujú postaviť na štart spoločné vozidlo v kategórii prototypov.

Cieľom Shell Eco-marathonu je inšpirovať študentské tímy z celého sveta k tomu, aby navrhli, zostrojili a otestovali energeticky čo najúspornejšie vozidlá. Víťazom sa stane tím, ktorého vozidlo prejde najväčšiu vzdialenosť pri minimálnej spotrebe energie. Súťaž je skvelou príležitosťou na zapojenie sa čo najväčšieho počtu ľudí do riešenia svetových energetických problémov. Shell Eco-marathon je globálnou iniciatívou a ukážkou ako zapojiť do akcie formou súťaže čo najviac ľudí v Amerike, Európe a Ázii. Súťaže o najúspornejšiu jazdu prebehnú postupne v americkom Houstone 26. – 28. marca, v nemeckom Lausitzi 6. – 7. mája a v malajzijskom Kuala Lumpur 8. – 10. júla.

Autor: J. Goldberger
Foto: Shell
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.