Škoda: N1 bez mreže

Sobota, 06 jún 2009

Škoda je prvou značkou, ktorá na slovenskom trhu ponúka modely v kategórii N1 s možnosťou uplatnenia odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH) bez deliacej mreže. Ide o všetky modely Škoda, teda aj tie, pri ktorých v minulosti nebolo možné uplatniť odpočet DPH.

Škoda: N1 bez mreže

Ministerstvo dopravy pôšt a telekomunikácii SR uznalo typové schválenie ES* podľa 2007/46/ES pre modely Škoda Superb, Roomster, Fabia, Fabia Combi, Octavia, Octavia Combi, Octavia Tour, Octavia Tour Combi. V praxi to znamená, že tieto automobily kategórie N1, ktoré majú na Slovensku uznané typové schválenie ES, sa môžu predávať bez deliacej mreže. Mreža nebude zapísaná v technickom preukaze a vozidlo bude vybavené príslušným typovým štítkom. Zákazník si môže pri kúpe takéhoto auta zároveň uplatniť odpočet DPH.

Škoda ako prvá značka na slovenskom trhu ponúka zákazníkom celú paletu svojich modelov pre ich podnikanie bez kompromisov. Odstránenie deliacej mreže umožňuje zákazníkom využiť tento priestor naplno. Nová európska legislatíva tak dovoľuje ponúknuť firemným zákazníkom, podnikateľom a živnostníkom automobily so zachovaním pôvodnej úžitkovej hodnoty aj pri odpočte DPH.

Deliaca mreža

Vďaka novým pravidlám si budú môcť zákazníci po prvýkrát uplatniť odpočet DPH aj pri kúpe nových modelov Škoda Octavia a Škoda Octavia Tour vo verzii sedan. Nové pravidlá sa týkajú len nových modelov. Staršie modely, ktoré sú už schválené ako N1 v rámci národnej legislatívy a sú vybavené mrežou, ju budú musieť mať namontovanú aj po vstúpení novej smernice do platnosti tak, ako to majú uvedené v Osvedčení o evidencii vozidla.

V tabuľke sú uvedené ceny základných modelov Škoda, u ktorých je možné uplatniť si odpočet DPH*

Fabia Classic 1,2 HTP 44 kW (60 k) **7 705,00 €
Fabia Combi Classic 1,2 HTP 44 kW (60 k) **8 335,00 €
Roomster 1,2 12V HTP 51 kW (70 k) **9 242,00 €
Octavia TOUR sedan 1,6 MPI 75 kW (102 k) **10 906,00 €
Octavia TOUR Combi 1,6 MPI 75 kW (102 k) **11 831,00 €
Octavia sedan 1,4 MPI 59 kW (80 k) **11 511,00 €
Octavia Combi 1,6 MPI 75 kW (102 k) **13 890,00 €
Superb 1,4 TSI 92 kW (125 k) **18 797,00 €

* ES európske schválenie, ktoré nahrádza systém národného typového schvaľovania vozidiel jednotlivými členskými štátmi

** Ceny bez DPH

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.