Shell Eco-marathon: V Rotterdame aj tím STU

Streda, 07 máj 2014

Holandský Rotterdam zažije v dňoch 15. až 18. mája 2014 nezvyčajnú automobilovú súťaž, keď v uliciach mesta bude opäť po roku bojovať vyše 200 futuristických automobilov o titul kráľa úspornej jazdy. Súťažiaci sú vo veku od 16 do 25 rokov a jazdia na vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách.

Shell Eco Marathon
Na súťaži úspornosti v Rotterdame bude súťažiť aj tím študentov bratislavskej STU

Shell Eco-marathon Europe (paralelné súťaže sú aj v severnej Amerike a Ázii) je unikátna súťaž palivovej efektívnosti, ktorá v tomto roku oslavuje jubilejný 30. ročník. Až dvesto tímov sa pokúsi prejsť na inovatívnych vozidlách na liter benzínu, nafty, etanolu alebo na jednu kilowatthodinu čo najdlhšiu vzdialenosť. Medzi tímami, ktoré sa pokúsia prekonať historický rekord, až neuveriteľných 4896 kilometrov na liter paliva, nebude chýbať ani slovenský tím študentov bratislavskej STU.

Shell Eco-marathon sa jazdí v dvoch základných kategóriách – vozidlá mestského typu (Urban Concept) a futuristické vozidlá (Prototypy). Na výber majú jeden zo šiestich druhov palív. Cieľom je prejsť na liter resp. v prípade elektromobilov na kilowatthodinu, čo najdlhšiu vzdialenosť. Viac ako 3000 študentov z 26 krajín Európy sa na súťaž pripravuje niekoľko mesiacov vývojom a stavbou unikátnych vozidiel.

Samotná súťaž bude už po tretí raz po sebe na mestskom okruhu v Rotterdame. Jeho päť pravouhlých zákrut vyžaduje osobitné jazdecké umenie s minimálnym brzdením a následnou akceleráciou. Navyše, v tomto ročníku sa bude jazdiť v opačnom smere, a tímy sa tak nemôžu spoľahnúť na minuloročnú jazdeckú stratégiu.

Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave bude po premiére v roku 2013 už druhýkrát zastupovať tím pod vedením doc. Ľuboša Magdolena z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania Strojníckej fakulty STU. Tvoria ho študenti bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského štúdia fakulty. Minulý rok sa ich automobil dostal do prvej štyridsiatky a nechal tak za sebou vyše 50 vozidiel.

"Tento rok sme sa zamerali na prípravu konštrukčne aj dizajnovo úplne nového vozidla. Zmenili sme karosériu na samonosnú, čím sa naše auto zmenšilo a výrazne odľahčilo," vysvetľuje Daniela Welnitzová, kapitánka tímu FME Racing Team.

Autor: sh-jGold
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."