Shell Eco-marathon: s litrom "paliva" 3836 km

Štvrtok, 18 marec 2010

Rozmanitosť súťaží a pretekov nepozná hraníc. Cieľom môže byť najvyššia rýchlosť dosiahnutá na Zemi, na vode, vo vzduchu, prekonanie obletu Zeme balónom bez medzipristátia, lietadlom bez dotankovania a mnohé iné. Shell Eco-marathon Europe má celkom iný cieľ: prejsť čo najväčšiu vzdialenosť s minimálnou spotrebou paliva. A verte alebo nie, rekord dosiahnutý v roku 2005 drží experimentálne vozidlo, ktoré na ekvivalent jedného litra paliva prešlo 3836 kilometrov, čo je takmer desatina vzdialenosti obvodu zemegule meraná v oblasti rovníka. Inak povedané: s týmto rekordným vozidlom by sme na obídenie Zeme po rovníku potrebovali približne len 10,5 litra paliva.

Shell Eco-marathon
Víťazné vozidlo minuloročného "shell maratónu" odjazdilo s litrom "paliva" 3771 kilometrov

Viac ako 3000 študentov z európskych univerzít a stredných škôl sa pripravuje na ďalší ročník pretekov Shell Eco-marathon Europe 2010. Celkom 21 študentských tímov z 24 krajín má pred sebou necelé tri mesiace času na dokončenie svojich vozidiel, s ktorými sa pokúsia vytvoriť nový rekord v úspore paliva. Tento ročník štartuje 6. mája na pretekárskej dráhe EuroSpeedway v nemeckom mestečku Lausitz.

História Shell Eco-marathon Europe sa píše už viac ako 25 rokov. Hlavným cieľom tejto súťaže navrhnúť a zostrojiť vozidlo, ktoré prejde čo najväčšiu vzdialenosť s minimálnou spotrebou paliva. Rok 2009, kedy sa konal jubilejný 25. ročník, sa po prvý raz konal nie vo Francúzsku, ale na pretekárskom okruhu EuroSpeedway v nemeckom Lausitzi. ktorý sa osvedčil skvelou traťou vhodnou na dosahovanie rekordných výsledkov. Okruh v Lausitzi dostal v tomto roku znovu príležitosť na prekonanie minuloročného výsledku – 3771 odjazdených km na ekvivalent jedného litra paliva v kategórii "prototypov". Absolútny rekord má hodnotu 3836 km a bol dosiahnutý v roku 2005.

Študenti sa súťaže môžu zúčastniť v kategórii "prototypov", ktoré sú v rámci dizajnu zamerané na znižovanie odporu a maximalizáciu efektivity, o čom svedčia futuristické tvary vozidiel. Druhou je kategória "UrbanConcept", v ktorej súťažia vozidlá, ktoré sa vzhľadom približujú bežným osobným automobilom. V tomto roku bude súťažiť 153 vozidiel v kategórii "prototypov" a 68 v triede "UrbanConcept". Obe kategórie zahŕňajú širokú škálu druhov pohonu, od nafty a benzínu až po alternatívne palivá ako etanol, GTL (gas-to-liquid), vodík, solárnu energiu a biopalivá.

Shell Eco-marathon
Účastníci Shell Eco-marathonu na trati pretekárskeho okruhu štadióna v Lausitzi

Shell Eco-marathon bude tento rok okrem Európy aj v Amerike a Ázii. Spolu sa ho zúčastní približne 5000 študentov a učiteľov z celého sveta. Doteraz súťažiaci prihlásili 393 vozidiel z 316 škôl 42 krajín.

Na európsky "shell maratón" sa opäť pripravuje aj slovenský tím zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach pod vedením Ing. Aurela Slobodu, ktorý sa súťaže zúčastňuje od roku 1994. Novinkou je ich spolupráca s českými kolegami z Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Ostrave na čele s Doc. Ing. Bohumilom Horakom. Oba tímy plánujú postaviť na štart spoločné vozidlo v kategórii prototypov.

Cieľom Shell Eco-marathonu je inšpirovať študentské tímy z celého sveta k tomu, aby navrhli, zostrojili a otestovali energeticky čo najúspornejšie vozidlá. Víťazom sa stane tím, ktorého vozidlo prejde najväčšiu vzdialenosť pri minimálnej spotrebe energie. Súťaž je skvelou príležitosťou na zapojenie sa čo najväčšieho počtu ľudí do riešenia svetových energetických problémov. Shell Eco-marathon je globálnou iniciatívou a ukážkou ako zapojiť do akcie formou súťaže čo najviac ľudí v Amerike, Európe a Ázii. Súťaže o najúspornejšiu jazdu prebehnú postupne v americkom Houstone 26. – 28. marca, v nemeckom Lausitzi 6. – 7. mája a v malajzijskom Kuala Lumpur 8. – 10. júla.

Autor: J. Goldberger
Foto: Shell
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.