Škoda: 20 rokov s koncernom Volkswagen

Piatok, 15 apríl 2011

Presne pred 20 rokmi sa česká automobilka Škoda a nemecký koncern Volkswagen dohodli na rozsiahlej spolupráci. Dňa 16. apríla roku 1991 začala svoju činnosť spoločnosť Škoda automobilová a.s. ako samostatná značka koncernu Volkswagen. Začala sa mimoriadne úspešná éra v dlhej histórii podniku, ktorú si automobilka 15. apríla pripomína slávnostným podujatím.

Winfried Vahland
Predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Winfried Vahland

Rozhodnutie spojiť českú automobilku Škoda s nemeckým koncernom Volkswagen pravdepodobne nebolo ľahké. Ale stalo a Škoda zostala za vodou. Spojenie s koncernom VW znamenalo pre automobilku z Mladej Boleslavi aj prístup k nových technológiám, modernejšej výrobe a dokonalejším autám pri nižších vlastných nákladoch na vývoj nových modelov.

Účastníkmi oficiálneho slávnostného aktu v hlavnom závode spoločnosti Škoda v Mladej Boleslavi budú okrem iných aj prezident ČR Václav Klaus a bývalý nemecký minister zahraničných vecí Hans-Dietrich Genscher. Na strane hostiteľov budú prítomní predseda dozornej rady spoločnosti Škoda predseda predstavenstva koncernu Volkswagen Martin Winterkorn, predseda predstavenstva spoločnosti Škoda Winfried Vahland.

"Spojenie bolo rozhodujúcim strategickým krokom, vedúcim k úspechu a renesancii značky Škoda v uplynulých 20 rokoch," zdôraznil predseda predstavenstva spoločnosti Škoda W. Vahland. "Od roku 1991 Škoda ako súčasť koncernu Volkswagen zvýšila svoje predaje približne na štvornásobok a svoju medzinárodnú prítomnosť rozšírila na viac ako sto trhov. Z výrobcu jedného produktu sa stala automobilka so širokou paletou modelov."

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.