Shell FuelSave: nové palivá

Streda, 25 máj 2011

Úspornejšia jazda a nižšia spotreba paliva je cieľ väčšiny vodičov. Podiel na šetrení palivom je vždy súčtom viacerých činiteľov. Závisí od auta a motora aký auto používa, štýlu jazdy vodiča, ale aj od kvality paliva. Práve na tej posledný sa už dlhodobo upiera pozornosť jedného z najväčších producentov motorových palív - spoločnosti Shell.

Shell FuelSave
Nové produkty prezentovali generálny riaditeľ Shell Slovakia Igor Janok (vpravo) a Andreas Schäfer (vľavo), vedúci vývojového palivového laboratória v Hamburgu

Spoločnosť Shell pôsobí na Slovensku od roku 1991, prevádzkuje tu 75 čerpacích staníc a nie raz za tých dvadsať rokov priniesla na trh v ponuke motorových palív revolučné novinky. V roku 1999 to bolo prvé prémiové palivo Shell V-Power, o dva roky neskôr 100+ oktánový benzín Shell V-Power Racing a v roku 2006 prémiové dieselové palivo Shell V-Power Diesel. V týchto dňoch si motoristi na Slovensku môžu načerpať do svojich nádrží nové, podľa spoločnosti Shell revolučné palivá Shell FuelSave Natural 95 alebo Shell FuelSave Diesel.

Generálny riaditeľ Shell Slovakia Igor Janok predstavil nové produkty Shell FuelSave Natural 95 a Shell FuelSave Diesel ako "revolučné palivá, ktoré sú výsledkom intenzívneho vývoja. Nové unikátne palivá vďaka svojmu zloženiu pomôžu vodičom osobných áut ušetriť jeden liter pohonných látok na každú natankovanú približne 50litrovú nádrž. Predstavujú prelom v technológiách pohonných látok a zároveň najdokonalejší recept na zníženie spotreby paliva, aký kedy Shell vyvinul." Spomenul tiež, že Shell bol prvý, kto ponúkol slovenským motoristom nadštandardné palivá s aditívami.

Proklamovaná úspora jedného litra paliva na minimálny objem nádrže 50 litrov platí pre porovnateľné podmienky prevádzky medzi doteraz predávaným palivom Shell Natural 95 a novým Shell FuelSave Natural 95 a medzi doterajším Shell Diesel Extra a novým Shell FuelSave Diesel. Podľa nás však minimálne rovnako podstatné je, že nové palivá Shell FuelSave znižujú straty energie v motore mazaním v miestach, kde sú bežné motorové oleje menej účinné, napríklad v okolí piestneho krúžku. Nové palivo tiež udržiava motor čistý, lepšie chráni pred vznikom usadenín a zvyšuje tak účinnosť motora.

Nový druh palív Shell FuelSave nahrádza pôvodne ponúkané štandardné palivá Shell Natural 95 a Shell Diesel Extra. Výhodou palív Shell FuelSave je aj skutočnosť, že efektívnejšie využitie paliva je okamžité, už od momentu prvého natankovania. Vyššiu efektivitu a úsporu paliva ponúkajú nové palivá za rovnakú cenu ako stáli bežné palivá doposiaľ, teda cena nového kvalitnejšieho paliva Shell zostáva nezmenená.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.