Škoda 1000 MB odštartovala v roku 1964 nábeh prelomovej škodovky

Sobota, 13 apríl 2019

Pred 55 rokmi, v roku 1964, predstavila automobilka z Mladej Boleslavi nové a na svoju dobu moderné kompaktné vozidlo Škoda 1000 MB so samonosnou karosériou, motorom vzadu a pohonom zadných kolies.

Skoda 1000 MB
Škoda 1000 MB, nástupca radu Octavia, spustila nábeh prelomovej škodovky

Nový model mladoboleslavskej automobilky nahradil vtedajšiu Octaviu, ktorá mala rámový podvozok, motor vpredu a pohon zadných kolies. Novinka upútala motorom s hliníkovým blokom umiestneným v zadnej časti samonosnej karosérie a pohonom kolies zadnej nápravy.

Európskym unikátom novinky bolo tlakové liatie bloku motora a skrine štvorstupňovej manuálnej prevodovky z hliníkovej zliatiny. Typové označenie štvordverového sedanu Škoda 1000 MB vyjadroval zdvihový objem zaokrúhlený na 1000 cm3, skratka MB pripomínala produkciu v Mladej Boleslavi. Do roku 1969 sa vyrobilo viac ako 443 000 kusov nového modelu, viac než polovica z nich išla na export.

Na rozdiel od predchádzajúceho úspešného radu Octavia s rámovou konštrukciou podvozku a vpredu umiestneným motorom poháňajúcim zadné kolesá zvolili v prípade Škody 1000 MB úplne novú koncepciu samonosnej karosérie s nezávislým zavesením všetkých kolies.

Kvapalinou chladený radový štvorvalec OHV mal zdvihový objem 988 cm3 a v prvej fáze poskytoval výkon 27 kW/37k. Vďaka progresívnej konštrukcii vozidla a širokému uplatneniu hliníkových zliatin bola hmotnosť rodinného automobilu iba 755 kg.

Moderné vozidlo dosahovalo rýchlosť 120 km/h pri priaznivej spotrebe 7 až 8 litrov benzínu na 100 km. V roku 1966 došlo k zvýšeniu výkonu motora na 32 kW/43k. Ponuku neskôr doplnila verzia Škoda 1100 MB s výkonom 38 kW/52k z 1,1 litrového objemu. Potom prišlo ešte unikátne dvojdverové vyhotovenie MBX, dnes cenené hlavne zberateľmi historických vozidiel.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.