Shell Eco-marathon: príprava na rekordy

Štvrtok, 04 apríl 2013

Prejsť 2800 kilometrov na jeden liter benzínu sa zdá byť nemožné. Nie však pre študentov, ktorí sa každý rok stretnú na súťaži Shell Eco-marathon Europe, aby prekonali hranice palivovej efektívnosti. Sami naprojektujú, postavia a prevádzkujú vozidlá, ktoré prejdú stovky či tisíce kilometrov na jeden liter benzínu, nafty, etanolu alebo na jednu kilowatthodinu. Tento rok sa do súťaže premiérovo zapojí aj slovenský tím zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

SEME 2013
Jedno z vozidiel postavených študentmi tak, aby jeho spotreba bola extrémne nízka

Takmer tritisíc študentov z 24 krajín Európy smeruje na 29. ročník medzinárodnej súťaže Shell Eco-marathon Europe do holandského Rotterdamu, ktorý bude prebiehať od 15. do 19. mája. Vyvrcholí tým niekoľkomesačný proces vývoja a stavby vozidiel navrhnutých samotnými študentmi. Priamo na okruhu v uliciach Rotterdamu musia prototypy zvládnuť reálne podmienky mestskej dopravy. Študenti budú čeliť piatim pravouhlým zákrutám a tomu prispôsobia nastavenie vozidla a štýl jazdy. Pri dojazde, dlhom tisíc a viac kilometrov totiž zaváži každá zákruta, či nerovnosť na trati.

Tento rok bude Slovensko prvýkrát zastupovať tím zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave pod vedením docenta Ľuboša Magdolena z Ústavu aplikovanej mechaniky a mechatroniky Strojníckej fakulty STU. Tím tvorí 15 študentov bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského štúdia fakulty. Model úsporného vozidla bratislavských študentov nadviaže na tradíciu z roku 1985. Odvtedy Slovensko v súťaži reprezentovala niekoľko rokov Technická univerzita v Košiciach.

"Súťaž nás pritiahla tým, že podnecuje kreativitu v oblasti, ktorá sa v dnešnej dobe pri stavbe automobilov prioritnou. Názov súťaže v sebe nesie slovíčko 'eco', čo pre nás znamená ECOlogical, ale aj ECOnomical. Tieto atribúty sú základom pre ekonomicky akceptovateľnú a ekologickú filozofiu automobilového priemyslu. V tomto trende vidíme budúcnosť a príležitosť pre našich študentov," vysvetľuje zapojenie Ľuboš Magdolen. Do súťaže sa študenti zapoja s vozidlom poháňaným spaľovacím motorom. Tím už vytvoril koncepciu vozidla a v súčasnosti pracuje na jeho realizácií.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.