Škoda Fabia Combi slávi 20 rokov

Sobota, 26 september 2020

Škodu Fabiu Combi predstavila mladoboleslavská automobilka na septembrovom autosalóne v Paríži pred dvadsiatimi rokmi. Odvtedy putovalo do sveta takmer 1,5 milióna tejto praktickej a dnes už vo svojom segmente takmer ojedinelej verzie kombi.

1-fabia-combi

Karosársky variant kombi otvorili v českej automobilke modely Forman a Felicia, a pokračovali v tom aj tri doterajšie generácie modelu Fabia. Fabia svoje prvé kombi uviedla v septembri 2002 na autosalóne v Paríži. Tento model je príkladom praktickosti a priestrannosti, avšak pri zachovaní kompaktnej dĺžky vozidla. Už rok na to získala Fabia Combi v Českej republike ocenenie Auto roka 2001 a vo svojej domovine si pre svoju praktickosť získala veľkú obľubu.

Ako jedno z mála vozidiel kombi v triede malých vozidiel ponúkala pri dĺžke iba 4,22 m slušný priestor pre cestujúcich a tiež batožinový priestor s objemom 426 až 1225 litrov. Tieto hodnoty sa s príchodom ďalších generácií zväčšovali. Pri druhej generácii základný objem batožinového priestoru vzrástol na 480 až 1460 litrov a pri tretej predstavenej v roku 2014 na súčasných 530 litrov, čo už je hodnota vozidiel kombi strednej triedy.

Vďaka svojej priestrannosti a vyváženého pomeru ceny a úžitkovej hodnoty sa Fabia Combi stala vyhľadávaným spoločníkom hlavne pre mladé rodiny, ale aj chalupárov.

V roku 2002 dostal madoboleslavský kombík vyhotovenie v podobe dvojmiestnej dodávky Praktik s mrežou za prednými sedadlami. Jeden z dôvodov bola aj legislatíva vo vzťahu k živnostníkom a malým remeselníkom. Nešlo síce o model s ktorým by sa dalo ísť aj do divadla, ale o praktické auto, resp. robotníka. Náklad sa nakladal zadnými a na pravom boku umiestnenými dverami. Model sa neujal a po vyrobení necelých šesťtisíc vozidiel sa prestal vyrábať.

Podiel verzie kombi na všetkých vozidlách naprieč generáciami je viac ako 40 %. Fabia Combi slúži jej majiteľom už 20 rokov veľkorysou ponukou priestoru, modernými technológiami, širokou škálou motorov a bohatými možnosťami výbavy. Spoločnosť Škoda ponúka okrem bežných aj kombi verzie Scout a Scoutline s offroadovým vzhľadom, alebo verzie RS a Monte Carlo vyznávačom športovej jazdy.

Dočká sa Fabia kombi po troch doterajších a štvrtej generácie? V jednu chvíľu to po príchode modelu Scala vyzeralo tak, že výroba Fabie Combi je na konci. V súčasnosti je situácia s malými kombíkmi iná, keďže v segmente Fabie Combi chýbajú priamy konkurenti iných značiek. Aj preto by bolo pre českú automobilku dobré ísť ďalej s týmto modelom, čo by predurčovalo príchod štvrtej generácie. Či sa tak stane, ukáže čas.

1-fabia-combi 2-fabia-combi 3-fabia-combi
Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda Auto
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.