Škoda: 20 rokov s koncernom Volkswagen

Piatok, 15 apríl 2011

Presne pred 20 rokmi sa česká automobilka Škoda a nemecký koncern Volkswagen dohodli na rozsiahlej spolupráci. Dňa 16. apríla roku 1991 začala svoju činnosť spoločnosť Škoda automobilová a.s. ako samostatná značka koncernu Volkswagen. Začala sa mimoriadne úspešná éra v dlhej histórii podniku, ktorú si automobilka 15. apríla pripomína slávnostným podujatím.

Winfried Vahland
Predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Winfried Vahland

Rozhodnutie spojiť českú automobilku Škoda s nemeckým koncernom Volkswagen pravdepodobne nebolo ľahké. Ale stalo a Škoda zostala za vodou. Spojenie s koncernom VW znamenalo pre automobilku z Mladej Boleslavi aj prístup k nových technológiám, modernejšej výrobe a dokonalejším autám pri nižších vlastných nákladoch na vývoj nových modelov.

Účastníkmi oficiálneho slávnostného aktu v hlavnom závode spoločnosti Škoda v Mladej Boleslavi budú okrem iných aj prezident ČR Václav Klaus a bývalý nemecký minister zahraničných vecí Hans-Dietrich Genscher. Na strane hostiteľov budú prítomní predseda dozornej rady spoločnosti Škoda predseda predstavenstva koncernu Volkswagen Martin Winterkorn, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Winfried Vahland.

"Spojenie bolo rozhodujúcim strategickým krokom, vedúcim k úspechu a renesancii značky Škoda v uplynulých 20 rokoch," zdôraznil predseda predstavenstva spoločnosti Škoda W. Vahland. "Od roku 1991 Škoda ako súčasť koncernu Volkswagen zvýšila svoje predaje približne na štvornásobok a svoju medzinárodnú prítomnosť rozšírila na viac ako sto trhov. Z výrobcu jedného produktu sa stala automobilka so širokou paletou modelov."

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.