Shell otvoril pri Senci ultrarýchlu nabíjačku

Sobota, 20 jún 2020

Pri Senci, v priestoroch čerpacej stanice Shell v časti Horný dvor, stáli vedľa seba špičkové elektrické modely prémiových automobiliek BMW, Mercedes-Benz, Porsche, Audi a Mini. Na nich predviedli združenie IONITY a spoločnosť Shell ukážku rýchleho nabíjania na novej ultravýkonnej nabíjacej stanici.

Shell

Nová nabíjacia stanica pri Senci je na Slovensku prvou ultra-fast nabíjacou stanicou medzinárodnej siete IONITY s výkonom až 350 kW, ktorú v týchto dňoch oficiálne sprístupnili pre elektromobily.

Za sieťou spoločnosti IONITY je spoločné združenie (joint venture) automobiliek BMW, Daimler, Ford a skupiny Volkswagen spolu s Audi a Porsche. Cieľom projektu je vytvoriť v Európe rozsiahlu sieť rýchlonabíjacích staníc s výkonom až 350 kW.

Na Slovensku prvá vysokovýkonná nabíjacia stanica má dve nabíjacie miesta a ponúka maximálny výkon 350 kW pre každé zo súčasne nabíjaných elektromobilov. Nabíjaciu stanicu pri Senci bude možné v budúcnosti rozšíriť o dve ďalšie miesta.

Cieľom IONITY pri jej vzniku bolo vybudovať do roku 2020 v Európe 400 rýchlonabíjacích staníc tak, aby sa elektromobilmi dalo bezproblémovo cestovať po európskych cestách aj na dlhé vzdialenosti.

Vznik konzorcia IONITY spadá do roku 2017. Doteraz vybudovalo v 24 európskych krajinách vyše 200 rýchlonabíjacích staníc a ďalších 40 je vo výstavbe s čo najskorším uvedením do prevádzky. Cieľom združenia je sprevádzkovať do konca roka 2021 280 IONITY dobíjacích miest pre elektromobily na 60 čerpacích staniciach Shell pri hlavných diaľničných ťahoch v desiatich európskych krajinách.

Výhodou ultrarýchlej technológie IONITY na čerpacej stanici Shell Senec je maximálny výkon každého dobíjacieho miesta. Technológia nabíjacej stanice dokáže súbežne nabíjať maximálnym výkonom aj pri obsadení viacerých miest. To presahuje štandard pri súčasných rýchlonabíjacích staníc. Dve nabíjacie miesta v Senci umožňujú vďaka maximálnemu výkonu 350 kW nabiť elektromobil novej generácie za 10 až 15 minút.

Vysokovýkonná nabíjacia stanica nabíja akumulátory elektromobilu automaticky a vždy najvyšším nabíjacím výkonom, ktorý auto podporuje. Videli sme to napríklad pri nabíjaní batérií elektrického Porsche Taycana, ktorých kapacita sa za 13 minút nabíjania zvýšila zo 7 kWh na 26 kWh. Alebo pri elektrickom Mini Cooper Se narástla kapacita za štyri minúty nabíjania z 33 na 44 kWh.

Dve nabíjacie miesta pri Senci na čerpacej stanici Shell, kde je potenciách rozšírenia o ďalšie dve nabíjacie miesta, využívajú energiu pochádzajúcu výlučne z domácich obnoviteľných zdrojov.

Kedy a kde bude na Slovensku po Senci ďalšia ultrarýchla nabíjacia stanica pre elektromobily, to nám teraz nevedel povedať ani slovenský zástupca IONITY, manažér tohto združenia pre strednú a východnú Európu Peter Ševce.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.