Škoda Fabia Combi slávi 20 rokov

Sobota, 26 september 2020

Škodu Fabiu Combi predstavila mladoboleslavská automobilka na septembrovom autosalóne v Paríži pred dvadsiatimi rokmi. Odvtedy putovalo do sveta takmer 1,5 milióna tejto praktickej a dnes už vo svojom segmente takmer ojedinelej verzie kombi.

1-fabia-combi

Karosársky variant kombi otvorili v českej automobilke modely Forman a Felicia, a pokračovali v tom aj tri doterajšie generácie modelu Fabia. Fabia svoje prvé kombi uviedla v septembri 2002 na autosalóne v Paríži. Tento model je príkladom praktickosti a priestrannosti, avšak pri zachovaní kompaktnej dĺžky vozidla. Už rok na to získala Fabia Combi v Českej republike ocenenie Auto roka 2001 a vo svojej domovine si pre svoju praktickosť získala veľkú obľubu.

Ako jedno z mála vozidiel kombi v triede malých vozidiel ponúkala pri dĺžke iba 4,22 m slušný priestor pre cestujúcich a tiež batožinový priestor s objemom 426 až 1225 litrov. Tieto hodnoty sa s príchodom ďalších generácií zväčšovali. Pri druhej generácii základný objem batožinového priestoru vzrástol na 480 až 1460 litrov a pri tretej predstavenej v roku 2014 na súčasných 530 litrov, čo už je hodnota vozidiel kombi strednej triedy.

Vďaka svojej priestrannosti a vyváženého pomeru ceny a úžitkovej hodnoty sa Fabia Combi stala vyhľadávaným spoločníkom hlavne pre mladé rodiny, ale aj chalupárov.

V roku 2002 dostal madoboleslavský kombík vyhotovenie v podobe dvojmiestnej dodávky Praktik s mrežou za prednými sedadlami. Jeden z dôvodov bola aj legislatíva vo vzťahu k živnostníkom a malým remeselníkom. Nešlo síce o model s ktorým by sa dalo ísť aj do divadla, ale o praktické auto, resp. robotníka. Náklad sa nakladal zadnými a na pravom boku umiestnenými dverami. Model sa neujal a po vyrobení necelých šesťtisíc vozidiel sa prestal vyrábať.

Podiel verzie kombi na všetkých vozidlách naprieč generáciami je viac ako 40 %. Fabia Combi slúži jej majiteľom už 20 rokov veľkorysou ponukou priestoru, modernými technológiami, širokou škálou motorov a bohatými možnosťami výbavy. Spoločnosť Škoda ponúka okrem bežných aj kombi verzie Scout a Scoutline s offroadovým vzhľadom, alebo verzie RS a Monte Carlo vyznávačom športovej jazdy.

Dočká sa Fabia kombi po troch doterajších a štvrtej generácie? V jednu chvíľu to po príchode modelu Scala vyzeralo tak, že výroba Fabie Combi je na konci. V súčasnosti je situácia s malými kombíkmi iná, keďže v segmente Fabie Combi chýbajú priamy konkurenti iných značiek. Aj preto by bolo pre českú automobilku dobré ísť ďalej s týmto modelom, čo by predurčovalo príchod štvrtej generácie. Či sa tak stane, ukáže čas.

1-fabia-combi 2-fabia-combi 3-fabia-combi
Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring